Yedek Subay Olmak İçin Hangi Bölüm Mezunu Olunmalı?

16.02.2021
77
A+
A-
Yedek Subay Olmak İçin Hangi Bölüm Mezunu Olunmalı?

 

En az lisans düzeyinde bir eğitim alan kişiler, askerlik görevlerini ya kısa dönem şeklinde ya da yedek subay olarak yapabilmektedir. Lisans düzeyinden mezun olan kişilerde er olarak askere alınabilmektedir. Geriye kalan kısımdaki kişiler ise yedek subay olarak askerliğe alınırlar. Bu yazımızda bize en çok gelen sorulardan olan ve her defasında kafalarda soru işareti bırakan bir konudan, hangi bölümden mezun olunursa yedek subaylık için hak kazanabilirsiniz ondan bahsedeceğiz.

NEDEN YEDEK SUBAY OLARAK ASKER ALINIR?

İlk önce tabi ki sivil kişiler ne için yedek subaylık yapar sorusuna bakmamız gereklidir. Bu durumu şu şekilde açıklamamız mümkündür; Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçları doğrultusunda bazı kişileri yedek subay olarak bünyesi içerisine almaktadır. Burada ki amaç ise askeriyenin bünyesinde var olan askeriyedeki subay ihtiyacını gidermektedir.

YEDEK SUBAYLAR NEYE GÖRE ALINIR?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Türk Silahlı Kuvvetleri bazı dönemlerde askeriyedeki yedek subay ihtiyacını gidermek için alım yapmaktadır. Fakat bu alımlar dönemlere göre farklılık gösterebilmektedir. Her birlik ne kadar askere ihtiyacı olduğunu, ne zaman alım yapacağını ve kaçının subay olacağını ilgili birimlere bildirmektedir. Sizlere şöyle bir örnek vermemizde fayda olduğunu düşünüyoruz. Mesela bir ilin bir tugayında 200 tane subay kadrosu açıldığını varsayalım.  O dönem içerisinde 180 tane kadrolu çalışan subay var ise, tugay içerisinde en az 20 tane subaya ihtiyaç olduğu anlamına gelmektedir. Bahsi geçen bu 20 kişilik kadro ilgili birimlere bildirilir. Bu bildirimin hemen ardından ise, 20 tane asteğmen kadrosu ilgili olan yerlere gönderilir.

Aynı zamanda bazı zamanlarda birimlerce gerek olduğunda doktora, dişçiye ya da mühendise ihtiyaç duyulmaktadır. Bu duyurulara göre ise asker alımlarında yedek subay için seçimler yapılmaktadır.

YEDEK SUBAYLIK ALIMLARINDA MESLEĞİN ÖNEMİ NEDİR?

Bilindiği üzere her askeri birlikte kendine özgü bazı belli başlı özellikler mevcuttur. Bu durumu en basit şekilde açıklamamız gerekirse şunu söyleyebiliriz ki, yeri geldiğinde bir topçunun veya savaş anında ciddi yerlerde olan kişilerin bazı hesaplamaları yapabiliyor olması gerekmektedir. Örneğin topçunun topu atmak için gerekli olan açıyı rüzgarı hesaplaması topu doğru yöne doğru atması için büyük önem arz etmektedir.

Bu şekildeki durumlardan da anlaşılacağı üzere, mühendislik ya da matematik gibi alanlardan mezun olan kişilerin yedek subaylık için önü daha açıktır. Tabi ki bu demek değildir ki başka bölümlerden yedek subaylık için alım olmaz. Sadece bu mesleklerden değil başka meslek gruplarından da yedek subaylık için alımlar vardır.  Askeriyede hangi alana yönelik bir ihtiyaç varsa o alana yönelik alım yapılmaktadır.

YEDEK SUBAYLIKTA YABANCI DİL BİLİNMELİ Mİ?

Kendi dilimizden farklı bir dil bilmek her meslek gurubunda olduğu gibi yedek subaylıkta da zaman zaman önem teşkil edebilmektedir. Yurt dışında da birliklerimizin mevcut olduğu düşünüldüğünde buralara gönderilecek kişilerin dil bilmesi o kişileri bir adım daha öne çekebilmektedir.

AÇIK ÖĞRETİM MEZUNU OLANLAR YEDEK SUBAY OLABİLİR Mİ?

Devlet için önemli olan mezuniyet diplomasıdır. İster örgün bir şekilde almış olduğu diploma olsun isterse açık öğretimden almış olduğu diploma olsun bir önemi yoktur. Önemli olan diplomadır. Yedek subaylık için açık öğretimden mezun olmuş bir sürü kişi bulunmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.