Bayan Asker Olma Şartları Nelerdir?

28.05.2019
A+
A-
Bayan Asker Olma Şartları Nelerdir?

Bayan Asker Olma Şartları Nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bayan askerler de görev yapmaktadır ve bayan asker olma şartları, erkek asker olma şartları ile birbirine benzemektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çok sayıda kadın subay ve astsubay vardır. Bayan astsubay olmak isteyen adayların Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde belirtilen tarihlerde Milli Savunma Bakanlığı’na başvuru yapmalıdır. Başvuru yapacak olan adayların yerine getirmesi gerekli olan bazı şartlar vardır ve bunların arasında fizikse şartlar da önemlidir. Bayan astsubay adaylarının fiziksel yeterlilik sınavına girmeleri zorunludur. Fiziksel yeterlilik sınavını başarı ile tamamlayan adayların mülakat sürecini beklemeleri gereklidir. Yapılan mülakatı başarı ile tamamlayan adaylar güvenlik soruşturmasına girmektedir. Güvenlik soruşturmasında herhangi bir engele takılmayan bayan asker adayları asker olmaya hak kazanmaktadır.

Bayan Asker Olma Şartları Nelerdir?

Bayan asker olmak isteyenlerin önünde lise ve üniversite olmak üzere iki farklı seçenek bulunmaktadır. Seçeneklerden birincisi askeri lisede eğitim görmektir. Askeri lise sınavları yazılı ve fiziksel sınavların yanı sıra sözlü mülakatlardan oluşmaktadır. Yazılı sınavda 100 adet soru sorulmaktadır ve bu sınavdan 70 ve üstü not alanlar fiziksel sınava girmektedir. Fiziksel sınavda koşu, atlama, mekik gibi faaliyetler vardır. Fiziksel sınavı başarı ile bitiren adayları sağlık kontrolü beklemektedir. Sağlık kontrolünde sorun tespit edilmeyen adaylar sözlü mülakata alınmaktadır. Bütün bu aşamaları başarı ile tamamlayan adayların tüm aşamalarda aldıkları puanları toplanmaktadır. Bayan asker olma şartları araştırıldığında puanı yeterli görülen adayların askeri lisede eğitim görmeye hak kazandığı belirtilmektedir.

Bayan Askerler Nerede Eğitim Görürler?

Bayan Asker olmanın bir başka yolu da liseden mezun olunduktan sonra Milli Savunma Üniversitesi’nde eğitim görülmesidir. Milli Savunma Üniversitesi’nde eğitim görebilmek için ÖSYM’nin düzenlediği üniversiteye geçişte girilen sınavda başarılı olmak gereklidir. Kadın ve erkekler Harp Okulu’na kadınlar alınmaktadır. Astsubay Meslek Yüksekokulu’na ise sadece erkekler girebilmektedir. Yazılı sınavda başarılı olan bayan asker adayları Milli Savunma Üniversitesi’nde eğitim görmektedir. Ancak bu eğitim öncesinde de fiziki yeterlilik ve sözlü mülakatlarda başarı olunmalıdır. Bunların hepsini sonuçlandıran adaylar Milli Savunma Üniversitesi’ne girmektedir. Bayan asker olma şartları arasında TC vatandaşı olmak, 4 yıllık lisans eğitiminin tamamlanmış olması, yaşından küçük 32 yaşından büyük olmamak gibi durumlar bulunmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. HicKimsee dedi ki:

    Bayanlardan asker olurmu :/ her bayan için demiyorum tabi öyleleri var ki erkeklerden daha diri oluyor 😀

  2. İlhan dedi ki:

    Askerlik yapı itibariyle erkek işi. Fiziki olarak erkeklere daha çok hitap ediyor.