Yeni nesil Exocet gemisavar füzesinden başarılı atış

29.09.2023
A+
A-
Yeni nesil Exocet gemisavar füzesinden başarılı atış

Fransa, mevcut gemisavar füzesini geliştirmeye devam ediyor. Fransız Donanması, MBDA tarafından geliştirilen Exocet gemisavar füzesinin son konfigürasyonu olan MM40 B3c’ü başarılı bir şekilde ateşledi.

Exocet MM40 B3c, çok amaçlı Alsace fırkatyesi (FREMM DA) üzerinden ateşlendi ve hedefini başarıyla imha etti. Geliştirilen Exocet füzesi, MBDA’nın teknik mükemmeliyetini ve yeni yeteneklerini kanıtlamaktadır.

MBDA CEO’su Eric Béranger, atış testiyle ilgili olarak, “Exocet MM40 B3c’nin başarılı operasyonel değerlendirmesi nedeniyle son derece gurur duyuyorum. Bu füze, yeni yeteneklere sahip son nesil Exocet’i gözler önüne seriyor. Exocet, MBDA için bir sembol olduğu gibi, MBDA çalışanlarının beceri ve teknik mükemmelliğinin bir göstergesidir. DGA (Silahlanma Genel Müdürlüğü) ve Fransız Donanmasına bu atış için teşekkür ediyorum.” dedi.

Exocet MM40 B3c, savaş gemileri, denizaltılar, savaş uçakları, helikopterler ve kıyı bataryaları dahil olmak üzere çeşitli platformlara entegre edilebilen MBDA’nın Exocet gemisavar füze ailesinin en son üyesidir. Exocet’in önceki versiyonları dünyanın birçok donanması tarafından kullanılmaktadır.

Exocet MM40 B3c konfigürasyonu, daha önceki iyileştirmeleri temel alan bir tasarıma sahiptir. Füze, her türlü hava koşuluna dayanıklılığı ve yüksek kullanım esnekliği gibi Exocet’in tüm özelliklerini içermektedir. Ayrıca, yeni füze, gemi karşıtı savaşın son operasyonel gereksinimlerini karşılamak için tasarlanmış yeni arayıcı teknolojiden ve geliştirilmiş algoritmalarından faydalanmaktadır.

MBDA, Exocet’i hizmete sunduktan sonra sürekli olarak güncellemektedir. Bu sayede füze, değişen savaş alanı koşullarına uyum sağlayarak olağanüstü yeteneklerini korumaktadır. Exocet MM40 B3c, MBDA’nın gelişen tehditlere karşı verdiği yanıt olarak özellikle karmaşık elektronik savaş ortamlarında yüksek yoğunluklu mücadelelerde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.