Deniz Kuvvetleri Başvuru Şartları Nelerdir?

25.05.2019
A+
A-
Deniz Kuvvetleri Başvuru Şartları Nelerdir?

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, zaman zaman sözleşmeli er statüsünde personel almaktadır ve Deniz Kuvvetleri’nde çalışmak isteyenler, Deniz Kuvvetleri başvuru şartları ile ilgili bilgi almak istemektedir. Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er başvuruları ile ilgili gerekli olan tüm şartlar, Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin Başkanlığı tarafından ilan edilmiştir. Ön başvurular https://personeltemin.msb.gov.tr” adresinden yapılmaktadır. Genel başvuru şartları da net olarak belirtilmiştir. Türk vatandaşı ve erkek olmak ilk şarttır. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha öncesinde subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er olarak istihdam edilmemiş olmak da önemlidir. Başvuran adayın kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmaması, taksirli suçların dışında olmak üzere bir suçtan bir ya da veya daha fazla hapis cezası alınmaması, terör örgütleri ile bağlantının bulunmaması, terör örgütleriyle eylem yapmamış olması, örgütleri desteklememiş olması da şartların arasında yer almaktadır.

Deniz Kuvvetleri’ne Nasıl Başvurulur?

Deniz Kuvvetleri’ne Milli Savunma Bakanlığının internet sitesinde belirtilen adımların takip edilmesi ile kolayca başvurulabilmektedir. Deniz Kuvvetleri başvuru şartları ile ilgili bilgi alınırken yoğunluğun terör örgütlerinde olduğu görülmekle birlikte kamu imkanlarının örgütlere kullandırılmaması, örgütlerin propagandasının yapılmamış olması da vurgulanmaktadır. Askerlik yükümlülüğünü yaparken başvuranlar için de Birlik Komutanlıklarından Nitelik Belgesinin alınması gereklidir. Bunun yanı sıra öğrenimin kendi adına yapılması ya da herhangi bir kurum veya kuruluşa karşı hizmet ya da tazminat yükümlülüğün bulunmaması da şartların arasında yer almaktadır. Ayrıca askerî okullardan ve TSK’dan nedeni ne olursa olsun ilişiğin kesilmemiş olması da başvuru şartlarının arasında yer almaktadır.

Mezuniyet Durumu ve Yaş Şartı

Askerlik yükümlülüğünü erbaş ve er olarak yapanların arasından, başvuru yapılan yılın Ocak ayının birinci gününden itibaren düzeltilmemiş nüfus kayıtlarına göre 1 Ocak tarihinden itibaren 25 yaşını doldurmayanlar, Deniz Kuvvetleri’ne başvuru yapabilmektedir. Ayrıca askerlik yükümlülüğüne başlamayanlar ya da askerlik yükümlülüğünü henüz bitirmemiş olanların 1 Ocak tarihinden itibaren 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını doldurmamış olması gereklidir. Deniz Kuvvetleri başvuru şartları arasında en az ilköğretim ya da yurt dışındaki diğer denk okullardan mezun olunması, boy ve kilo standartları tablosunda gösterilen değerlere sahip olunması da gereklidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. aslancpt dedi ki:

    Başvurmayı düşünüyorum, bunu okumam iyi oldu. Yazı için teşekkürler.

  2. Murat Temel dedi ki:

    Çok faydalı olmuş bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim