Askere Giderken Yanınıza Almanız Gereken Malzemeler Listesi

08.09.2019
A+
A-
Askere Giderken Yanınıza Almanız Gereken Malzemeler Listesi

Askere Giderken Neler Götürülür

Askerlik 6 ay’a düşmesiyle birlikte gitmek isteyenlerin sayısı fazlasıyla arttı.  Nette ve Sosyal medyada bizlere en çok 1 soru yöneltiliyordu. Askere gideceğiz ama ne götürmeliyiz diye sorular geliyor. sizler için  gidecek genç kardeşlerimiz için bir liste yaptık. Vatan aşkıyla yanan gençlerimize yardımcı olmak bizler için mutluluk verir.

Askere Giderken Yanınıza Almanız Gereken Malzemeler Listesi Nelerdir?

 

Askerlik çağı gelmiş ve celp dönemlerinde çağırılan asker adayları için yanlarında neler götürebilecekleri müsaade edilmiş götürebilecekleri yasal olan şeyleri sizlere yazacaz.askere giderken yanımıza almamız gereken malzemeler listesinde telefon, silah, araç vb. malzemeler yasaktır  götüremezsiniz. Ve kamerası olmayan ios veya Android telefonlar yasal olmayıp götüremezsiniz. neyse konuyu uzatmadan götüreceğiniz listeyi hemen yazalım ;

Askere Giderken Neler Götürülür 

 • Mantar Kremi
 • Islak Mendil ve Selpak
 • Bot Kilidi ve Valiz Kilidi
 • Boyuna Asılabilen İpli Cüzdan
 • El ve yüz için bakım kremi. Askerde açık alanda yaşanan hava değişiminden, soğuktan veya aşırı sıcaktan el, yüz ve dudak çatlamaları gerçekleşebilmekte. Bunlar için el, yüz, dudak bakım kremleri almanızda fayda var.
 • Yara bandı ve kulak tıkacı
 • Bankamatik Kartı
 • Ankesörlü kullanılabilen Telefon kartları askere giderken yanımıza almamız gereken malzemeler listesinin önceliğidir ve Askercell Hizmeti. Ankesörlü telefon ile konuşma yapabilmek için telefon kartı alınız. Telefon kartları kantinde satılıyor olsa da çabucak tükenmektedir.2015 yılında hizmete giren Askercell hizmeti sayesinde Turkcell aboneleri faturasız hattınız ile kamerasız bir cep telefonuna Askercell hizmeti tanımlatıp bu telefon ile askere gidebilirsiniz.
 • Askılık
 • İçlik. Acemilik eğitim döneminiz eğer kış mevsimine denk geliyorsa mutlaka içlik alınız.
 • Banyo Malzemeleri. Şampuan, sabun, lif, kulak temizleme çubuğu almanızda fayda vardır. Yüz havlusu ayrıca banyo havlusu girişte veriliyor.
 • Bot Boyası ve Bot Fırçası. Askere giderken yanımıza almamız gereken malzemeler tabi ki her gün uyandığınız sabah botunuz boyalı şekilde içtimalara çıkmak zorunda olduğunuz için bot boyası ve fırçası almalısınız.
 • Ortopedik tabanlık ve Vatka.  Ayaklarınızın eğitimlerde ve botlarda nasırlanmasını istemiyorsanız ortopedik tabanlık ve topuğa koymak için birden fazla vatka alabilirsiniz. Ayak topuğunuz birkaç günden sonra bota vurmaya, ezilmeye başlayacaktır. Alacağınız vatkayı topuğunuz ile botunuz arasına yerleştirerek bot vurmasını engellemiş olursunuz.
 • Kişisel Bakım Malzemeleri. Cımbız ve tırnak makası alın veya ihtiyacınız olan başka özel bakım malzemelerini mutlaka temin edin.
 • Sivil Giysiler. Çarşı iznine çıktığınızda giyebilmek için yanınıza mutkaka bir miktar sivil kıyafet alın.
 • Saat. İçtima, nöbet, kalkış saati kadar pek çok şey için elektronik olmayan ama iyi bir saatinizin olması gereklidir.
 • Tıraş Malzemeleri. Tıraş bıçağı, tıraş köpüğü, koltuk altı ve alt bölgedeki kılları almak için birkaç adet banyo tıraş bıçağı alın. Elektronik tıraş makinası ve kolonya türevleri yasaktır.
 • İğne iplik ve Çengelli iğne. GeneldekKıyafet onarımı veya yatağınızı düzenli bir şekilde yapmanıza yardımcı olması için yanınızda iğne iplik ve çengelli iğne götürmenizde fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Göksenin Akıncı dedi ki:

  En önemli eşya kilit. Kesinlikle almanızı tavsiye ederim. yoksa bir sabah kalktığınızda botlarınızı bulamayabilirsiniz.

  1. Abdulkerim dedi ki:

   Bir dolap için kilit birde iç çamaşırını al yeter askeriye ihtiyaç duyulan çoğu eşyayı veriyorlar

 2. ender dedi ki:

  zaten kantinde bi çok şey satılıyor ve fiyatlarda dışarıya göre dah uygun diyebilirim.

  1. İlker durmus dedi ki:

   Hirsizlik vakası çok oluyor dikkat edilmeli bit ilaci kesinlikle alinmali allah muhafaza bitlenmeyin

  2. Diyar Türk dedi ki:

   Elektronik traş makinası yasakmıymış ilk kez bu yazıda gördüm herkesin okuması gereken bir yazı

 3. Can Bakım dedi ki:

  Ailenizin fotoğrafı.. Ne kadar uzakta olursanız olun asker ocağı bi başka

 4. İlhan dedi ki:

  Herşey askeri kantinden daha ucuza alınabilir. Ayaklarınız hassas ise kesinlikle yeni bot almanızı öneririm. Tüm askerlik boyunca rahat edersiniz. Fermuarlı olması ve ortopedik olmaları ayaklarınızı kurtarır.

 5. Ufuk dedi ki:

  Yakın zamanda vatani görevimi layıkıyla yerine getirmek için yola koyulacağım. Elektronik tıraş makinasının yasak olduğunu yazınızla birlikte öğrendim. Askerlik öncesi için herkesin okuması gereken bir kaliteli bir başlık olmuş.

  1. Ömer Çelik dedi ki:

   Askere gideceklere şimdiden hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum. Tezkeresi bitenlere de öyle. Gelelim konumuza. Arkadaşlar bir çok eşyayı ve ürünü askeriye zaten size gittiğiniz zaman verecek. Fakat hiçbir şey götürmeden de askere gidilmez. Klasik götürmeniz gereken temel eşyaları götürün ve bol bol iç çamaşırı ve çorap bulundurunuz yanınızda. Ha unutmadan ayakkabı keçesi ve kiliti de unutmayın:)

 6. Bülent dedi ki:

  Kamerasız eski tip telefonları götürmek bile büyük yenilik.Dönemim de ankesörlü telefon kuyruklarını hiç unutmam.Bir de arkada bekleyen diğer askerler olduğu için çok rahatta konuşamazdık.

 7. r10mavikorku dedi ki:

  Ben 17 gün askerlik için koca bir çanta götürdüm çanta full doluydu. Gittiğim bölgede manyak gibi sivrisinek ve güneşli olduğundan sivrsinek ilacı ile güneş kremi ilk aldığım şeydi. Diğerleri rutin şeylerdi.

 8. Mervetufan dedi ki:

  Valla malzeme olarak tam bilemem ama manen sevdiklerinin resmi olması gerekir. Gerçi aile harici askere gitmeden evvel nışan, evlilik, sözü dogru bulmuyorum. Gitmek var dönmek yok..

 9. İlker durmus dedi ki:

  Hirsizlik vakası çok oluyor dikkat edilmeli bit ilaci kesinlikle alinmali allah muhafaza bitlenmeyin

 10. Ramazan Turung dedi ki:

  Bence yapmanız gereken ilk şey paranızı bankaya yatırmak olmalı yanınızda taşımanızı önermem bi bakmIşsın para yok çalıyorlar :d

 11. Muzaffer Güney Kılıç dedi ki:

  Kilit almazsanız işiniz vahim.Ilk günler komutan bana şaka yapmıştı.Gidip iç çamaşırlarımı almıştı.O gün elim ayağım birbirne dolaşmıştı.Kilit önemli 🙂

 12. Hakkı dedi ki:

  Evde ne varsa doldurmaya kalkmayın. Sonra taşımayla uğraşır durursunuz 😀

 13. Abdullah Yakar dedi ki:

  Askere gitmeden önce ve bilgisi olmayanların mutlaka okuma gereken bir yazı olmuş. Gayet kaliteli.

 14. Yusuf Şafak dedi ki:

  Ben askere gittiğimde yanıma iğne iplik almadığımdan epey bir sıkıntı yaşadım, kamuflajlar iki günde bir söküldü. Mutlaka yanınızda iğne iplik olsun ve sakın tıraş malzemelerinizi unutmayın.

 15. Yusuf ŞAKAR dedi ki:

  En önemlilerinden birisi içlik aman diyim unutmayın kış döneminde çok üşürsünüz.

 16. Fatih Keskin dedi ki:

  Çok yararlı bir konu buna birde ekleme yapmak istiyorum. Askercel alıpda sivil hat sokmak isterseniz ben hattı sakızın poşeti ile sarıp sonrada sakızla kapladım ve hat azımda içeri girdim önermiyorum ama lazım olanlar için bir fikir

 17. Kreus dedi ki:

  Kantinde bir çok eşya satılıyor olsa bile gene de gitmeden önce yukarıdaki listede önerilen eşyaları almanızı tavsiye ederim genç arkadaşlar. Kantinde zaman zaman bazı önemli eşyalar bulunmayabiliyor ya da sizin istediğiniz kalitede olmayabiliyor.