Bedelli askerlik çıkacak mı kimler yararlanabilir

Bedelli askerlik çıkacak mı kimler yararlanabilir

Bedelli askerlik çıkacak mı?kimler yararlanabilir?

Türk Silahlı Kuvvetleri’ nde ortaya çıkan ihtiyaç fazlası, profesyonel orduya geçiş süreci ve zorunluk askerlik görevinden dolayı mağduriyet yaşayan on milyonlarca vatandaş dolayısıyla, köklü değişimler devam ediyor. Bu değişimler nezdinde de 2019 yılında uzun süredir beklenen zorunluk askerlik sistemindeki değişiklik yasal olarak uygulanmaya başladı. Yeni askerlik sistemi ile birlikte zorunlu askerlik 1 aylık acemilik, 5 aylık ücretsiz askerlik ve 6 aylık asgari maaşlı askerlik şeklindeki bir formüle oturtuldu. Yeni askerlik kanunu ile birlikte bedelli askerlik tartışmaları da artık sona erdi. Çünkü artık bedelli askerlik çıkacak mı şeklinde bir soruya gerek bulunmuyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanan tarihlerde zorunlu askerlik yükümlülüğü bulunan ve şartlara uyumlu olan kişiler bedelliye başvuruda bulunabilecek.

Yeni askerlik sistemi ile birlikte bedelli askerlik kalıcı hale getirilmiş oldu. Dolayısı ile bedelli askerlik çıkacak mı şeklinde endişeli dönemler geçirmeye gerek kalmayacak. Her yıl Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanacak tarihlerde bedelli askerlik şartlarına uygun olan kişiler başvuruda bulunarak, bu haktan faydalanabilecek. Ancak son bedelli askerlik uygulamasında olduğu gibi yine 1 aylık temel eğitim alınması zorunlu olacak. Dolayısıyla da bedelli askerlik yapmak isteyenler 1 aylık temel eğitim alacak. Bununla birlikte yeni askerlik sistemindeki bedelli askerlik uygulaması ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor.

Bedelli Askerlik Başvuruları Ne Zaman Olacak?

2019 yılı için bedelli askerlik çıkacak mı ve başvuru tarihleri ne zaman merak edenler için ne yazık ki bu yıl için geç kaldılar. Çünkü 2019 yılı bedelli askerlik başvuruları 16 temmuz itibariyle başladı. Ancak bedelli askerlik uygulamasının yeni askerlik sisteminde kalıcı hale getirilmesi sayesinde gelecek yıl bedelli askerlikten faydalanabilmek mümkün olacak. Bu yıl bedelli askerlikten yararlanamayan ya da bu yıl gerekli koşulları sağlayamayan kişiler, gelecek yıl Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklayacağı bedelli askerlik başvuru tarihlerinde, müracaatlarını gerçekleştirebilecekler.

Bedelli Askerlikten Kimler Yararlanabilir?

Daha önceden her bedelli askerlik uygulamasına özel olarak şartlar belirleniyordu. Yeni askerlik sisteminde ise bedelli askerlikten kimler yararlanabilir net şekilde belli. Zorunlu askerlik yükümlülüğü bulunan herkes bedelli askerlik hakkından faydalanabilecek. Ancak her yıl Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından her yıl bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek kişi sayısı belirlenecek. Eğer bu belirlenen kişi sayısından fazla bedelli askerlik başvurusu yapılır ise bedelli askerlikten yararlanacak kişiler bakanlığın yapacağı kura ile belirlenecek. Dolayısıyla kalıcı hale getirilse de bedelli askerlik uygulaması, yoğun talep olması durumunda yararlanma hakkı biraz şansa kalacak. Bununla birlikte bedellik askerlikte ödenecek miktar 2019 yılı için 31 bin TL olarak belirlendi. Ancak her yıl bedelli askerlik fiyatı değişecek. Temel olarak kişinin öğrenim durumu dikkate alınmadan, yasada yer alan yöntem ile hesaplanarak, 6 asteğmen maaşına denk olacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Ömer Çelik dedi ki:

  Askerlik hizmetini belirli bir ücret karşılığında bedelli olarak yapmak önceleri çok zor ve kıymetli bir istekti. Fakat son zamanlarda gelen yeni askerlik sistemi ile bu kolaylaştı. Artık yeni yasa ile birlikte bedelli askerlik sürekli hale geldi.

 2. r10mavikorku dedi ki:

  2019 Bedelli askerlik çıktığında 15 bin tl olan bedellide yararlandım. Gittim 17 gün askerliğimi yaptım geldim. Şartlar ister istemez zordu kaldı ki yaş 30 olunca 21 yaşında ki uzmandan çömel kalk ileri marş gibi laflar zoruna gidiyordu 🙂

 3. Ali Öztürk dedi ki:

  Bence yeni yasalar ile bu detayların düzenlenmesi güzel olmuş, sonuçta büyük şirketlerde sürekli terfiden terfiye atlayan bir insanın hayatına askerlik girince tüm kariyerini başlamadan söndürebiliyordu. Bu durumda böyle bir ihtimal kalmadı.

 4. Uğur Aktaş dedi ki:

  Yeni bedelli askerlik sisteminin ücreti biraz yüksek olsa da çalışan ve aile düzeni kuranlar için çok iyi bir fırsat oldu.

 5. Abdullah Yakar dedi ki:

  Askerliği belirli bir ücret ile yapmak genç girişimciler ve çalışanlar adına güzel bir şey. Belirli bir gün içerisinde gerekli bilgileri öğreniyorlar.

 6. Abdullah Yakar dedi ki:

  Kendi işini kurup iyi yerlere gelen gençlerin bir anda önüne askerlik çıkınca güzel olmuyordu bedelli işlerine yarayacak gibi

 7. Yusuf Şafak dedi ki:

  Bedelli askerlik sürekli olmalı bence. Parası olan bassın parasını yapsın askerliğini hem devlete yardım etmiş olur. Toplanan paralarla uzun dönem askerliğini yapan er ve erbaşları maddi destek verilebilir.

 8. Yusuf Şafak dedi ki:

  Yeni askerlik yasası ile şartları tutan herkes bedelli askerlik yapma hakkına sahiptir. Bedelli askerlikte 21 gün askerlik yapılması saçma gelmişti ama buna da şükür.

 9. Fatih Keskin dedi ki:

  6 ay için 30 bin tl şuan verilmez fakat işin güzeldir esnafsındır veya güzel bir firmada çalışıyorsan anca ozaman mantıklı