Albatros Kamikaze İDA Sürüsü, Dünyada İlk Kez Gerçek Bir Gemi Batırdı

09.10.2023
A+
A-
Albatros Kamikaze İDA Sürüsü, Dünyada İlk Kez Gerçek Bir Gemi Batırdı

ASELSAN tarafından geliştirilen Albatros Kamikaze İDA Sürüsü, canlı harp başlığıyla gerçek bir gemi hedefini vurarak tarihe geçti. Bu başarı, Mersin’de gerçekleştirilen test atışıyla elde edildi ve hedef gemi, Albatros-S Kamikaze İDA tarafından batırıldı.

ASELSAN tarafından geliştirilen Albatros Kamikaze İDA, su üzerinde yüksek hızla düşman hedeflerine çarparak patlayabilen bir kamikaze İDA’dır. Bu teknoloji ile ilgili test atışı Mersin’de gerçekleştirildi.

Test atışı kapsamında, Albatros Kamikaze İnsansız Deniz Aracı (İDA)’ndan oluşan 8 adetlik bir sürü, denizdeki hedef gemiye başarılı bir saldırı gerçekleştirdi. Albatros Kamikaze İDA sürüsünden bir adet Albatros-S, hedef gemiye çarparak patladı ve 69 metrelik gemi sulara gömüldü. Bu test atışıyla, Albatros Kamikaze İDA’nın etkinliği bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Your own sentence: Bu başarıya Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Bayraktar TB2 insansız hava aracının da katkısı oldu. Bayraktar TB2, hedefi tespit ederek insansız deniz araçlarına yönlendirmeyi sağladı.

“Dünyada İlk: İDA-İHA Müşterek Operasyonu”

Test atışında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Bayraktar TB2 insansız hava aracı (İHA), İDA-İHA müşterek operasyonunu gerçekleştirdi. Bayraktar TB2, hedefi tespit ederek kamikaze saldırıya katılan İDA sürüsünü yönlendirdi. Bu operasyon, dünyada ilk defa gerçekleştirildi ve İDA ve İHA arasındaki işbirliğinin etkileyiciliği bir kez daha kanıtlandı.

Your own sentence: Test, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’nda bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol tarafından yakından takip edildi. Bu başarı, Türk Savunma Sanayii’nin gücünü ve ASELSAN’ın yeteneklerini bir kez daha göstermiş oldu.

Öte yandan, çevreye zarar vermemek amacıyla test öncesinde hedef geminin temizlendiği ve yakıt gibi kirlilik unsurlarından arındırıldığı belirtildi. Bu da Türk savunma sanayiinin çevreye duyarlılığını ve sorumluluğunu gösteren önemli bir adımdır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.