Türk savaş gemileri, 100 km menzilli hava savunma füzesi ile donatılacak

17.10.2023
A+
A-
Türk savaş gemileri, 100 km menzilli hava savunma füzesi ile donatılacak

Türk savaş gemileri, Roketsan tarafından geliştirilen 100 kilometre menzilli hava savunma füzesi ile donatılacak. Bu yenilikçi sistem, MİLGEM İSTİF Sınıfı Firkateyn Projesi’nin ilk gemisi olan TCG İSTANBUL (F-515)’da kullanılacak ve geminin hizmete girmesi için hazırlıklar sürüyor.

Türkiye’nin hava savunma yeteneklerini güçlendirmek amacıyla Roketsan, Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) ve HİSAR-O RF Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi’ni geliştirmek için çalışmalara başladı. İlk olarak karadan gerçekleştirilen atışlarla MİDLAS sistemi başarıyla test edildi ve TCG İSTANBUL firkateynine entegre edildi. Ardından HİSAR-O RF füzesi deniz şartlarına uyumlu hale getirildi ve MİDLAS ile atıldı.

Kısıtlı bir süre içinde TCG İSTANBUL üzerinden gerçekleştirilmesi planlanan bir diğer test ise HİSAR-D RF füzesi ile yapılacak. Tahminlere göre 35-40 kilometre menzile sahip olan HİSAR-D RF’den sonra, SİPER Ürün-1 Füzesi de MİDLAS sistemine uyumlu hale getirilerek Türk savaş gemilerinin kullanımına sunulacak. SİPER Ürün-1, Türk Donanması’nın en uzun menzilli hava savunma füzesi olacak ve 100+ kilometre menzile sahip olması öngörülüyor.

SİPER Ürün-1, Türkiye’nin milli imkanlarla geliştirdiği ilk uzun menzilli hava savunma füzesi olma özelliğine sahiptir. Ayrıca, SİPER Ürün-2 adlı bir başka füze de geliştirilmiştir ve 150 kilometre menzile sahiptir. SİPER Ürün-2’nin yaklaşık olarak 2024-25 yıllarında envantere girmesi planlanmaktadır.

Uzun vadede, mevcut hava savunma füzelerinin Quad-Pack yapılarına uyumlu hale getirilmesi ve deniz platformlarına yönelik yeni hava savunma füze sistemlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Quad-Pack kabiliyeti sayesinde, 16 hücreli bir MİDLAS sistemi, toplamda 64 hava savunma füzesini barındırma kapasitesine sahip olacaktır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.