Kara Kuvvetleri’ne insansız helikopter ALPİN teslimatı

16.08.2023
A+
A-
Kara Kuvvetleri’ne insansız helikopter ALPİN teslimatı

Türk Kara Kuvvetleri, Titra tarafından geliştirilen ALPİN İnsansız Helikopteri’ni envanterine katıyor.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Titra Teknoloji tarafından geliştirilen ALPİN sisteminin teslimatını almaya başlıyor. Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda gerçekleştirilen proje kapsamında, iki kişilik bir kit helikopterinden dönüştürülen ALPİN sistemi, Kara Kuvvetleri tarafından yük taşımak için kullanılacak. Hava aracının envantere girmesi için özel bir arma tasarlandı.

Bilgilere göre, yük taşıma kapasitesi 200 kilogram olan ALPİN helikopterinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda sayısının yakın zamanda artırılması planlanmaktadır. Ancak resmi bir açıklama henüz yapılmamıştır. ALPİN kullanıcıları için Kara Havacılık Komutanlığına özel bir arma tasarlanmıştır.

Titra Teknoloji, mevcut bir insanlı sistem olan helikopteri insansız hale getirerek ALPİN’i 2021 yılında IDEF Savunma Fuarı’nda tanıtmıştır. Titra, kısa sürede ALPİN’e büyük bir ilgi görmüş ve platformu Expo 2022 ve Endonezya’da gerçekleştirilen IndoDefence Fuarı’nda sergilemiştir.

ALPİN helikopteri 2021 yılında Orman Genel Müdürlüğü tarafından yangın takip ve koordinasyon amacıyla kiralanmıştır. Ancak maalesef ALPİN, talihsiz bir kaza geçirmiştir.

11 Ağustos 2021 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hizmete alınan insansız helikopter, Çanakkale’deki Civler ve Ovacık köyleri arasındaki ormanlık alana düşmüştür.

200 kilogram yük taşıma kapasitesi olan bir helikopter

ALPİN, tek bir tuşla dikey olarak kalkabilmekte veya iniş yapabilmektedir. Ayrıca özel bir kanca yardımıyla 200 kilogramlık yük taşıma kapasitesine sahiptir. Bu özellik, terörle mücadelede ulaşılması zor noktalara hızlı yük taşıma imkanı sunmaktadır.

SAR ile sergilenmiştir

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen IDEF 2023 Fuarı’nda, Titra Teknoloji ALPİN’i Sentetik Açıklık Radar Sistemi (SAR) ile birlikte sergilemiştir. Bu sistem, deniz modelleri için önemli bir avantaj sağlamaktadır ve ALPİN halen Deniz Kuvvetleri tarafından da dikkatle takip edilmektedir.

Titra Teknoloji için bir sonraki hedef, ROKETSAN tarafından geliştirilen CİRİT Füzesi’nin entegrasyonudur.

Teknik özellikler

Maksimum kalkış ağırlığı: 550 kilogram

Taşıma kapasitesi: 200 kilogram

Servis irtifası: 21.000 feet (6400 metre)

Azami hava hızı: 203 km/saat (110 knots)

Seyir hızı: 107 km/saat (58 knots)

Yakıt kapasitesi: 175 litre Avgan

Rüzgar sınırı: 20 knot (37 km/saat)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.