ABD, silahlanabilir robot köpekleri test ediyor

21.10.2023
A+
A-
ABD, silahlanabilir robot köpekleri test ediyor

Robotik unsurların savaş alanındaki önemi giderek artıyor. ABD Deniz Piyadeleri, son zamanlarda robot köpeklerin üzerinde deneme yaptı. Bu, özellikle Çin ve Rusya gibi güçlere karşı rekabetin artmasıyla birlikte, dört ayaklı insansız sistemlerin silahlanma konusuyla ilgili artan ilgiyi gösteren bir örnektir. Bununla birlikte, kullanılan robot köpeklere Amazon gibi platformlardan kolayca erişilebilmesi de farklı bir boyut eklemektedir.

Kaliforniya Twentynine Palms’taki Deniz Piyadeleri Hava-Kara Muharebe Merkezi’nde bulunan Deniz Piyadeleri Hava-Kara Görev Kuvveti Eğitim Komutanlığı (MAGTFC)’na bağlı Taktik Eğitim ve Tatbikat Kontrol Grubu (TTECG) üyeleri, robot köpeği test etti. Detaylı bilgilere ulaşamamakla birlikte, görüntülerden robot köpeğin online platformlardan satın alınabilen bir fiyat aralığına sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Robot köpeğin sırtında bulunan silah sistemi, M72 serisi roketatarları taşımak ve ateşlemek için tasarlanmış bir montaj parçası ve sağ tarafta bulunan bir GoPro kameradan oluşur. Ayrıca, hedefleme lazerleri ve diğer aksesuarların takılabilmesi için çeşitli raylar da robot köpeğin üzerinde yer almaktadır. Bir video kaydında, robot köpeğin statik bir konumdan sorunsuz bir şekilde roketatarı ateşlediği ve ardından bir deniz piyadesinin roketatarı yerinden çıkararak sistemi yeniden yükleyebildiği görülmektedir.

ABD Robot Köpek_3

Zamanla, robot köpeklerin daha karmaşık fiziksel hareketleri gerçekleştirebildiği ve daha geniş görevlerde kullanılabileceği görülmüştür. Şu anda ABD ordusu, Ghost Robotics’in silahsız dört ayaklı robot araçlarını keşif ve güvenlik görevlerinde kullanmaktadır.

ABD ordusunun ticari olarak temin edilebilen insansız sistemleri silahlandırma çabaları, Ukrayna-Rusya çatışmalarından gelen bir ders olarak görülebilir. Ticari dronların düşman birliklere karşı gerçekleştirdiği saldırılar, saldıran tarafa psikolojik ve maddi olarak büyük avantaj sağlamaktadır. Robot köpekler üzerinde gerçekleştirilen testler, ABD’nin kolayca temin edilebilen ve silahlandırılabilen sistemlere yönelik bir ilgi gösterdiğini göstermektedir. Şu anda test edilen sistemlerin aktif hizmete girmesi olası görünmemektedir, ancak bu testlerin deneyimlerle birlikte benzer ürünlerin dünya çapındaki birçok orduya girmesi beklenmektedir.

ABD Robot Köpek_4

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.