NATO ve AB Üyesi Estonya, OTOKAR ARMA ile 6×6’yı seçti ve Nurol NMS ile 4×4’te Karar Kıldı

22.10.2023
A+
A-
NATO ve AB Üyesi Estonya, OTOKAR ARMA ile 6×6’yı seçti ve Nurol NMS ile 4×4’te Karar Kıldı

Estonya Silahlı Kuvvetleri, 6×6 Zırhlı Personel Taşıyıcı ve 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı araç ihtiyacı için OTOKAR ve NUROL Makina ile rekabet ederek diğer dünya devlerini geride bıraktı.

OTOKAR, 6×6 ARMA için 130 milyon avro tutarında bir sipariş aldı. NUROL Makina ise tutar konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Estonya Silahlı Kuvvetleri (EDF), satın alma kararı öncesinde uluslararası çapta kendini kanıtlamış adayları ticari ve teknik açıdan çok kapsamlı bir şekilde değerlendirdi. OTOKAR ve NUROL Makina, teknolojik, fiyat performans ve satış sonrası destek açılarından rakiplerine büyük bir avantaj sağladı ve ürünlerinin sahada defalarca kanıtlandığı için yarışı kazandı.

Siparişin anlaşması, Estonya Savunma Yatırımları Merkezi (ECDI) Genel Müdürü Magnus Valdemar Saar, OTOKAR Askeri Araçlar Genel Müdür Yardımcısı Sedef Vehbi ve NUROL Makina Genel Müdürü Engin Aykol tarafından Estonya’da imzalandı. İmza törenine Türkiye Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur da katıldı.

İki ülke Savunma Bakanları arasında imzalanan “İyi Niyet Mektubu”nun (LOI) ardından, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ve ECDI Genel Müdürü Magnus Valdemar Saar, savunma sanayi alanında iş birliği protokolu imzaladı.

Araçlarla birlikte bakım ekipmanları ve eğitim hizmetlerini de kapsayan sözleşmeye göre, teslimatlar 2024 yılı ikinci yarısında başlayacak ve 2025 yılında tamamlanacak.

OTOKAR Genel Müdür Yardımcısı Sedef Vehbi, OTOKAR’ın savunma sanayi alanında küresel bir oyuncu olduğunu belirtti ve Estonya Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet etmekten gurur duyduklarını söyledi. OTOKAR’ın şu anda NATO ve Birleşmiş Milletler’in kara sistemleri tedarikçilerinden biri olduğunu vurgulayan Vehbi, bu anlaşmanın ARMA ailesi için bir dönüm noktası olduğunu ve Estonya Silahlı Kuvvetleri’nin uluslararası rakiplerini geride bırakarak ARMA 6×6’nın seçilmesinden gurur duyduklarını ifade etti.

NUROL Makina ise Estonya Ordusu ile NMS 4×4 tedariki için yeni bir sözleşme imzaladıklarını duyurdu.

Estonya Savunma Yatırımları Merkezi’nin (ECDI) web sitesinde yer alan bilgilere göre, Estonya’ya yaklaşık 230 adet tekerlekli zırhlı araç tedarik edilecek ve toplamda 200 milyon avro değerinde bir iş yapılacak.

OTOKAR ARMA 6×6, yüksek hareket kabiliyeti, mayın ve balistik koruma özellikleri ve silah entegrasyonu yeteneği ile öne çıkan bir çok tekerlekli zırhlı araçtır. ARMA ailesi, zırhlı personel taşıyıcı, zırhlı muharebe aracı, komuta kontrol ve KBRN keşif aracı gibi farklı görevlerde kullanılabilen geniş bir varyanta sahiptir.

NUROL Makina’nın en yeni tasarımı olan NMS 4×4 ise V şekilli monokok bir gövdeye sahiptir ve gelişmiş aktarma organları ile yüksek manevra kabiliyeti sunar. Düşük ağırlık ve yüksek koruma özellikleri, en zorlayıcı tehditlere karşı operasyonel üstünlük sağlar. NMS 4×4, ölçeklenebilir kompozit malzeme zırhının mükemmel bir kombinasyonudur ve VIP konvoylarını korumada kullanılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.