Bekçilik Sınav Soruları Zor mu?

23.05.2019
A+
A-
Bekçilik Sınav Soruları Zor mu?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak için başvuru yapanlar belli sınava tabidir ve bu nedenle bekçi olmak isteyenlerin bekçilik sınav soruları zor mu sorusunun cevabını aradığı bilinmektedir. Başvurunun yapılmasının ardından adaylar sağlık taramasından geçirilmektedir. Sağlık kontrolünden geçen ve bekçi olabilmesi içi herhangi bir sorunu bulunmayan bekçi adayları sınava tabi tutulmaktadır. Yazılı sınavın tüm soruları soru hazırlama komisyonunca hazırlanmaktadır. Çarşı ve mahalle bekçiliği yazılı sınavı, test şeklindedir. Yazılı sınavda bekçi adaylarına beş farklı seçenekli olan çoktan seçmeli yüz adet soru sorulmaktadır. Yapılan sınavda 20 puanlık ortaöğretim düzeyinde Türkçe, 15 puanlık ilköğretim düzeyinde Sosyal Bilgiler, 15 puanlık ilköğretim düzeyinde Fen Bilgisi, 15 puanlık ilköğretim düzeyinde Hayat Bilgisi, 15 puanlık ilköğretim düzeyinde Matematik, 20 puanlık ortaöğretim düzeyinde Genel Kültür soruları sorulmaktadır.

Bekçilik Sınavında Kaç Puan Alınmalı?

Çarşı ve mahalle bekçi adayı yazılı sınavda asgari 50 puan alması gereklidir. Toplamda 100 sorunun sorulduğu yazılı sınavda 50 sorunun doğru bir şekilde cevaplandırılmasına dikkat edilmelidir. 50 puan alamayan bekçi adayı elenmekte, fiziki parkur sınavı ve sözlü mülakata alınmamaktadır. Ancak bakanlığın ihtiyaçlar çerçevesinde başarı puanını değiştirmesi söz konusudur. Başarı puanı artırılabildiği gibi azaltılabilmektedir. Yazılı sınavda doğruyu götüren yanlış soru uygulaması yoktur. Her bir soru bir puan değerindedir. Bekçilik sınav soruları zor mu denildiğinde ise soruların zorluk derecesinin makul olduğu cevabı verilebilmektedir.

Bekçilik Yazılı Sonuçlarına İtiraz Edilebilir mi?

Çarşı ve mahalle bekçileri için yazılı sınav son aşamalardan birisidir. Yazılı sınavdan sonra fiziki sınav ve mülakat gelmektedir. Yazılı sınav sonuçlarına itiraz etme hakkı vardır ancak bunun için süre kısıtlaması bulunmaktadır. Yazılı sınav sonucuna itiraz etmek isteyen bekçi arayı, sınav sonuçlarının açıklanmasını takip eden iki iş gününde başvuru merkezlerine ya da doğrudan bakanlığa yazılı olarak başvuru yapmalıdır. Başvuru merkezlerine yapılan itiraz başvuruları bir iş günü içerisinde Başkanlığa iletilmektedir. Yapılan itirazlar, itiraz süresinin dolmasının ardından sınav değerlendirme komisyonu tarafından azami dört iş günü içerisinde incelenmektedir. Sonuçlar ise Başkanlık web sayfasında ilan edilmektedir. Bekçilik sınav soruları zor mu sorusunun cevabı aranırken olumsuzluk durumunda neler yapılması gerektiğinin bilinmesinde de yarar vardır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Ali Can dedi ki:

    Aslında sınav çok zor değil , önemli olan mülakat

  2. Cihan dedi ki:

    Bence sınav geçiliyor ama mülakat sıkıntılı biraz.

  3. İbrahim Kadıoğlu dedi ki:

    Doğruyu söylemek gerekirse üniversiteden mezun olduktan sonra aklıma yatan tek meslek Bekçilik mesleğiydi. Gece saat 05:30 gibi bırakıyorlar işlerini, gayet iyi bence. Gündüz saat on bire kadar uyuduktan sonra zaten fazla bir vaktin oluyor. Akademik başarıya polislikten daha fazla önem veriyorlar, bu yüzden akademik başarı Bekçilik mesleği için çok önemli bir kaide.