Yeni Askerlik Düzenlenmesi Kabul Edildi

30.01.2021
A+
A-
Yeni Askerlik Düzenlenmesi Kabul Edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu üzerinde sunulan bazı değişiklere dair olan kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Kanun teklifindeki bazı değişikler halen görevini sürdüren personelin tecrübelerinden daha fazla faydalanılması ve özlük haklarının iyileştirmesi gibi maddeleri kapsamaktaydı. Gelin askerleri yakından ilgilendiren kanun teklifi kabulüne daha yakından bakalım.

Yapılan teklife göre ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde uzmanlık eğitimi görmekte olan misafir askeri personele beraber aynı kurumda eğitim gören personel ile eşit ödemeler yapılacak.

Kanunda belirtilen maddeler ile mazeretlerin sınırlı kalması şartıyla yoklama ya da bakaya suçlarından özür kabul edilecektir.

Uzman erbaşlarımızın yaş haddi 55 emeklilik yaşı olacak. Buradaki amaç ise uzman erbaşların tecrübelerinden daha uzun ve etkin şekilde faydalanabilmektir.

Lüzum olması ya da sağlık hallerinin çalışmaya elverişli olması durumunda, uzman erbaşlar en gençlerinden başlamak koşulu ile 60 yaşına kadar orduya girebilecekler.

Aynı zamanda bu kanun teklifi uzun yıllar zorlu koşullarda çalışıp, emeklilik hakkı gelinceye kadar kısa süreliğine devlet memurluğu yapan uzman erbaşlarında emsalleri gibi emekli aylığı alması gerektiğini vurguluyor.

Üçüncü şahıslarca iletilen ya da kiraya verilenler ayrı tutulmak üzere, askeri kantinlerin her türlü su, elektrik ve tüm yakacak giderlerinin genel bütçeden karşılanması gerekliliği kanunda yer almakta.

Kanun kapsamında aynı zamanda hukuk sınıfında yer alan subaylar arabuluculuk komisyonlarında yerlerini alabilecektir.

Son olarak ise, bu teklifte nezdinde oldukları kurum amirleri ya da kıta komutanlarının, hukuk sınıfında olan subayların disiplinden sorumlu amiri olması amaçlananlar arasındadır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.