Güney Kore, ALTAY Tankı için 85 Motor Teslim Edecek

18.11.2023
A+
A-
Güney Kore, ALTAY Tankı için 85 Motor Teslim Edecek

ALTAY Tankı için Almanya’nın motor ambargosunun aşılması için çözüm olarak Güney Kore ile anlaşma yapılıyor. Bu kapsamda, Güney Kore’nin ilk etapta Türkiye’ye 85 adet güç grubu teslim edeceği belirtildi.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, ALTAY Tankı projesi kapsamında toplamda 250 tankın üretileceğini ve yerli motor üretene kadar Güney Kore’den güç grubu temin edileceğini açıkladı. Güler, “Güney Kore, bize 85 adet motor verecek. Kalan 165 adet ise yerli güç grubuyla üretilecek” dedi.

23 Nisan 2023’te gerçekleştirilen bir törenle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilen ilk 2 adet Yeni ALTAY Tankı, kalifikasyon testleri için kullanılacak. Bu testlerin 1.5 ila 2 yıl arasında sürmesi planlanıyor ve olumlu sonuçlanması durumunda Yeni ALTAY’ın seri üretimine 2025 yılında başlanması hedefleniyor.

Ayrıca, milli güç grubu geliştirme faaliyetleri devam ediyor. 2027 yılında devreye alınması planlanan 1500 beygirlik güç grubu, hem yerde hem de bir ALTAY Tankı üzerinde test ediliyor.

ALTAY Tankı Yenilendi

ALTAY Tankı projesi kapsamında, ilk üretilen prototip zaman içinde modern muharebe koşullarına uygun şekilde yenilendi. Birçok alt sistem yerlileştirilerek yurt dışından bağımsız hale getirildi.

Tankın muharebe kabiliyeti güncellenmiş teknolojiler ve yeniliklerle artırıldı. Ayrıca, ordunun son yıllarda yaptığı operasyon deneyimlerine dayanarak ek özellikler kazandırılarak milli tankın adı “Yeni ALTAY” olarak değiştirildi.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.