Asker Kaçağı Yakalanırsa Ne Olur?

30.09.2019
A+
A-
Asker Kaçağı Yakalanırsa Ne Olur?

Askerlik, 20 yaşını doldurmuş her Türk gencinin yerine getirmekle yükümlü olduğu vatani görevdir. Ama bazı durumlarda asker adayları askere gitmeyince yoklama kaçağı veya bakaya kalırlar. Peki asker kaçağı yakalanırsa ne olur? Anayasamızdaki ilgili maddelere göre bu gibi kişilere idari para cezası uygulanır.

Özellikle son zamanlarda profesyonel orduya geçilmesiyle beraber anayasada bazı değişiklikler yapılmış ve asker kaçaklarına uygulanan cezalar hafifletildi. Her ne kadar insanlar asker kaçakları hapse giriyor gibi yanılgıya düşseler de böyle bir şey yok. Anayasaya göre yakalanan asker kaçağına idari para cezası verilip serbest bırakılıyor.

Asker kaçağı para cezası ne kadar?

Aslında yasalar tarafından belirlenen belirli bir ücret yok. Zira yakalanan asker kaçağının ödeyeceği tutar, geçirdiği günlerle beraber kaçtığı celp dönemleri baz alınır. Yani bir celp dönemini atlatmış bir kaçakla yıllarca kaçak durumda olana kesilen para cezası aynı olmuyor. Peki bu rakamlar nasıl hesaplanıyor? Bir kişi mazeretsiz şekilde kaçak duruma düşerse bu 100 TL gibi bir rakama eşit oluyor.

Bu rakam toplanıp hesap yapıldığında ise 1 yıllık ceza 1000 TL gibi bir rakama eşit oluyor. Yani 2 yıl kaçan birisi 2 bin TL, 5 yıl kaçan birisi ise 5 bin TL ceza ödüyor. Diyelim ki bu kişiler sonraki yıllarda yine yakalandı o zaman da yine toplam kaçtığı yılın cezasını ödüyorlar.

Askerlik kaçakları nasıl yakalanıyor?

Asker kaçağı birisi klasik GBT soruşturmasında, polis çevirmesinde, yani kısaca GBT’sine bakıldığı her sistemde fark ediliyor. Bu gibi durumlarda polis ekipleri asker kaçağını karakola götürerek haklarında yasal işlem başlatıyorlar. Kaçtığı celp dönemi hesaplanarak da kaçağın ödeyeceği idari para cezası belli oluyor.

Kendisine kesilen idari para cezasını ödeyen asker kaçağı, ifadesini verip ve imzasını atıp serbest kalıyor. Yani bilinenin aksine hiçbir asker kaçağı zorla askeriyeye teslim edilmiyor. Asker kaçaklar sadece para cezası ödeyerek serbest kalıyorlar. Profesyonel orduya geçilmesiyle beraber hafifleyen askerlik sürecinin yankıları asker kaçaklarını da yakından etkiledi. Zira yasalada çalışmalar yapılarak asker kaçaklarının da çok ağır cezalar alması ortadan kaldırıldı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.