Yedek Subay , Astsubay Maaşı Ne Kadar?

01.08.2019
71
A+
A-
Yedek Subay , Astsubay Maaşı Ne Kadar?

İSTEYENE SUBAY ASTSUBAY OLMA İMKANI

İsteyenlere subay ve astsubay olma imkanı tanıyarak, tesadüfi değil, göre göre, anlayarak, içine sindirerek ve de sistem onu tanıyarak, subay, astsubay ve uzman kitlesinin oluşturulmasına katkı vereceğiz. Anlatmaya çalıştığım hususların tamamını Milli Savunma Bakanlığı web sayfasına koyacağız. Sorular olursa tweetlerle cevap vermeye gayret edeceğiz.

YEDEK ASTSUBAYLIK NEDİR?

Bedelli ve dövizli askerlikten sağlanacak gelirle yükümlü erbaş ve erlerin maaşları ile diğer giderlerin karşılanabileceğini ifade eden Akar, “Bütçeye herhangi bir yük teşkil etmeden bu sistemin kendi içinde dönmesini amaçlıyoruz” dedi.

Yeni sistemle birlikte çok önemli olarak nitelendirdiği “yedek astsubaylık” uygulamasının da hayata geçirileceğini açıklayan Bakan Akar, şöyle konuştu:

“Yedek astsubaylıkla, meslek yüksek okulunu bitirdikten sonra herhangi bir şekilde zorlamayla 4 yıllık okul bitirmenize gerek yok diyoruz. Mesleğinizi seviyorsanız bunu yapın, askerlikten dolayı bunu değiştirmeye kalkmayın, böylece ara personel konusunda da sıkıntı oluşmasın istiyoruz. Yedek astsubaylığa kontenjanların uygun olması ve istemeleri durumunda lisans ve lisans üstü mezunları da başvurabilecek. Buraya geldiklerinde iki aylık temel ve sınıf eğitiminin ardından maaşlı olarak 10 ay faaliyetlerini yapacak. Toplamda 12 ayın bitirilmesinin ardından gençler isterse terhis olabilecek. İstek, ihtiyaç ve kadroya göre kendilerine ‘Kalmak ister misiniz’ diye soracağız. Kalmak isteyenler astsubay olarak devam edecek. Yine astsubaylığa müteakip istenilen kriterleri karşıladıkları takdirde subaylığa geçebilecek.

NE KADAR MAAŞ VERİLECEK?

Peki maaşları ne kadar olacak diye soranlar için hemen cevaplayalım ” Erlere verilen 6 ay maaş, yedek Subay, yedek Astsubay lara verilen maaşlar , Subay maaşlarıyla tamamen orantılı şekilde yeni başlayan bir maaş keşfedilmeyecek”

 

Görev Yerine Göre Yedek Subay Maaşı Artar mı?

Görev yerlerine göre maaşları fark eder mi ?  batıdaki alınan  maaşla dogu’da çalışanlar maaş farkları olacaktır. Bunlar sınır bölgeler olağanüstü hal bölgeleri   gibi yerlerde çalışanların maaşları gözle fark edilecek kadar fazla fark olacaktır. Yani TSK’da çalışan personel görev yaptığı yere göre maaşları bir miktar değişmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.