İnstagram Takipçi Satın Al

Askerlik Hizmetinden Sayılan ve Sayılmayan Süreler

09.09.2019
A+
A-
Askerlik Hizmetinden Sayılan ve Sayılmayan Süreler

Askerlik Hizmetinden Sayılan ve Sayılmayan Süreler

Askerler, görevini yaparken çeşitli sebeplerden dolayı birliklerinden ayrı kalabiliyorlar. Ayrı kaldıkları süre içerisinde, hangi sebepler askerlik hizmetinden sayılır ve hangi sebepler askerlik hizmetinden sayılmaz bunları sıralayacağız.

Askerlik Hizmetinden Sayılan Süreler

Resmi gazetede yayımlanan, 7179 Sayılı Asker Alma Kanunu’nun 31. Maddesine göre askerlik hizmetinden sayılan süreler şu şekilde sıralanmıştır :

MADDE 31 – (1) Muvazzaflık hizmeti esnasında sağlık kuruluşlarında tanı ve tedavide geçen süreler askerlik hizmetinden sayılır. (2) Yargılama sonucu beraat edenlerin gözaltı ve tutukluluk süreleri askerlik hizmetinden sayılır. (3) Terörle mücadele görevi sırasında veya bu görevinden dolayı alıkonulan veya kaybolanların yeniden birliklerine dönmeleri hâlinde durumları, mensup oldukları kuvvet komutanlıklarınca teşkil edilecek kurul tarafından incelenir. Kaçırılma veya kaybolma ile ilgili olarak kusurlu görülenler hakkında soruşturma dosyası tanzim edilerek yetkili adli makamlara intikal ettirilir. Kurul tarafından kusursuz görülenler ile haklarında kovuşturmaya yer olmadığı veya beraat kararı verilenlerin birliklerinden ayrı geçirdiği süreler hizmetten sayılır ve ödenmemiş özlük hakları ödenir. Yedek subay ve yedek astsubaylar hakkında 926 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesi hükümleri saklıdır.

Özetleyecek olursak; askerken herhangi bir sağlık problem yaşarsanız, (Hastanede muayene, tedavi, ameliyat olma) askerlikten sayılır. Terörle mücadele sırasında kaybolur veya esir düşerseniz, askerlik hizmetini yapmış sayılırsınız ve şafaktan düşer.

Askerlik Hizmetinden Sayılmayan Süreler

7179 Sayılı Asker Alma Kanunu’nun 32. Maddesine göre askerlik hizmetinden sayılmayan süreler şu şekilde belirtilmiştir :

MADDE 32 – (1) Aşağıdaki süreler muvazzaflık ve yedeklik hizmeti sürelerinden sayılmaz: a) Firar, hava değişimi/izin tecavüzü suçları ile kısa süreli kaçma ve izin süresini geçirme disiplinsizliklerinde geçen süreler b) Mahkemelerin hükmettiği hapis cezalarının infazında geçen süreler c) 6413 sayılı Kanunda hizmetten sayılmayacağı açık olarak belirtilmiş disiplin cezaları ç) Kendilerini askerliğe elverişsiz hâle getirmeye veya getirtmeye teşebbüs ettikleri mahkeme kararı ile sabit olanların yargılanmalarına esas eylemleri dolayısıyla ortaya çıkan rahatsızlıklar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması nedeniyle mahkeme tarafından haklarında tedaviye karar verilenlerin bu karar nedeniyle yatarak gördüğü tedaviler veya istirahatte ya da hava değişiminde geçirdikleri süreler.

Yukarıda yer alan maddelere göre; izin alıp geç dönerseniz, kısa süreli olmak kaydıyla askerden kaçarsanız, askerden firar ederseniz, fazla izin kullanırsanız askerlik hizmetinden sayılmaz. Kendine isteyerek zarar veren askerlerin, tedavi için geçirdikleri süre askerlikten sayılmaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. ender dedi ki:

  ne olursa olsun elbet şafak erir biter günler çabuk geçer

 2. İlhan dedi ki:

  Askeriye de bir çok konuya tolerans gösteriliyor. Kânun maddeleri harfiyen uygulansa bir çok kişi daha fazla askerlik yapmak zorunda kalır ki yapmaları de.

  1. Ömer Çelik dedi ki:

   Yolda geçen süreyi bile düşüyorlar. Artık eskisi gibi askerliğin çok zor bir yanı kalmadı. Sayın cumhurbaşkanımız ve milli savunma bakanımıza askeriyeyi daha güzel bir hale getirdikleri için müteşekkir olduğumu belirtmek isterim.

  2. Kerem Aksoy dedi ki:

   Merhabalar , hava değişimine memleketime geldim ve sonrasında diz ağrılarım sebebi ile askeri şubeden sevk alıp hastaneye gittim . Hastanede fizik tedavi almaya başladım , her gün hastaneye tedavi için gidiyorum. Bu durum şafaktan düşüyor mu ? Lütfen yardımcı olun.

 3. Can Bakım dedi ki:

  Olması gerektiği gibi

 4. Murat Şeyhanlıoğlu dedi ki:

  Askerlik 6 aya düştükten sonra rapor hakkı kaç gün oldu onu bilen varsa lütfen söylesin.

  1. İlker durmus dedi ki:

   Rapor hakkinda bir fikrim yok ama bence kesin o da dusurulmustur

 5. Ali Can dedi ki:

  Paylaşım için teşekkürler , konu hakkında aradığım bilgiye ulaştım!

 6. can uyar dedi ki:

  Sayılan günlerin arasında garip günler varmış, bence bir değişikliğe gidilebilir.

 7. Salih Solmaz dedi ki:

  Çoğu genç artık vakit kaybetmemek için askeriyedeyken KPSS gibi sınavlara çalışıyor ve asker iken bu sınavlara giriyor. Bu sürelerinde askerlik süresinden düşmesi gerekiyor.

 8. Ufuk dedi ki:

  Konuyla ilgili neredeyse her kafadan bir ses çıkıyordu. Yazınız ile askerlik hizmetinden sayılan ve sayılmayan süreler konusunda kesinlikle bilgi sahibi oldum.

 9. Bülent dedi ki:

  Sanırım yıllardan beri bu kanun maddesinde herhangi bir değişiklik olmamış.Son kısımda paylaştığınız özet kısım daha anlaşılır olmuş avukat vs olmadıktan sonra sanırım bu kanun maddelerini anlamk kolay olmuyor.

 10. Uğur Aktaş dedi ki:

  Her ne kadar askerler tarafından suistimal edilse de askeriye’de sağlığa çok önem veriyorlar. Abiminde burnunda et vardı askerdeyken ameliyat oldu 1 hafta istirahat vermişlerdi.

 11. Deniz Kaya dedi ki:

  Konu hakkında bayağı yazı okudum ancak en açıklayıcı olanı bu olmuş. Sade, anlaşılır ve net bir yazı..

  1. Abdulkerim dedi ki:

   Artık 6 ay sanki tatile gidiyormuşcasına askerliğini yapıp dönüyorsun yolda geçen günler dahi düşülüyor

 12. Lucifer dedi ki:

  Sağlık sorunları nedeniyle alınan izinler, askerlik süresinden düşüyor mu ? Malum önümüz kış ayı ve grip problemi yıllardır yakamdan düşmüyor. Bu kışta bu hastalığın yakama yapışacağından eminim. Eğer askerlik süresinden düşüyorsa çok güzel, düşmüyorsa benim askerlik biraz uzayacak gibi görünüyor.

 13. Muzaffer Güney Kılıç dedi ki:

  Şartlar her ne kadar zor olsada vatanı koruduğum aklıma gelince günler bana kısa geçmiştir.Eğer aklınıza güzel şeyler getirirseniz sayılı gün hızlı geçer.

 14. Diyar Türk dedi ki:

  Maddeler halinde süper anlatılmış askerlik ile ilgili aklıma gelen bütün soruları bu siteden bakıyorum

 15. Hakkı dedi ki:

  Askerlik Hizmetinden Sayılan ve Sayılmayan Süreler yazısı çok bilgilendirici olmuş,teşekkürler.

 16. Hakmet Yılmaz dedi ki:

  Bir cok yazi okudum fakar buradaki gibi bilgi saglayamadim. Elinize ve emeginize saglik hocam. Sıkı takipcinizim

 17. İbrahim Kadıoğlu dedi ki:

  Askerliğin artık zor bir durumu kalmadı, bazı sabahlarda hiçbir şey yaptırmıyorlar. İştimaya bile çıkartmadıkları oluyor. Bu durumlar ile bile düşürüyorlar yani. Konu çok iyi bir şekilde kavradım, teşekkürler.