Rusya, Belarus’a Mi-35M Helikopterleri Teslim Ediyor

18.08.2023
A+
A-
Rusya, Belarus’a Mi-35M Helikopterleri Teslim Ediyor

Moskova ve Minsk, savunma iş birliklerini güçlendirmeye devam ediyor.

Belarus Savunma Bakanlığı, 2020 yılında Rusya ile yapılan bir anlaşma kapsamında ilk parti Mi-35M taarruz helikopterlerini teslim aldığını açıkladı.

Belarus Mi-35 2

Bakanlık açıklamasına göre, “Belarus pilotları, Belarus ordusunda hizmete giren Mi-35 helikopterlerinin ilk partisini uçuruyor. Helikopterler, Rusya Federasyonu ile silahlı kuvvetlerin inşası ve geliştirilmesi, askeri-teknik geliştirme planına uygun olarak teslim alındı.” ifadelerine yer verildi.

Mi-35 taarruz helikopteri, modernize edilmiş bir Mi-24 versiyonu olarak bilinirken, düşman personelini ve araçlarını etkisiz hale getirmek, motorize birliklere ateş desteği sağlamak, askeri personeli tahliye etmek gibi amaçlarla tasarlandı. Ayrıca, Mi-35 kokpitte ve harici süspansiyonda kargo taşıyabilme kabiliyetine sahiptir ve mürettebatı iki kişiden oluşmaktadır.

Belarus M

2020 yılında imzalanan anlaşma çerçevesinde Rusya ve Belarus, sıkı bir savunma iş birliği yapma kararı aldı. Bu anlaşma kapsamında Belarus, iki tabur BTR-82A Zırhlı Personel Taşıyıcı, Mi-35M helikopterleri ve önemli miktarda hava savunma sistemi tedarik edecek.

Savunma iş birliği doğrultusunda, Rusya şimdiye kadar Mi-35M helikopterlerinin yanı sıra S-400 hava savunma sistemini de Belarus Silahlı Kuvvetleri’ne teslim etti.

Belarus ve Rusya arasındaki savunma iş birliği, iki ülke arasındaki güçlü dostane ilişkileri ve karşılıklı çıkarları koruma amacıyla yapılan stratejik bir adımdır. Bu iş birliği, her iki ülkenin savunma gücünü arttırarak bölgesel istikrarın sağlanmasına da katkıda bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.