Şeker Hastalığı Olan Askerlik Yapabilir Mi?

04.03.2024
A+
A-
Şeker Hastalığı Olan Askerlik Yapabilir Mi?

Şeker hastalığı olarak da bilinen diabetes melitusun iki tane türü vardır. Şeker hastalığının olgularının yüzde doksanını ikinci tür geriye kalan yüzde onluk kısmını da birinci tür göstermektedir. Birinci tür şeker hastalığı 35 yaş altı çocuklar ve gençlerde görülmektedir. İkinci tür şeker hastalığı ise genel olarak 35 yaş üstü erişken bireylerde görülmektedir. Birinci tip şeker hastalığına sahip bireyler genel olarak zayıf kişilerdir. İkinci tip şeker hastaları ise yüzde elli oranda obezdir ya da fazlası ile şişmandır.

Şeker Hastalığı Askerliğe Engel Mi?

Bir kişiye şeker hastalığı teşhisi konulduktan sonra yaşamını bir düzene sokması gerekir. Doktor tarafından diyet verildiyse diyetini ve ilaçlarını tam zamanında almalı ve uygulamalıdır. Genel olarak diyabet hastaları günde 3 ana 3 ara olmak üzere diyetlerini uygulamaktadırlar. Görüldüğü üzere diyabet yani halk arasındaki adı ile şeker hastalığı teşhisi konmuş bireyler daha kaliteli bir yaşam sürdürmelidir. Bu yüzden herhangi bir doktor muayenesinde birinci ya da ikinci türden şeker hastalığı saptanmış asker adayları askerlik yapamazlar.

Birinci türden şeker hastası olan bireyler özellikle vücutlarındaki insülin azlığından dolayı günde 4 defa insülin takviyesi yapmak zorundadırlar. Bu tür hastalarda kan şekeri oynaktır. Kan şekerinin bu ani düşüp yükselmesi ise gündelik hayatlarında sıkıntı yaşamalarına sebep olmaktadır. Bu yüzden askeri koşullarda bu düzeni devam ettiremeyeceklerinden dolay şeker hastalığı askerliğe engeldir.

İkinci türden şeker hastalığına sahip olan hastalarda ise böbrekler, kolestrol yüksekliği ve kalp sistemi gibi yan etkilerin her an baş göstermesi sebebi ile bu hastalarda yaşamlarını düzenli hale getirmelidirler. Bu tür hastalarda başlarda diyet uygulayıp ilaç kullansalar da bir süre sonra insülin takviyesi almaya başlarlar. Bu yüzdendir ki özellikle ikinci türden teşhis konmuş olan şeker hastaları askerlik kesinlikle yapamazlar.

Birinci ve ikinci tip şeker hastası hastalığından haberdar fakat henüz tanı konmamış ise askerlik şubesine başvurmasının ardından gerekli incelemelerden hemen sonra askeri hastaneye yatırılır ve askerlik yapamaz raporu verilir. Adaylar şeker hastalığına sahip ise askeri bir hastanede yapılacak muayeneler sonucunda ortaya daha net sonuçlar çıkmaktadır.

İkinci türden bir şeker hastalığı olan erişkinlerde ise istisnai bir durum söz konusu olmaktadır. Diyabeti olan erişkin birey hastalığı ortaya çıkmadan önce halk arasında gizli şekerde denilen bir dönemden geçer. Bu dönem şeker hastalığına göre daha hafif bir dönemdir. Böyle bir dönemde yani gizli şekerin olduğu dönemlerde kişiler askerlik yapmaktadırlar. Fakat bir ve ikinci türden şeker hastalığı olan bireyler askerlik yapamamaktadırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Cem dedi ki:

  Tip 2 şeker hastası olarak teşhis kondu geçen sene, çok sıkı bir takip sonrası insilüne geçildi 3 aylık şeker değerim çok güzel çıkıyor hasta olmayan birisi gibi ( çünkü çok dikkat ediyorum ve ilaçları düzenli kullanıyorum ) ancak ilaç kullanmadan açlık şekerim 160 bandında çıkıyor şimdi ben muaf olurmuyum olmazmıyım üç aylık şekere bakarsa herşey harika ama yemek yemeden iğne olmadan açlık kanı verirsem direk şeker hastasıyım

  1. admin dedi ki:

   Açlık şekeriniz anormalinde üstünde sıkıntılı bir durum.

   1. Hakan dedi ki:

    İyi günler bende bugün tahlil yaptırdım ve 104 çıktı nasıl sizce

 2. Ali Osman dedi ki:

  Admin instegram hesabimi versem bana özelden yazar mısın

  1. admin dedi ki:

   info@askeriye.com adresine mail göndererek site yetkilileriyle iletişime geçebilirsiniz

 3. Ahmet dedi ki:

  Ben tıp 1 diyabet hastasıyım gundê 4 ıgne kullanıyorum askerlik şubesine gıttım bana dedıler aile doktoruna gıttı aile doktoruna yanı saglık ocagına gittim oda benı heyet gırecegım yer sevk etti ama bırsey demedi sadece dedı dahiliye doktoruna gideceksin bu kadar bende pazartesi gunu gıtsem oraya dahiliye dısında Baska hangı doktora gorukmem gerek bıde

  1. Ercan TÜKENMEZ dedi ki:

   Dostum, eğer diğer bölümlere gözükmek gerek ise zaten sana sorarlar başka bir şeyin var mı,söylersin ve oradan da randevu oluştururlar ve şeker problemin askerlik yapmanı engelliyorsa zaten başka bir soruna gerek duyulmayacak. Askerliğe elverişsiz raporu alınca heyete girersin oradan da onay alınca muafsın

 4. Koray dedi ki:

  1 sene önce tip 2 diyabet tanısı kondu tedavi gördüm şuanda hiç ilac veya igne kullanmadan kan şekerim normal 90 civari hep kan düzeyleri normal sağlıklı bir insanınki ile aynı doktor coronadan dolayı bile böyle geçireceğimiz belirtmistti şuan kan şekeri ile alakalı sorunum yok askerlik yapabilirmiyim