İnstagram Takipçi Satın Al

Bekçilik Sınavında Hangi Sorular Soruluyor?

14.04.2019
A+
A-
Bekçilik Sınavında Hangi Sorular Soruluyor?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen kişilerin belirli aşamalardan geçmesi gerekiyor. Bu aşamalardan birisi de sınavın gerçekleştirildiği aşamadır. Bekçi alımları artık Polis Akademisi tarafından yapıldığı için sınav sistemi gelmesi ile birlikte bekçilik sınavında hangi sorular soruluyor telaşı bekçi adayları için göz korkutucu nitelik taşımaya başladı denebilir. Sınav sorularının merak yaratması üzerine konu ile ilgili bazı soruları ve soru çıkan alanları sizler için derledik.

Bekçilik Sınav Soruları

Bekçilik sınavında hangi sorular çıkacak sorusu ile karşı karşıya olan bekçi adayları; Çarşı ve Mahalle bekçiliği giriş yönetmeliği içerisinde yer alan yazılı sınav esaslarına bakabilirler. Burada 13, 14 ve 15. Maddelerde adayların gireceği sınav ile ilgili detaylara yer verilmiştir.

Bekçilik sınavında hangi sorular çıkacak sorusunun cevabı net olmasa ad hangi tarzda sorular çıkacağına dair bilgi vermek mümkün. Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki yazılı soruların tamamı komisyon tarafından hazırlanmaktadır. Yazılı sınav aynı zamanda test olarak gerçekleşmektedir. Sınavda karşınıza 5 şıklı sorular çıkacaktır. 100 soru üzerinden değerlendirme yapılacaktır.

  • Türkçe
  • Sosyal Bilgiler
  • Fen Bilgisi
  • Hayat Bilgisi
  • Matematik
  • Genel Kültür alanında sorulan 100 soru vardır.

Sınava giren kişinin mutlaka 100 tam puan üzerinden 50 alması gerekmektedir. 50 puan altında kalan adaylar elenmektedir. Sınavı geçe kişilerin ise fiziki parkur ile sözlü sınava girme hakları olur. Başarı puanı bazı durumlarda değişim gösterebilir. Bu durum ihtiyaç duyulan sayı ile alakalıdır.

Sınava girecek kişilerin gerilimini azaltacak en önemli detay ise yanlış soruların doğru üzerinde etkili olmamasıdır. Her sorunun bir puan değeri olduğunu unutmamak gereklidir. Bu nedenle boş bırakma tercihi yerine size yakın gelen şıkkı işaretlemeniz size puan kazandırabilecek bir hamle olabilir.

Sınav soruları arasında; vergi sistemi, Osmanlının çöküşüne neden olan sebepler, kongre soruları ile karşılaşmanız mümkündür. Bu nedenle sınav öncesinde lise dönemine dair kaynakları karıştırmanız ya da tüm dersleri bir arada sunan kaynaklardan yararlanmanız iyi bir çalışma yöntemi olabilir. Bunlara ek olarak eski çıkan sorulara bakarak çalışmanız da size fayda sağlayabilir. Soruların aslında kolay olduğu ve genel kültür bilgisine sahip olan herkesin rahatlıkla çözebileceği de bilinmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. HicKimsee dedi ki:

    Sorular kolay olur tabi biraz fiziği düzgün olan birinin girebileceğini düşünüyorum maaşıda gayet iyi