Nasıl Sözleşmeli Er Nasıl Olabilirim

Nasıl Sözleşmeli Er Nasıl Olabilirim

Nasıl Sözleşmeli Er Olabilirim

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde profesyonel orduya geçiş adımlarının en önemli aşamalarından birisini oluşturan sözleşmeli er, uygulanmaya başlandığı tarihten beri yoğun ilgi görüyor. Daha profesyonel ordu için başlanan sözleşmeli er uygulamasına gerekli koşullara sahip olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başvuruda bulunabiliyor. Ancak sözleşmeli er başvurusunda bulunmadan önce iyice düşünmek ve kesin karar vermek gerek. Çünkü sözleşmeli erler, yurtiçi ve yurtdışı operasyonlara doğrudan katılım gerçekleştiriyor. Dolayısıyla standart er askerliğine göre çok daha zorlu koşullara sahip. Tüm bu koşulları ölçüp, tartan ve kesin karar verenler için bir diğer önemli aşama olan nasıl sözleşmeli er olabilirim sorusu için sözleşmeli er rütbesinin ne olduğunu bilmek gerekiyor.

Sözleşmeli Er Nedir?

Sözleşmeli er, standart er statüsünün bir üstü, uzman erbaşların ise bir astı olan askeri bir rütbedir. Toplum nezdinde “paralı askerlik” olarak isimlendirilir. Sözleşmeli erbaşlar ile aynı askeri üniformaya sahip olan ve standart 1 aylık izin haricinde 15 günlük mazeret izni olan askerlerdir. Üzerlerinde herhangi bir rütbe işareti bulunmadığı gibi her ihtiyacı devler tarafından karşılanır. Ayrıca sözleşmeli erler, sadece belirli süreli silahaltında görev yapmaktadır. Bununla birlikte sözleşmeli erlerin alacakları aylık maaş miktarı ise görev yapacakları yere ve katılım gerçekleştireceği operasyon sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Sözleşmeli er olmak isteyenler, nasıl sözleşmeli er olabilirim sorusundan önce sözleşmeli er koşullarını da bilmesi gerekir. Aksi halde yapacakları sözleşmeli er başvuruları boşa gidecek ve gereksiz zaman kaybına yol açacaktır.

Nasıl Sözleşmeli Er Olabilirim

Sözleşmeli Er Koşulları

Sözleşmeli er koşulları en klasik şekilde ilköğretimden mezun olmuş ve 20 yaşından gün alırken, 26 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Bununla birlikte askeri, adli veya idari suç işlememiş olmakta en temel koşullardan birisidir. Bununla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılacak “fiziki yeterlilik testi” ve “mülakattan” başarıyla geçmesi de sözleşmeli er olabilmek adına en önemli kriterdir. Sözleşmeli erlik için yapılan başvurularda sadece başvuruyu yapan kişi değil, ailesine ilişkin olarak da adli yönden incelemeler gerçekleştirilmektedir.Peki bu koşulları sağlayan ancak nasıl sözleşmeli er olabilirim bilmeyenler, başvurularını nasıl yapacak?

Sözleşmeli Er Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüm Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki personel ihtiyaçlarına ilişkin personel teminleri Personel Genel Müdürlüğü Personel Temin Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülür. Dolayısı ile de silahlı kuvvetleri tarafından sözleşmeli er alımı yapılacağı zaman başvurulara ilişkin duyurular Personel Dairesi Başkanlığı resmi sitesi üzerinden ilan edilir. Dolayısıyla da nasıl sözleşmeli er olabilirim ve başvuruyu nereye yapmalıyım merak edenlerin Personel Temin Daire Başkanlığı’nı takip etmesi gerekir. Tüm sözleşmeli er adayları e-Devlet sistemindeki kişisel profillerine girerek, Milli Savunma Bakanlığı altında sunulan başvuru yönlendirmelerini izleyerek, “çevrimiçi form” doldurarak, sözleşmeli erlik için başvurusunu gerçekleştirebilmektedir. Yapılan incelemelerde kriterlere uygun olan sözleşmeli er adayları bir sonraki aşama olarak sınava iletişim kanalları üzerinden yapılacak bilgilendirmeler ile çağrılır. Dolayısıyla başvuruda bulunan herkes sözleşmeli er olamıyor. Ön kriterler tamamlandıktan sonra silahlı kuvvetlerinin askeri açıdan değerlendirmelerinden de başarıyla geçmek gerekiyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. yuteka dedi ki:

  Hala güncel mi bu yazı çünkü bende sözleşmeli er olmak istiyorum da ?

 2. r10mavikorku dedi ki:

  Sözleşmeli er olmak maaşlı devletine milletine yarar sağlayacak milli duyguları her şeyden önce gelen. Önce vatan diyen yiğit olacaklar için çok iyi bir makale olmuş. Süpersiniz.

 3. Mehmet Karasoy dedi ki:

  Nasıl Sözleşmeli Er Nasıl Olabilirim hakkında çok yararlı bir makale ellerinize sağlık çok yardımcı oldunuz

 4. Fatih Keskin dedi ki:

  Eğer ki bir bekleyeniniz yoksa bu devir şartlarında çok mantıklı bir şey maaşı da güzel erken emeklilik içinde güzel bir fırsat buradan sözleşmeli er olacak arkadaşlarımıza başarılar dilerim.