Polis Özel Harekat Nasıl Olunur?

23.04.2019
A+
A-
Polis Özel Harekat Nasıl Olunur?

PÖH yani polis özel harekat nasıl olunur sorusu birçok kişi için farklı duyumlar sonucunda korkulu bir hal alsa da aslında polis özel harekat olmak ile ilgili doğru bilgilere ulaşan kişiler son derece az. Birçok Türk genci için polis olmak oldukça özel anlamlar içeren bir mesleği icra etmek anlamına geliyor. Polislik mesleğinin seçilmesindeki tek etken mesleğin itibarı değil aynı zamanda iş gücü piyasası ele alındığında polislik mesleğinin maaşlarının yüksek olduğunu gözlemlemek de mümkün. Özel harekat polisi olmak birçok polislik hayali kuran genç için öncelik teşkil ediyor demek de mümkün.

Polis özel harekat nasıl olunur dendiği zaman öncelikle gençlerin; Polis Meslek Yüksek okulu başvurusu yapması ve buraya katılım göstererek ardından eğitim alması gerekli. Lise mezunu olan kişiler; gerekli olan başvuru şartlarını da sağlamaları halinde rahatlıkla PMYO içerisinde eğitim görebilirler. Eğitim ardından da polislik branşları belirlenir ve kişiler bu sayede polisliğin istedikleri alanına geçiş yapma imkanı yakalarlar.

Polis Özel Harekat Olmak

Özel harekat polisi olabilmek için 2 yöntem vardır.

  • PMYO öğrencisi olan biri, henüz öğrenciyken seçimini özel harekat polisi olma yönünde kullanabilir.
  • Polis olan biri; gerekli başvuruları yapması ve koşulları sağlaması halinde özel harekat polisi olmak için hak kazanabilir.

671 numaralı KHK özel harekat olmak isteyen polisler ile ilgili olarak gerekli açıklamaları içermektedir.

  • 28 yaşına girmiş kişiler PÖH olamaz,
  • Adayın terhis tarihi üzerinden minimum 3 yıl geçmiş olmalı,
  • KPSS puanı şartı yok,
  • Başvuru yapan kişi en az lise mezunu olmalı,
  • Fiziki yeterlilik sınavını geçmek gerekli,
  • Mülakat sınavında başarılı olmak gerekli,
  • Polis eğitim merkezinde eğitim almış olmalı gibi şartlar KHK’na içerisinde yer almaktadır.

Polislik başvurusu yaparak ardından kendinize bölüm olarak PÖH seçimi yapabilirsiniz. Polislik ile ilgili bütün gereklilikleri sağlamanız ve bütün başvuru aşamalarını geçmeniz gereklidir. İlk etapta PMYO’na kayıt yaptırılması için polislik ile ilgili gerekliliklerin sağlanması ve yönetmeliğe uygun olarak sürecin tamamlanması gereklidir. Polis adaylarını eleyen her durum PÖH olmak isteyen kişileri de eleyecektir. O halde Polis özel harekat nasıl olunur konusunda paylaştığımız bu bilgilere dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.