Gözlük Takmak Askerliğe Engel Mi?

22.05.2020
A+
A-
Gözlük Takmak Askerliğe Engel Mi?

Kanunlara göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bütün erkek vatandaşlar yirmi yaşına geldikten sonra askerlik görevini yapmak zorundadır. Günümüzde askerlik görevleri sağlık problemleri, üniversite eğitimi ve başka diğer nedenlere bağlı olarak ertelenebilmektedir ancak bu durumlardan sonra her erkek vatandaş askerlik görevini yapmak zorundadır. Ayrıca bu maddelere ek olarak Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından oluşturulan yönetmeliğe göre kimlerin askerliğe uygun olup olmadığı da belirlenmiştir ve bazı vatandaşlar askerlik görevinden muaf tutulmuşlardır. Özel sağlık durumları, askerlik görevi veya mesleğine engel olabilecek rahatsızlıkları bulunan vatandaşlar, aşırı kilolu vatandaşlar askerden muaf olan kesime örnektir. Bu yazımızda sizlerle gözlük kullanan vatandaşların askerlik görevinden muaf olup olamayacağı hakkında bilgilendirme yapacağız.

İlk olarak gözlük kullanmak direkt olarak askerlikten muaf olmaya neden değildir. Ancak gözlük doktor muayenesi ile kişinin göz bozukluğunun derecesine göre verilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin belirlemiş olduğu yönetmeliğe göre gözlük kullanan vatandaşların askerlikten muaf olabilmesi için göz numaralarının toplamı en az 14 derece olmalıdır.

Göz Bozukluğu Askerliğe Engel Mi?

Göz bozukluğunun dereceleri sağ ve sol gözde bulunan miyop, astigmat ve hipermetrop dereceleri ölçülerek yapılmaktadır.

Göz bozukluğunun derecelendirilmesi için vatandaşların sadece askeri hastanelerde muayene olması gerekmektedir. Diğer göz muayenesi yapan sağlık kuruluşları tarafından verilecek raporlar Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kabul edilmemektedir yalnızca askeri hastanelerde yapılan kontrol sonucunda verilecek olan raporlar Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kabul edilmektedir.

Ayrıca gelişen son teknolojilerle birlikte gözünde bozukluk bulunan vatandaşlar lazer ameliyat sayesinde göz numaralarını sıfırlayabilmekte veya düşürebilmektedir. Bu operasyonu geçirmiş olan vatandaşların daha önceden göz numaraları toplamı 14’den büyük olsa dahi yeni göz numaraları 0 veya 1-2 bandında seyredeceği için askerlik görevlerinden veya askerlik mesleğinden muaf olmazlar.

Sonuç olarak gözlük kullanan vatandaşlar askerlik görevinden direkt olarak muaf olmazlar, ancak iki gözde bulunan bozukluk derecesinin 14 veya 14’den daha fazla numarada olması durumunda kişi görme yetisinde oldukça sıkıntı çekeceği için askerlik görevinden muaf olmaktadır.

Bu yazımızda sizlerle gözlük kullanan erkek vatandaşların askerlikten muaf olup olamayacağı ile ilgili bilgilendirmeler yaptık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.