Böbrek Taşı Bekçilikte Engel Mi

15.12.2019
A+
A-
Böbrek Taşı Bekçilikte Engel Mi

Yapılacak olan bekçi alımlarının açıklanması ile birçok aday harekete geçmiş durumda. Adaylar bekçilik alımında hangi sağlık sorunlarının engel olup olmayacağı konusunda merak ve araştırma içerisinde. Böbrek taşına sahip olan ya da bu hastalığın cerrahi şeklinde tedavisini geçirmiş olan adaylar hangi durumun bekçiliğe engel olacağı konusunda bilgi sahibi değil. Böbrek taşı bekçiliğe engel mi?

Bekçilik için alımlar yapılırken kişinin sağlık raporu Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği içerisinde bulunan şartları karşılamak zorundadır. Kişinin belirli bir zihinsel ve fiziksel sağlık durumu içerisinde olmadı beklenmektedir. Buna göre belirlenen maddeler ile kişilerin durumları kontrol edilerek kişinin bekçilik başvurusunun kabul edilip edilmeyeceğine karar verilir.

Sağlık Yönetmeliğinde Böbrek Taşı Bekçiliğe Engel Mi?

 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği içerisinde ki üroloji kategorisinde bu durumla alakalı olarak şöyle bir açıklama geçmekte.

  • Bekçilik için başvuru yapan adayda herhangi bir cerrahi müdahale ile böbrek taşının tedavisinin yapılmış olması kişinin öğrenci olması için engeldir.
  • Adayın başvurusu sırasında yapılan kontrollerde böbrek taşı olduğuna rastlanır ise kişiye bu tedavi için bir zaman tanınması gibi bir durum söz konusu değil. Kişi cerrahi olarak bu hastalığın tedavisini yaptırır ise bu durum öğrenci olmasına engeldir.
  • Kişiler böbrek taşı tedavilerini cerrahi bir müdahale olmadan ilaç ya da doğal yollarla sağlayabilirler ise bu durum öğrenci olmalarına engel oluşturmayacaktır. Aynı durum böbrek başının başvuru sırasında ortaya çıkmasından sonraki zaman diliminde de geçerlidir.

 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği maddelerine göre böbrek taşı bekçiliğe engel mi sorusunun cevabı bu şekilde değişim gösterebilmekte. Ancak kişinin başvuru şartlarını sağlamak için bilinçsiz bir şekilde doğal bir yöntem ya da ilaç kullanmaması gerekmektedir. Bu durumda yapılabilecek olan en doğru şey alanında uzman bir doktora danıştıktan sonra hastalığın ilaçla tedavi edilebilecek bir düzeyde olup olmadığını saptamaktır. Eğer doktorunuz cerrahi bir müdahale gerektiğine karar verirse bu durumda ameliyat olunması gereklidir. Bilinçsiz tedavi yöntemlerinin ve ilaçların kullanılması ile hastalığın tedavi edilmesinden çok vücut için zararlar ortaya çıkacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.