Varikosel Nedir? Askerlikte Varikosel Engel Midir?

13.08.2019
18
A+
A-
Varikosel Nedir? Askerlikte Varikosel Engel Midir?

Varikosel Nedir? Askerlikte Varikosel Engel Midir?

Erkekler için korkulu bir rüya olan varikosel nedir ve yaşama etkileri nelerdir mutlaka bilinmesi gereken konulardan birisidir. Özellikle de gerekli olan tedavi sürecinin uygulanmaması halinde kısırlık başta olmak üzere pek çok sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bazı kişiler varikosel rahatsızlığına yakalanma noktasında çok daha yüksek bir risk taşımaktadır.

Kimlerde Varikosel Riski Daha Yüksektir?

Varikosel rahatsızlığı günümüzde hakkında yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlara göre ağırlıklı olarak çok uzun boya sahip olan, aşırı kilolu, ağır spor aktiviteleri gerçekleştiren, kronik öksürük nöbetleri yaşayan, kabızlık sorunları bulunan, varisi olan kişilerde görülmektedir. Bununla birlikte sık sık hamam ve saunaya giren ya da çok aşırı sıcak su ile banyo yapan kişilerde varikosel rahatsızlığının görülmesi çok daha yüksek olasılık taşımaktadır.Varikosel rahatsızlığının görülme sıklığının daha yüksek olduğu yaş grupları ise 15 yaş ile 25 yaş aralığındadır.

Pekivarikosel nedir ve nerede meydana gelir? Varikosel, tıpkı varisli damarlar gibidir. Ancak varislerde olduğu gibi bacaklar yerine testis bölgesinde ortaya çıkar. Ağırlıklı olarak ciddi sorunlara yol açmasa da erkeklerde üreme potansiyelinin ciddi manada düşmesine ve hatta tamamen sıfırlanmasına neden olabilir. Varikosel testis torbasında bulunan birtakım damarların, kanı pompalama görevine sahip olan bazı kapakçıklarındaki sorunlardan dolayı büyümeleri neticesinde meydana gelmektedir. Günümüzde yine yapılan araştırmalara göre dünya genelinde erkeklerin 15% gibi önemli bir dilimi varikosel rahatsızlığı ile mücadele etmektedir. Erkek yumurtalıklarında genelde tek taraflı etki oluşturur ve ağırlıklı olarak da sol tarafta ortaya çıkar.

Varikosel Tedavisi

Kişide ağrı ve rahatsızlık hissi, sperm adedinde düşüş ve en az 2 yıldır süregelen ve farklı sebeplerle açıklaması sağlanamayan kısırlık mevcut ise varikosel tedavisi gerçekleştirilmektedir. Bu varikosel tedavisi de ameliyat ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu yüzden de söz konusu maddelerin bulunmadığı varikosel hastalarında tedavi uygulanmamaktadır.Varikosel ameliyatı ise;

Varikoselektomi,

Laparoskopik,

Perkütanembolizasyon,

Şeklinde 3 farklı ameliyat tekniği ile gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte varikosel tedavisi noktasında çeşitli doğal tedavilerde tavsiye edilebilmektedir. Ancak bu doğal tedavilerin uzman doktor kontrolünde yapılmasına dikkat edilmesi ise hayati önem taşımaktadır.

Askerlikte Varikosel Engel Midir?

Doğrudan erkekleri etkileyen bir sağlık problemi olması ve ağırlıklı olarak görüldüğü yaş aralığının da 15 yaş ile 25 yaş aralığında olması sebebi ile askerlikte varikosel engel midir şeklinde bir sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Üst kısımda da belirtildiği gibi varikosel çok ciddi bir rahatsızlık olabildiği gibi bazı hususların kişide bulunmaması durumunda tedavisine bile gerek olmayabiliyor. İşte bu nedenle de kişinin rahatsızlığındaki ciddiyeti, askeri ve sivil sağlık heyetinin değerlendirmelerinde kullanacağı inisiyatif gibi faktörler varikosel rahatsızlığıyla askerlik durumunu ilişkilendirmektedir. Bununla birlikte bu rahatsızlığı bulunan kişilerin komando gibi özel askeri birliklere katılım gerçekleştiremeyeceği biliniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.