Kimler Askerlikten Muaf Olmaz

01.10.2019
A+
A-
Kimler Askerlikten Muaf Olmaz

Kimler Askerlikten Muaf Olmaz

Askerlik silahlı kuvvetlerde görev yapan personele verilen addır. Askerlik her ülkede zorunlu değildir AB üyesi ülkelerden İngiltere, İrlanda ve Lüksenburg’da zorunlu askerlik uygulaması bulunmuyor. Hollanda’da uygulamaya 1996’da son verilirken, komşumuz Yunanistan’da 18-23 ay arası askerlik hizmeti bulunmaktadır askere gitmeyenler 30 ay silahsız hizmette bulunmak zorundadırlar.

Günümüz Avrupa Birliği ülkelerin çoğunda orduda profesyonellik için atılan bu adımda zorunlu askerlik yerine ücretli askerlik tercih edilmektedir. Ülkemizde ise 6 ay zorunlu 6 ay ücretli ve bedelli askerlik sistemi bulunmaktadır. Anayasamızda belirtildiği üzere her 20 yaşını doldurmuş bedenen ve ruhen sağlıklı olan her erkek birey askerlik görevini yerine getirmek zorundadır. Askerlik her Türk erkeğinin sağlık şartları göz önünde bulundurularak yerine getirmesi devlet tarafından zorunlu tutulan bir görevdir.

Olası durumlarda sağlık şartları el vermediği taktirde doktor kontrolü ile verilen rapora dayanarak askerlikten muaf olunmaktadır. 20 yaşını doldurmuş her sağlıklı Türk erkeğinin hayatında dönüm noktalarından olan askerlik bazı durumlarda muafiyete uğrayabiliyor. Peki kimler askerlikten muaf olmaz?

Kimler askerlikte muaf olur?

20 Yaşına gelen her Türk genci Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin’ 6. Maddesine dayanarak Askerliğe uygun ve uygun olmayanlar olarak sınıflandırlmaktadır.

  • Uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklar (Kanser vb.) devlet tarafından tam teşekkülü hastahanede rapor kaydıyla.
  • Askerlik yaşı geldiği halde devam eden adli soruşturması ya da kovuşturması olanlar ( Adli soruşturması bitene kadar). –
  • Yurt içi, Yurt dışı öğrenimine devam eden öğrenciler muaf sayılmaktadır, ancak bu sınır 29 yaşına kadardır.
  • Yabancı ülkelerde oturma ve çalışma iznine sahip olanlar her iki senede bir bu isteklerini yinelemek zorundadırlar.
  • 148 kg ve bu kilodan daha yüksek kiloya sahip olanlar her sene belirtilen kiloda kaldığı taktide 41 yaşından sonra askerlikten muaf sayılırlar.
  • Askerliğe alınacağı yaş itibariyle gerekli sağlık kuruluşlarından verilen raporlar dahilinde gelişmediği ve yetersiz kaldığı açıkça belli olan kişiler askerlikten muaf sayılırlar. Verilen bilgiler bedelli askerlik içinde geçerlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.