HÜRJET, Türk Yıldızları ile birlikte uçarak gelecekteki potansiyelini gösterdi

06.09.2023
A+
A-
HÜRJET, Türk Yıldızları ile birlikte uçarak gelecekteki potansiyelini gösterdi

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan HÜRJET Projesi kapsamında büyük bir adım atıldı. Türkiye’nin ilk insanlı jet motorlu uçağı olan HÜRJET Jet Eğitim Uçağı, 3 Eylül 2023 tarihinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı akrobasi timi Türk Yıldızları ile birlikte kol uçuşu gerçekleştirdi. Bu uçuş, hem HÜRJET’in performansını sergilemesi hem de Türk Yıldızları için geçiş sürecini simgelemesi açısından büyük bir öneme sahiptir.

HÜRJET, Türk Yıldızları’nın yakın gelecekte kullanacağı NF-5 uçaklarının yerini alarak, akrobasi gösterilerinde yer alacak. Böylece, Türkiye’nin milli jet eğitim uçağı HÜRJET ve ülkenin ünlü akrobasi timi Türk Yıldızları bir araya gelerek hem eğitim hem de gösteri uçuşlarında büyük başarılara imza atacak.

HURJET_TURKYILDIZLARI_FOTO3

SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, sosyal medya hesaplarından paylaştığı bir video ile bu önemli anı duyurdu. Görgün, “Ülkemizin gökteki milli yıldızı HÜRJET, Türk Yıldızları’nın arasındaki yerini alıyor” ifadesini kullanarak, HÜRJET’in çok amaçlı görevleri başarıyla yerine getireceğini vurguladı.

Bugüne kadar yapılan 17 uçuş ile toplam 9 saat 8 dakika havada kalan HÜRJET, uçuş kontrol sistemi, hava veri sistemi ve uçak sistem testlerini başarılı bir şekilde tamamladı. Son uçuşunda, Türk Yıldızları ile birlikte gerçekleşen HÜRJET, 37 dakika havada kalarak 15,403 Feet irtifaya ve 351 Knot hıza ulaştı. Uçuş sonrası piste başarılı bir şekilde iniş yapan HÜRJET, daha sonra Türk Yıldızları ile bir Fil Yürüyüşü gerçekleştirdi.

HURJET_TURKYILDIZLARI_FOTO2

HÜRJET Jet Eğitim Uçağı projesi, yerli ve milli imkanlarla 2017 Ağustos ayında başladı. İlk komponentin üretimi tamamlandıktan sonra nihai montaj hattına taşınan HÜRJET, bir dizi test ve deneme sürecinden geçerek başarılı sonuçlar elde etti. 25 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştirilen ilk uçuşuyla mavi gökyüzüne kavuşan HÜRJET, tasarım zarfı içerisinde uçuş testlerine devam etmektedir. HÜRJET’in farklı varyantları arasında Jet Eğitim Uçağı, Akrotim Gösteri Uçağı, Harbe Hazırlık Uçağı, Red Aircraft ve Uçak Gemisi Versiyonları bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Türk Havacılık Uzay Sanayii arasında imzalanan sözleşme kapsamında, HÜRJET’in ilk etapta 4 adet uçağı üretilecek ve gerektiğinde 12 adet daha ek uçak sağlanabilecektir. Haziran 2024’te ise ikinci prototipin ilk uçuşunun yapılması planlanmaktadır.

HÜRJET’in Performans Özellikleri

Maksimum Seyir Hızı : 1,4 Mach

İrtifa Tavanı : 45.000 ft

Güç Limitleri : +8g/-3g

Faydalı Yük Kapasitesi : 2.721 kg

HÜRJET’in Yetenekleri

Harbe Hazırlık

Yakın Hava Destek

Çoklu Görev

Hava-Hava Kabiliyeti

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.