Bekçiler Polis Olur Mu

16.10.2019
A+
A-
Bekçiler Polis Olur Mu

 

Günümüzde işini iyi yapan birçok bekçi ve ileride polis olurum düşüncesi ile işe başlamayı düşünen birçok bekçi adayı son zamanlarda yayılan bir haber ile yanlış bir yanılgıya düşmüş durumda. Yakın zamanda yayılan bir haberle birlikte bekçilerin işini iyi yapması halinde polislere yükselmesi gibi bir durum olduğu konuşulmakta. Çalışanların aklında ise bekçi polis oluyor mu? Sorusu mevcut. Maalesef ki yasal olarak bekçilerin polis olması gibi bir durum henüz söz konusu değil. Bu haberlerin ortaya çıkmasındaki büyük etken İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın tarafından yapılmış olan açıklamadır. Bu açıklamaya göre işinin gereklerini başarılı bir şekilde yerine getirip sivrilen bekçilerden polis alımı yapılacağıydı. Ancak şu anda bu durumla ilgili olarak yayımlanmış olan herhangi bir mevzuat ya da dayanak bulunmamakta.

Bekçilik Görevinde Yükselme Var Mı?

 

Bu sorunun cevabı ise 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanununda yer verilmiş olan bir maddeyi örnek göstererek cevaplandırılabilir. Bu maddeye göre;

  • Madde 13: Tayin ve terfiler bu derecelere göre düzenlenmiş kadrolara yapılır. Bir üst dereceye terfiinin gerçekleştirilebilmesi için kişinin bulunduğu derecede fiilen 3 (üç) yıl çalışmış ve olumlu yönde sicil almış olması, üst derecede açık kadronun bulunması gerekmektedir.
  • Terfiye hak kazananların açılmış olan kadro sayısından fazla olması durumunda terfi alacak kişinin belirlenmesi için yarışma sınavı yapılır.

Bekçilik sistemi henüz yeni kurulmuş bir sistem olduğu için bazı kanunların ilerleyen dönemlerde günümüze uyarlaması yapılacaktır. Şu anda kullanımda olan bekçi kanunu eski bir kanundur ve günümüz şartlarının gereksinimlerini tam olarak karşılamayabilir.

Bekçilerin halihazırda tabii olduğu 772 sayılı kanun maddelerinde bekçilerin polis olması ile alakalı herhangi bir durum söz konusu değildir. Ancak bu kanunun eski bir kanun olduğu ve güncelleneceği gündemde bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın tarafından yapılan açıklama yönünde değişimler uygulanırsa bekçilikten polislik alımı için sınavlar yapılması mümkün olabilir. Bu durumda halihazırda bekçilik görevi yapan kişilerin işlerinde iyi bir konumda olup pozitif sicil almaları polis olma yolunda onlara kolaylık sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.