Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda Uzman Erbaş Olma Şartları

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda Uzman Erbaş Olma Şartları

Milli Savunma Bakanlığı’nın sitesinden yaptığı duyuruya göre TSK bünyesinde bulunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na uzman erbaş alımı yapılmasına karar verilmiştir. Bu nedenle KKK Uzman Erbaş olmak isteyen vatandaşlar başvuru için gerekli olan şartları ve belgeleri araştırmaya başladılar.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından alınacak ve piyade, tank, topçu, muhabere, ulaşım ve ikmal gibi bölümlerde görev verilecek olan uzman erbaşlar ve uzman onbaşları için gerekli başvurular başlayacak.

Başvuru Yapabilmek İçin Genel Olarak Beklenen Şartlar Şunlardır:

  • Başvuru sahiplerinden beklenen ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • KKK Uzman Erbaş ve Uzman onbaşı alımları sadece erkek vatandaşlara yapılmaktadır.
  • Uzman Erbaş ve Uzman Onbaşı adayları ilkokul veya dengi bir okuldan mezun olmuş olması gerekmektedir.
  • Başvuru yapmak isteyen vatandaşların askerlik görevlerini yapmış veya hala yapıyor olması gerekmektedir. Askerliğini yapan vatandaşların askerliklerini erbaş ya da er olarak yapmış olmaları gerekmektedir.
  • Askerlik görevini tamamlamış olan vatandaşlar terhislerinin üzerinden 5 veya daha fazla yıl geçtiyse başvuru yapamazlar.
  • Askerliğine hala devam eden başvuru sahiplerinin komutanlıklarından uygundur belgesi almaları gerekmektedir ve notlarının en az 80 olması gerekmektedir.
  • Başvuru yapacak olan Uzman Erbaş adaylarının 27 yaşını doldurup 28 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.
  • Daha önce askeri okul mensubu olup ilişiği kesilen başvuru sahiplerinin başvuruları kabul edilmeyecektir.
  • Başvuru yapmak isteyen vatandaşların daha önceden TSK içerisinde subay, uzman erbaş ve astsubay olarak görev yapmamış olması gerekmektedir.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş Nasıl olunur?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş Nasıl Olunur?

Başvuru Sahiplerinde Aranan Nitelikler:

Kara Kuvvetleri Komutanlığında uzman erbaş olmak isteyen vatandaşlarımızda olması gereken bazı nitelikler vardır. Bu nitelikler ise piyade, komando, tank, topçu, istihkam, ikmal, ulaştırma, sıhhiye, muhabere, veteriner ve hava savunması gibi branşların hepsine uygun olmaktır ve genel şartları da bunlar ile birlikte taşımaktır.

Başvurunun ilk aşaması olan internet üzerinden online başvuru aşaması tamamlandıktan sonra sonuçlar Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanacak ve başvurusu kabul edilen adaylara telefon veye e-mail üzerinden bilgilendirme yapılacaktır. Ayrıca sonuçlar Milli Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde de açıklanacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.