Yedek Subay Maaşı Ne Kadar

Yedek Subay Maaşı Ne Kadar

En çok merak edilen sorular arasında. Yedek subay ve astsubaylar devlet memuru kabul edildikleri için maaş ve özlük hakları buna göre değerlendirilir. Yedek subaylar kendilerine denk rütbedeki subaylarla aynı maaşı alırlar. Devlet memurunun maşına ne kadar zam yapıldıysa, yedek subayın maaşına da aynı miktarda zam yapılır. Ocak 2020 tarihine kadar herhangi bir zam yapılmayacaktır. Yedek subayların brüt ücreti çok yüksek olsa bile, net olarak aldıkları maaş 5563 TL’dir. Bu miktar taban ücrettir ve görev yapılan yere göre ek ödemeler dahil edilmemiştir.

Görev Yerine Göre Yedek Subay Maaşı Artar Mı ?

Görev yapılan konuma göre yedek subay maaşı değişmektedir. Batıda görev yapan yedek subaylar, doğuda ve olağanüstü bölgelerde görev yapan yedek subaylara göre daha az maaş almaktadırlar. Sınır bölgelerinde görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ayrıca ek tazminat almaktadır. Aynı durum havacı subaylar için geçerlidir. Konum ve statü maaşı etkileyen en temel faktörlerdir.

Yedek Subay Ne Zaman Maaş Alır ?

Yedek subaylara eğitim süreleri boyunca maaş verilmemektedir. Bu kişiler acemilik döneminde olduğu için sadece askeri öğrenci maaşı ödemesi yapılmaktadır. Askeri öğrenci maaşı aylık 300 TL civarındadır. Acemlik dönemi bittikten sonra yedek subay maaşı ödenir.

Yedek Subaylar Kaç Ay Maaş Alır ?

Yedek subayların kaç ay maaş aldıklarını, acemlik dönemi süresi belirler. Meslek kurası çeken adaylar, 1 ay acemlik yaparlar ve sadece 1 ay maaş almazlar. Meslek kurası çekmeyen adaylar, 2 ay acemilik yaparlar ve geriye kalan 10 ayda maaş alırlar. Yedek subaylar, devlet memuru statüsünde oldukları için maaşları her ayın 15’inde yatırılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
 1. Göksenin Akıncı dedi ki:

  Yedek medek subay olmak lazım 🙂

  1. Ömer Çelik dedi ki:

   Lisans mezunu olmuş bir kişi askerliğini uzun dönem yapmayı tercih ederse, ve TSK’da o an ihtiyaç var ise o kişi 12 ay askerlik yapar ve her ay belirli miktarlarda (5000₺) civarı maaş alır. Askerlik hizmetini yerine getirdikten sonra mesleki hayatında da subaylık yapmak istediğini söyleyen kişi, belirli testler ve aşamalardan sonra subay olarak hayatına devam edebilir. Üstelik görevi yaptığınız illere göre de maaş farkı oluyor. Doğu da görev yapan bir subay aylık 6000₺ ve üzeri maaş alabiliyor.

 2. ender aslan dedi ki:

  hem vatan borcunu ödeyip hemde maaş almak gayet makul bir çok kişinin istediği şey.

 3. Can Bakım dedi ki:

  kime sorsanız tsk’da çalışmak istiyorum diyor arkadaşın da dediği gibi hem para kazanıp hem vatan borcu ödemek çok güzel

 4. Ali Can dedi ki:

  Bu bence maaş için yapılacak bir meslek değil.

 5. Cihan dedi ki:

  Okul okuyan kişilerin kesinlikle yararlanması gereken birşey.

 6. can uyar dedi ki:

  Aslında çoğu insanın aklına yatan ama askere gittikten sonra yapmak istemediği bir iştir. Parası ve mevkisi gayet yerinde olmasına rağmen her insan bu disipline ayak uyduramaz.

 7. Recep Solmaz dedi ki:

  Özellikle KYK borcu ile mezun olan öğrenciler için yedek subaylık muhteşem bir fırsat. 12 aydan sonra borcu kapatıp en azından bir birikim yapmış şekilde hayata atılabiliyorsunuz.

 8. Ufuk dedi ki:

  Bu maaşlarda kesinlikle adaletli bir sistem uygulanıyor ve görev yapılan merkezin konumuna göre yedek subay maaşı değişiklik gösteriyor. Keşke eğitim sürelerinde de maaş verilse.

 9. Bülent dedi ki:

  Benim gittiğim dönemde de yüksekti ancak şu anda baya baya iyileşmiş maaşları.Ancak tabiki de her asker bu maaşları fazlasıyla hakediyor.Allah hepsinin yardımcısı olsun.

 10. yuteka dedi ki:

  İyi bir maaşı var ama ona göre de cefası var Allah kolaylık versin

 11. Deniz Kaya dedi ki:

  Yedek subaylık için bayağı araştırma yapıyorum sitenizde, Allah nasip ederse bize hazırlanacağız..

 12. Abdulkerim dedi ki:

  Bu tarz konulara ihtiyacı olan insanlar için çok faydalı bir site olmuş her konuya değinmişiniz neredeyse tebrikler

 13. Kimegoreiyi dedi ki:

  Amcam yedek subay sitede belirtilen rakamlar çok doğru kesinlikle (y)

 14. Diyar Türk dedi ki:

  Yedek subaylarla ilgili herşey detaylıca anlatılmış başarılı bir yazı.

 15. Muzaffer Güney Kılıç dedi ki:

  Riskli bir iş olduğu için bana göre değil.Fakat maaş çok makul bir de askeri meslek yapmak istiyorsan kaçırılmaması gereken bir fırsat.Makale yararlı.

 16. Hakkı dedi ki:

  Bu meslek için maaş az bile…

 17. İlker TR dedi ki:

  Parası felan çok iyi yapılabilir ama zor bir meslek iyi düşünmek lazım

 18. Mehmet Karasoy dedi ki:

  Yedek Subay Maaşı Ne Kadar hakkında gerçekten yararlı bir makale olmuş ellerinize sağlık ve gerçekten iyi maaş alıyorlarmış:D

 19. Yusuf Şafak dedi ki:

  Benim askerlik yaptığım zamanlarda, 1998 yılında yedek subay maaşı 225 milyon liraydı (paramızda 6 sıfır halâ vardı 🙂