Beş Savunma Gücü İttifakı işbirliğini artırıyor

04.10.2023
A+
A-
Beş Savunma Gücü İttifakı işbirliğini artırıyor

Asya askeri ittifaklarındaki hareketlilik son zamanlarda artış gösteriyor!

Malezya Savunma Kuvvetleri Komutanı General Tan Sri Mohammad Ab Rahman, Beş Savunma Gücü İttifakı (Five Power Defence Arrangements, FPDA) üye ülkelerinin geleneksel askeri operasyonlarda işbirliğini artırmaya yönelik programları onayladıklarını duyurdu. Bu karar, Avustralya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık, Singapur ve Malezya’nın toplu bir şekilde aldığı bir karardır.

General Ab Rahman, başkanlık ettiği konferansta yaptığı basın toplantısında, “Bu karar sadece geleneksel askeri operasyonlarda işbirliğini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda beş üye ülkenin silahlı kuvvetleri arasındaki bağları güçlendirecek ve birlikte çalışabilirliği artıracaktır” dedi. FPDA Savunma Komutanları Konferansı, bölgenin en uzun süreli savunma ittifaklarından biri olan FPDA savunma komutanlarının bölgesel güvenlik konuları hakkındaki perspektiflerini paylaşmak için Malezya ve Singapur arasında dönüşümlü olarak düzenlenmektedir.

Yakın tarihlerde gerçekleştirilen BERSAMA LIMA 2023 Tatbikatı, üye ülkelerin silahlı kuvvetlerinin birlikte çalışabilirliğini ve profesyonelliğini artırmaya olan kararlılıklarının bir örneği olarak gösterilmektedir.

Ayrıca, yetkililer, “ASEAN savunma danışmanlarını ve ataşelerini BERSAMA LIMA 2023 Tatbikatı dahil olmak üzere 2007’den bu yana gerçekleştirilen tatbikatlara gözlemlemeye davet ederek, bölgesel hassasiyetleri dikkate alan bir gözlemci programı oluşturmayı ve güven ve şeffaflık sağlamayı amaçladıklarını” belirtmiştir.

Beş Savunma Gücü İttifakı, 1971 yılında Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, Malezya ve Singapur’un dahil olduğu üçüncü bir güvenlik ittifakı olarak kurulmuştur. Yıllar içinde, üye ülkeler güvenlik sorunlarına olan bakış açılarını harici güvenlik sorunlarına odaklanmaktan vazgeçerek, 1971’de başladıkları “geleneksel askeri operasyonlara” yönelmektedirler.

Bu ittifakın işbirliğini artırma kararı, bölgedeki istikrarın ve güvenliğin sağlanması açısından önemli bir adımdır ve Asya askeri ittifaklarının güçlendirilmesine katkıda bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.