Astım Hastalığı Askerliğe Engel Mi?

01.06.2022
A+
A-
Astım Hastalığı Askerliğe Engel Mi?

Askerlik görevi ülkemizde her erkek vatandaşın zorunlu olarak yapması gereken görevlerden birisidir. Eğitim gibi bazı durumlar askerlik görevinin ertelenmesine neden olsa da askerlik görevi er yada geç yapılmak zorundadır. Son yıllarda ortaya çıkan bedelli askerlik kapsamında dahi erkek vatandaşlar en az 21 gün askerlik görevlerini yapmak zorundadırlar. Askerliğe alınırken Türk Silahlı Kuvvetleri’nin belirlemiş olduğu kurallar geçerlidir. Bu kurallar kapsamında vatandaşlar askeriğe kabul edilirler ve bu kuralların dışına çıkılmaz. Askerlik görevlerini henüz yapmayan ve sağlık sorunları bulunan vatandaşlar bu kuralları detaylı bir şekilde incelemektedirler. Bu yazımızda sizlerle astım hastalığının askerlik görevine engel olup olmadığı hakkında bir takım bilgilendirmeler yapacağız.

Astım Hastalığı Nedir? Astım Hastaları Asker Olabilir Mi?

İlk olarak astım hastalığı dünyada ve ülkemizde oldukça fazla görülen bir hastalıktır. Astım hastalığı çocuklarda daha çok görülmektedir ve bu oran yüzde 15’dir, yetişkin insanlarda ise bu oran yüzde 7’dir. Astım hastalığı kişilerin solunum yollarında bulunan kas ve dokuların dış etkenlere duyarlı bir şekilde daralması veya şişmesi sonucunda solunum yollarının tıkanıp kişinin nefes alıp vermesini zorlaştıran bir hastalıktır. Polen, toz, duman gibi maddeler astım hastası kişilerin astım krizi geçirmelerindde neden olabilmektedir. Astım hastalığı alerjik nedenlerden, genetik nedenlerden, geçmişte yaşanmış olan solunum yolu rahatsızlıklarından ve yoğun sigara dumanına maruz kalma nedeniyle oluşabilmektedir. Astım rahatsızlığı kendisini öksürük, hırıltı, sıkışıklık hissi, nefes alıp vermede zorluk ve nefes darlığı ile belli etmektedir. Astım hastalığı kontrol altına alınarak tedavi edilmektedir ve bu çok uzun bir süreç olmaktadır.

Askerlik görevi ve mesleği yoğun hareket içeren bir görev ve meslek grubu olduğu için astım hastalığı askerlik görevine engel oluşturmaktadır. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin belirlemiş olduğu yönetmelikte her astım hastası vatandaş için askerlik görevi engel oluşturmamaktadır. Astım hastalığının seviyesine göre kişi askerlikten muaf olabilmektedir. Bu seviyeler yapılacak olan testlerin sonucunda ortaya çıkacaktır ve verilecek olan rapora göre kişi askerlik görevine uygun görülmeyecek veya askerlik görevine uygun görülecek ancak askerlik görevinde yer alan spor görevlerinden muaf tutulacaktır. Yapılacak olan sağlık testi sadece askeri hastanelerde yapılması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Kadir dedi ki:

  Şimdi benim lateks kedi köpek toz ev akarı depo tozu koyun yünü vb gibi şeylere alerjik astımım var acaba askerliğime engel olur mu?

 2. Özgür dedi ki:

  Merhaba benim hem astım hemde troid hastalığım var troid hastalığım epey ileri seviyede bu sorun askerlik yapmama engel olunurmu

  1. Yüksel dedi ki:

   Dr 100 Astım rinit alerjisi teşhisi kondu askerlik yapılıyormu