Bekçilik Yazılı Sınav Taban Puanı Kaç

14.08.2019
A+
A-
Bekçilik Yazılı Sınav Taban Puanı Kaç

Bekçilik Yazılı Sınav Taban Puanı Kaç?

Anadolu coğrafyasında 20.yüzyılda alışılan ancak belirli bir süre sonra kaldırılmasıyla birlikte insanların aradıkları bir meslek grubu olan bekçilik, uzun bir aradan sonra tekrar geri döndü. Türkiye genelinde aktif şekilde yeniden bekçi alımlarına başlandı. Özellikle de geceleri toplumun daha rahat bir şekilde uyuyabilmesini sağlayan bekçilerin boşluğunda artan adli olaylar, bekçilerin geri gelmesi ile birlikte önemli oranda düşüş yaşamaya başladı. Toplumsal ihtiyacın devletin kademede hasıl olduğu yönünde bir algı oluşması üzerine kaldırılan bekçilik, yeniden geri getirildi. Bu şekilde geri getirilmiş olması aradan geçen uzun zamanının ardından ciddi bir personel ihtiyacını meydana getiriyor. Her geçen gün bekçilik kapsamı tekrar genişletilirken, bekçi olmak isteyen on binlerce insanda yoğun şekilde talep gösteriyor. Ancak herkes bekçi olamıyor. Bunun için sınavın ve mülakatın geçilmesi gerekiyor. 2019 yılında yapılan bekçilik sınavı zor olunca da herkes bekçilik yazılı sınav taban puanı kaç şeklinde bir arayış içerisine girdi.

2019 Bekçilik Yazılı Sınav Taban Puanı

13 temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen 2019 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı için adayların başvuruları alınmaya devam ediyor. Yeni kapsam alanlarının dahil edilmeye devam edilmesi ile birlikte personel daire başkanlığı tarafından yeni bekçilik ilanı açılımları gerçekleştiriliyor. Bu ilanlara başvuruda bulunmak isteyen adayların mutlaka bekçilik yazılı sınavı taban puanını geçmiş olmaları gerekiyor. 2019 yılında sınava giren ve bekçilik yazılı sınav tabanı puanı kaç merak edenler için yapılan açıklama 50 puan şeklindedir. Yani tüm bekçi adaylarının mutlaka 50 ve üzeri puan almaları gerekiyor girdikleri bu yazılı sınavdan.

Ancak çoğu bekçi adayının sürekli olarak 2019 bekçilik yazılı sınav taban puanı kaç şeklinde araştırma yapmasının temel nedeni bu puanın düşürülmesi yönündeki beklentisidir. Çünkü sınava giren herkes sınavın fazlasıyla zorlu olduğunu ve sınava katılım gerçekleştiren adayların büyük bir çoğunluğunun da 50 baraj puanını geçemediği düşüncesinin oluşmasına neden oluyor. Bu nedenle de dönem dönem bekçilik baraj puanının düşüp, düşmediğine ilişkin olarak araştırma yapıyor.

2019 Bekçilik Yazılı Sınav Taban Puanı Düşecek Mi?

2019 yılında gerçekleştirilen bekçilik yazılı sınavının çok zorlu olmasından dolayı merak edilen bekçilik yazılı sınav taban puanı kaç sorusunun yanıtı 50 olarak kaldı. Çünkü 7 ağustos 2019 tarihinde yapılan sınav sonuçları açıklamasında en başında ilan edilen 50 baraj puanına aynen devam edildi. Dolayısıyla bekçilik adayı olan herkesin bekçi olabilmeleri için mutlaka 50 baraj puanı üzerinde bir puan alması gerekiyor. Bu baraj puanını geçen adaylarda doğrudan bekçi olamıyor. Çünkü yazılı sınavın ardından adayların mutlaka girecekleri mülakattan da başarıyla geçmeleri gerekiyor. Alınacak her bir puan diğer bekçi adaylarının ise önünde olunmasını sağlayacağı ise unutulmamalıdır. Bekçi alımının gelecek yılda da devam edeceği bilindiğinden şimdiden gelecek yıla hazırlanmakta bekçi olmayı düşünenlere önemli bir avantaj sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Göksenin Akıncı dedi ki:

  50 puan gayet ideal bence.

 2. Mervetufan dedi ki:

  Neler dönüyor neler.. Arka pencerelerde.. ne sınavdan gecinipte yararlanamayan insan gördüm ne siz sorun ne ben söyliyeyim.. hak yeniyor.

 3. Deniz Kaya dedi ki:

  Sınava girenler 50 puanı rahatlıkla geçerler zaten, çok zor bir sınava sahip değil. Allah’ın izniyle olacağız..

 4. Furkan Dikyol dedi ki:

  Bence bekçilik çok iyi bi meslek artık akşamları rahat rahat dolaşabiliyoruz bazıları bekçiler çok sıkıyor diyor ama böyle yapmasalar olmaz

 5. İlker durmus dedi ki:

  Bekciler sınavamı giriyordu yeni oğrendim yararli bilgi sağolun hersey zorlasti

 6. Ramazan Turung dedi ki:

  50 puan çok yüksek sayılmaz bence ne az nede fazla olmuş bekçilik düşünen arkadaşlar biraz zaman ayırıp çalışırşarsa çok zor olmaz hatta daha yüksek puanlarda alabilrler.

 7. Lucifer dedi ki:

  Sınavın çok zor olduğunu düşünmüyorum, kitap okuyarak gününü geçiren bir arkadaşın istenilen puanı rahat rahat olabileceği düşüncesindeyim.

 8. Kimegoreiyi dedi ki:

  Yeğenimin puanı tutuyorumuş Yaşasın

 9. İlker TR dedi ki:

  Artık herşey sınava döküldü okumak çok önemli bu devirde
  Malesef

 10. Can dedi ki:

  Ben de 1 bekçi olmak isteyen biri olarak cidden merak ediyordum acaba taban puanı kaçtı ve bu sorunun cevabını sizden çok detaylı ve çok açıklayıcı bir şekilde aldım hepinize teşekkür ederim Ne kolaylıklar dilerim