Aynı Mi-17 helikopteri ikinci kez düştü

24.10.2023
A+
A-
Aynı Mi-17 helikopteri ikinci kez düştü

Kolombiya Ordusu’nun kara havacılık birimi DAVAA’ya ait Mi-17-1V Genel Maksat Helikopteri, geçtiğimiz günlerde kırıma uğrayarak düştü.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan olayda, Kolombiya Ordusu’nun kara havacılık birimi DAVAA’ya ait Rus yapımı olan Mi-17-1V Genel Maksat Helikopteri, ülkenin kuzeybatısında meydana gelen bir kaza sonucu düşmüştür. EJE-3378 kuyruk numaralı helikopter, inişe birkaç metre kala yere çakılmıştır.

Bu olay, aynı Mi-17 helikopterinin ikinci kez düşmesi olarak kaydedilmiştir. İlk düşme olayı, Şubat 2013 tarihinde meydana gelmiş ve düşen EJE-3378 kuyruk numaralı Mi-17, DAVAA tarafından tamir edilerek tekrar hizmete alınmıştır.

Kazada, altı kişi yaralanmış ancak can kaybı yaşanmamıştır. Kazanın meydana gelmesi, yerdeki birliklerin lojistik bir ikmal operasyonu gerçekleştirdiği sırada olmuştur.

Kolombiya Ordusu, kazanın sebeplerini ve helikopterde meydana gelen yapısal hasarları tespit etmek için bir soruşturma komisyonu kurmuştur. Bu soruşturma sonucunda, benzer kazaların önlenmesi için gerekli önlemler alınması planlanmaktadır.

Halen Kolombiya Ordusu’nun kara havacılık birimlerinde toplamda 19 adet Mi-17 helikopteri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, 46 adet UH-60L Black Hawk, 7 adet S-70i Black Hawk, 24 adet UH-1H Iroquois ve 15 adet UH-1N Twin Huey helikopteri de envanterde bulunmaktadır.


Yazıya Yorum: Kolombiya Ordusu’nun Mi-17 helikopterlerinde yaşanan kazaların ardından güvenlik önlemlerinin gözden geçirilmesi ve helikopterlerin bakımının daha sıkı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ayrıca, bu kaza sonucunda yaralanan kişilere acil şifa diliyoruz. Helikopter kazalarının önlenmesi için daha fazla eğitim ve denetim yapılması önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.