Türk Deniz Kuvvetleri’ne Mavi Vatan’da Yeni Bir Kabiliyet: GEMED

12.10.2023
A+
A-
Türk Deniz Kuvvetleri’ne Mavi Vatan’da Yeni Bir Kabiliyet: GEMED

Türk savunma sanayiinde ileri teknolojiler geliştiren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., platform inşaalarının yanı sıra yazılım alanında da Türk Ordusu’nu milli ve yenilikçi sistemlerle donatmaya devam ediyor. STM, TÜBİTAK SAVTAG 1007 programı kapsamında 5 yılı aşkın bir süreç zarfında Gemi Muharebe ve Etkinlik Değerlendirme Modeli (GEMED) Projesi’ni geliştirmiş ve başarıyla tamamlanmıştır.

GEMED, Türk Deniz Kuvvetleri’nin analiz, tedarik, sistem ve taktik geliştirme yeteneklerine güç katacak bir proje olarak öne çıkmaktadır. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, STM’nin simülasyon ve karar destek çözümleri konusunda önemli deneyime sahip olduğunu belirtmektedir. GEMED projesi, Deniz Kuvvetlerinin muharip platformlarının muharebe etkinliklerinin değerlendirilebileceği, taktik geliştirme, tasarım ve tedarik kararlarında bilimsel karar desteği sağlayabilecek bir simülasyon tabanlı karar destek çözümüdür. GEMED Projesi kapsamında 100’e yakın muharip unsur ve alt sistemlerine ait modeller geliştirilmiştir. Bu modeller sayesinde su üstü, su altı ve hava operasyonlarına yönelik etkinlik analizleri gerçekleştirilebilecektir. Böylece, muharebe senaryolarının analizi, sahadan önce simülasyon ortamında defalarca tekrarlanarak pratik yapılabilir. GEMED sayesinde Deniz Kuvvetleri, harbe hazırlık seviyesini en yükseğe çıkarabilecektir.

GEMED, muharebe etkinliği değerlendirme, gemi tasarımı/modernizasyonu/tedariği için karar destek ve taktik geliştirme amacıyla kullanılmaktadır. STM mühendisleri tarafından geliştirilen GEMED’in bir simülasyon ortamında deniz, hava ve su altı operasyonlarına yönelik 40’tan fazla görev uygulaması gerçekleştirilmiştir. Kullanıcılar, platform modellerine farklı görevleri atayabilir ve görev planı oluşturabilirler. Ayrıca, kullanıcılar senaryolarında farklı platform sistem konfigürasyonları, karar mekanizmaları ve davranışlar için farklı ortam şartlarında deney tasarımı yapabilir ve simülasyon sonuçlarını analiz edebilirler.

Türk Deniz Kuvvetleri’ne sağladığı bu yeni kabiliyet ile GEMED Projesi, Deniz Kuvvetlerinin operasyonel yeteneklerini artıracak ve Milli Savunma Sanayi’nde Türkiye’nin yerini daha da güçlendirecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.