Askercell Nedir Nasıl Kullanılır Nereden Alabilirim

19.02.2019
A+
A-
Askercell Nedir Nasıl Kullanılır Nereden Alabilirim

Askercell Nedir Nasıl Kullanılır Nereden Alabilirim

Milli Savunma Bakanlığı projesi ile askerlerin rahat iletişim sağlayabilmeleri için Askercell uygulaması, 2015 yılında başlatılmıştır. Ancak güvenlik gerekçeleri nedeni ile akıllı cihazlar ve kameralı telefonlar, askeri birimlere kabul edilmemektedir. Ancak iletişim sağlayabilen standart, tuşlu telefonlar ile askerlikte kullanım sağlanabiliyor.

Askercell Nedir?

Turkcell GSM operatörü tarafından sunulan Askercell, sabit yurt içi hatlarla iletişim sağlanması için dizayn edilen bir telefon hattıdır. MSB mevzuatlarına göre belirlenen Askercell, internet özelliği aktifleştirilmemiş bir sisteme sahiptir. Ayrıca belirlenen 5 kişiyle telefon iletişimi sağlanmaktadır.

Askercell, hafta içi her gün saat 18:00’den sonra aktif kullanıma açılan bir hattır. Öncesinde ise kullanıma açık değildir.

Askercell Nasıl Alınır?

Turkcel bayilerinin tamamından edinilebilen Askercell paketleri, seçenekli olarak piyade telefonları da satışa sunmaktadır. Klasik arama modülü bulunan tuşlu telefonlarla birlikte veya sadece Askercell hattı satın alınabilir.

Askercell telefonlarda radyo bulunmaktadır. Ayrıca SMS kullanımı ve hızlı konuşma servisi özelliğinde dizayn edilmiştir. 11 güne kadar şarj kullanım özelliği sunan piyade telefonları, askeri birimlerde kabul edilmektedir. Onun dışındaki akıllı cihazlara ve farklı özellikteki GSM hatlarına izin verilmemektedir.

Var olan telefonlarını kullanmak isteyen askerler, kamerasız ve akıllı sistem özelliğinde olmayan cihazlarını kullanabilirler.

Askercell Nedir Nasıl Kullanılır Nereden Alabilirim

Turkcell Askercell Paketleri ve Fiyatları

Askercell paketleri, normal telefon hatlarına oranla daha ekonomik şekilde satışa sunuluyor. Konuşma sürelerine göre belirlenen paketlerde, konuşma SMS seçenekleri bulunuyor. Askercell paketleri;

 • 400 dakika konuşma 15 TL
 • 1000 SMS; 5 TL
 • 400 DK + 1000 SMS, 20 TL

Fiyatlarıyla tüm Turkcell bayilerinden satışa sunuluyor. Paketlerden yararlanmak için sunulan SMS sisteminde ise;

 • Askercell 400 DK için; ”ASKER 400DK” yazıp 2222
 • Askercell 1000 SMS için ”ASKER 1000SMS” yazıp 2222
 • Askercell 400 DK + 1000 SMS için ”ASKER IKILI” yazıp 2222

Numarasına kısa mesaj gönderilmesi gereklidir. Kullanılan Askercell hatlarında, kalan dakika ve konuşma sürelerini öğrenmek için ise; ‘’KALAN’’ yazıp 2222 numaralı hatta SMS gönderilmesi gereklidir. Ya da ilk hat alımlarında, paket tarifesi belirlenerek, istenilen oranda bakiye- konuşma süresi ilavesi yapılabilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. bulents dedi ki:

  Bizim dönemizde yasaktı bu tarz şeyler.Akıllı telefonda olmasa bile böyle bir uygulamaya geçilmesi gerçekten çok iyi olmuş

 2. denizciyiz dedi ki:

  Bence geç kalınmış bir uygulama, askerler teknolojiyi bulundukları konum itibari ile kullanamazlar ama en azından geçmiş dönemde’de böyle uygulama olsaydı çok rahat ederdik.

 3. Abdullah Yakar dedi ki:

  Askerlerin eşleri veya aileleri ile konuşup seslerini duymak için çok güzel bir uygulama