Bekçinin Görevleri – Bekçi Alımı – Bekçi Maaşı

Bekçinin Görevleri – Bekçi Alımı – Bekçi Maaşı

Bekçi Adaylarının Bilmesi Gereken Hususlar

Ülke çapında doğacak olan ihtiyacı gidermek için gündeme gelen bekçi alımı projesi; gündemde olan bir istihdam durumunu ortaya koydu. Emniyet Genel Müdürlüğü emri altında çalışacak ve İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapacak olan bekçilere dayalı olarak alımlar sürekli olarak devam ediyor. Bekçi alım şartları dahilinde uygunluk gösteren tüm adayların; ikamet ettikleri noktalarda göreve başlamaları durumu da ortaya çıktı. KPSS şartı olmadan başvuru yapılacak olan bekçilik aynı zamanda da askerlik görevini yerine getirmiş olan kişileri kapsayacak türdeki bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Bekçi adaylarının aynı zamanda da fiziksel şartları da yerine getirmeleri gerekmekte olup; bundan sonraki zaman diliminde de bekçi alımlarından olumlu sonuç elde edebilmeleri mümkündür.

Bekçilerin Görevleri

İlk başlarda Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Eskişehir gibi büyükşehirlerde göreve başlayan gece bekçileri; sonradan il merkezlerinde de tercih edilen bir uygulama olarak tanımlandı. En az lise mezunu olma şartını gerçekleştiren tüm adaylar bekçi alımı adı altında başvurularını tamamlayabilmektedir. Bekçilerin görevleri arasında başı çeken durum olarak ise; sorumlu oldukları muhitte suç teşkil eden ya da herhangi bir rahatsızlık verici davranışla karşı karşıya kalmaları halinde müdahale etmeleri olarak kısaca anlatılabilmektedir. Bekçi alım şartları konusunda yeterli görülen her adayın bu tip işler içerisinde bulunarak; güvenliği sağlaması gerektiği de ifade edilebilecektir.

Bekçi Maaşları

Kamu alanında faaliyet göstererek; güvenliği konuma noktasında güvenlik güçleri arasında sayılabilecek olan bekçilerin; maaşları da başlangıç olarak

İlkokul mezunu olan bir Bekçi: 4, 302,80 TL

Lise mezunu olan bir Bekçi: 4352 TL ile 4,455,14 TL arası

Ön lisans mezunu olan bir Bekçi: 4357,50 ile 4.400 TL arası

Lisans mezunu ve bekar olan bir bekçi: 4, 404 TL ile 4,657,00 TL  olarak belirlenmiştir.

Bekçilerin bu noktada ideal bir iş olduğu ifade edilebilecek ve bekçi maaşları ile çalışma şartları konusunda da ideal bir meslek grubu olarak tabir edildiği de söylenebilecektir. Genel olarak gece geç saatlerinde sokaklarda görev yapacak olan bekçilerin; genel olarak güvenlik güçlerine yardımcı olma ya da olaylara tanıklık ettiklerinde müdahalede bulunma gibi bir yetkileri bulunacaktır. Böylelikle de mahalle aralarında asayişin sağlanabilmesi adına ideal bir meslek grubu olarak görülen bekçilerin; işleyişi bakımından mükemmel bir iş olduğu da herkes tarafından görülebilecek türde yer almaktadır.

Bekçilerin Görev Dağılımları

Bekçiler il merkezlerinden sorumlu olan valilerin altında çalışan resmi personellerdir. Gerektiğinde tüm zabıta ve polis görevlilerine de yardımcı bir çalışan olarak adlandırılabilecektir. Güneşin batışı ile doğuşu arasındaki zaman diliminde devreye girerek; mesaisi başlatılan bekçilerin; zaman zaman emirler geldiğinde fazladan mesai yapmaları da söz konusu olabilecektir. Çarşı ve mahalle bekçileri olarak adlandırılan söz konusu meslek grubu içerisindeki personellerin emniyeti sağlamak ve toplum yaşantısına aykırı olan davranışları tespit ettiğinde müdahale etmek gibi görevleri bulunmaktadır. Yeterli şartları sağlayan tüm adayların; bu şekilde bir çalışmaya dahil olması adına gerekli başvuruları gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Böylelikle mülakat ve sınav sürecinden sonra iş başı yapabilmeleri mümkündür.

Bekçi alımları yılın belirli dönemlerinde yapılmaktadır. 1. dönem bekçi alımı Şartları işlemleriyle beraber görevine başlayan binlerce bekçiden sonra 2. dönem alımlarıyla ilgili başvurular da tamamlanmıştır. Mahalle bekçisi olmanın elbette birçok şartı vardır. Ayrıca bekçilik başvurusu sürecine de dikkat etmek gerekiyor. Sizlere bu konuda en güncel bilgileri sunan web sitemiz üzerinden daha pek çok alım ilanına da ulaşabilirsiniz.

Bekçi Alımlarında Başvuru Süreci

Çarşı ve Mahalle bekçisi olmak isteyen adayların öncelikle belirtilen tarihlerde ön başvuru yapması gerekiyor. Bu süreçle beraber pa.edu.tr adresinden yapacağınız başvurudan sonra para yatırmanız ve daha sonra ön sağlık aşamasından geçmeniz şarttır. Bekçi alımı başvuru sürecinde e-Devlet üzerinden de akademinin platformuna giriş yapılabiliyor. Bu nedenle hızlı bir şekilde başvuru yapmak için e-Devlet sitesini de kullanabilirsiniz.

Bekçilik Alımlarında Sınav Süreci

Başvuruların alınmasından sonra sınav ücreti yatırılmaktadır. Ücretin ardından ise akademinin yapacağı duyuruya göre ön sağlık aşamasına geçilir. Ön sağlık kontrolünden de geçen bekçi adayları daha sonra yazılı sınava tabi tutulacaktır. Bu sınavda adayları bekleyen 100 soru vardır. Sosyal, Genel Kültür, Matematik, Fen, Türkçe ve Hayat Bilgisi gibi alanlarda karşınıza çıkacak soruları doğru bir şekilde yanıtladıktan sonra sınav sonuçlarını beklemeniz gerekiyor.

Bekçilik Alımlarında Fiziki Yeterlilik Süreci

Yukarıdaki bahsedilen yazılı sınavdan başarılı bir şekilde sonuç alanlar Polis Akademisinin gerçekleştireceği spor mülakatına alınmaktadır. Bu mülakatta çeşitli parkurlar yer alır. Herhangi bir sorun yaşamadan belirtilen süre içinde parkuru geçenler son olarak kurulun karşısına çıkmaktadır. Kurul tarafından sorulacak sorulara doğru ve emin yanıtlar vererek artık sınav sonuçlarını beklemeye başlayabilirsiniz.

Bekçilik Alımlarında Sınav Sonuçları

Bekçi alımı için başvuru yapıldıktan sonra ve mülakatların tamamlanmasının ardından 3 aylık bir sürede kesin sonuçlar bekçi adayları ile paylaşılmaktadır. Bu süre akademinin yoğunluğuna bağlı olarak da değişebilir. Asil veya yedek olarak karşınıza çıkan sonuçlara göre eğitim almak için belirlenen tarihlerde eğitim bölgelerine gitmeniz şarttır.

Bekçilik maaşları, uzman çavuş alımları ve tüm askeri alımlar için sitemizi düzenli olarak ziyaret edebilirsiniz. Bu konuda güncel bilgiler sunarken aynı zamanda aklınıza takılan tüm soruları da yanıtlamaya devam ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Tuna dedi ki:

    Bu yıl yani 2020 yılında bekçi alımı olacak mı?

    1. alpagu dedi ki:

      Merhabalar, bu sene içerisinde bekçi alımına dair takvim yayınlanmadı ancak öngörülerimize göre tahminen eylül ayında alımın yapılacağını söyleyebiliriz.