CANiK ve Nurol Makina iş birliğiyle ihracat kapılarını açıyor

15.09.2023
A+
A-
CANiK ve Nurol Makina iş birliğiyle ihracat kapılarını açıyor

Dünya Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı (DSEI 2023), dünyanın önde gelen savunma sanayi etkinliklerinden biri olarak Londra’da gerçekleştirildi. Bu fuara lider Türk savunma sanayi firmaları, uluslararası pazarda büyük bir iş birliğine imza attı.

Nurol Makina Genel Müdür Yardımcısı Anıl Karel, yaptığı açıklamada, DSEI 2023’ün oldukça yoğun geçtiğini ve fuara, IDEF 2023’te tanıttıkları Hafif Zırhlı Araç NMS-L’yi getirdiklerini belirtti. Karel ayrıca, yeni kurdukları “Nurol Makina UK” şirketiyle fuara katıldıklarını ve bu şirketin Nurol Makina’nın Macaristan’dan sonra kurdukları ikinci uluslararası şirket olduğunu ifade etti.

Karel, başarılı bir fuar geçirdiklerini ve hedeflerine ulaştıklarını söyledi.

Öte yandan CANiK’in İngiltere’deki AEI Systems firmasını satın aldığını hatırlatan Karel, “Onlarla birlikte AEI Systems’ın üretmiş olduğu silah sistemlerini export (ihracat) araçlarımızda kullanmak üzere bir iş birliği mutabakat muhtırası imzaladık. CANiK’in silah sistemlerini zaten yurt dışında satıyoruz, ancak 30 milimetrelik silahı da birlikte yurt dışına pazarlamak istiyoruz. Bu, attığımız ilk adım olacak” diye konuştu.

2-17

“Yurt dışında güçlü bir şekilde yer almayı hedefliyoruz”

CANiK’in iştiraki olan UNIROBOTICS’in Genel Müdürü Ömür Baç ise fuarın yoğun ve verimli geçtiğini belirtti. Baç, fuara dünyanın dört bir yanından katılım olduğunu ve DSEI 2023 kapsamında birçok görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Fuarda kendileri açısından en önemli gelişmelerden birinin Nurol Makina ile imzaladıkları iyi niyet anlaşması olduğunu vurgulayan Baç, AEI Systems, UNIROBOTICS ve Nurol Makina arasında iş birliği yapılacağını duyurdu. Baç, şu açıklamalarda bulundu:

“AEI Systems firmasının geliştirdiği 30X113 milimetre kısa namlulu top, UNIROBOTICS’in geliştirdiği uzaktan kumandalı silah kulesi ve bunların Nurol Makina’nın NMS-L aracına entegrasyonuyla ilgili bir anlaşma imzaladık. Bundan sonra süreçte bu entegrasyonu gerçekleştirmeyi hedefliyoruz ve entegrasyonun ayrıntılarını planlayacağız. Araç entegrasyonunu tamamladıktan sonra, Nurol Makina ile birlikte hem kule hem de silah tarafından yurt dışı pazarlarda güçlü bir şekilde yer almayı hedefliyoruz. Bu alanda büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle, bu anlaşma bizim için çok önemli.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.