Türk Silahlı Kuvvetleri Envanterinde Yer Alan Teknolojik Silahlar

Türk Silahlı Kuvvetleri Envanterinde Yer Alan Teknolojik Silahlar

Türk Silahlı Kuvvetleri Envanterinde Yer Alan Teknolojik Silahlar

Son yıllarda teknoloji ve silah konusunda emin adımlarla ilerleyen ülkemizin, şu an geldiği nokta gurur verici. Ar-Ge çalışmaları ve büyük emekler sonucunda ortaya çıkmış silahları paylaşıyor olacağız. Ateşkes, Toros 230, TAI TF-X  ve Hisar Füzeleri nasıl çalışır, ne şekilde üretilmiştir gibi bilgilere yazımızdan erişebilirsiniz.

1 – ATEŞKES

Havelsan tarafından üretilen bu cihaz, keskin nişancı tespit etmeye yaramaktadır. Üzerinde 8 adet mikrofon bulunmaktadır. Sinyal işleme algoritmalarıyla, mikrofonlardan alınan veriler işleniyor. Cihaz sayesinde merminin geldiği konum tespit edilebiliyor. Merminin silahtan çıkarken çıkardığı ses ile yolda yaydığı şok dalgarıyla, merminin yönü tespit ediliyor. Sistemin doğru çalışmasındaki en büyük pay, merminin yaydığı dalgalar ve namlu sesi. Cihaz 24 saat boyunca aktif çalışabiliyor. Kişinin yeri ve yönü, %90 oranla doğru çıkmaktadır. Bu sayede düşman güçleri daha kolay tespit edilmektedir.

2 – TAI TF-X

TAI TF-X, TUSAŞ tarafından geliştirilen bir jet eğitim uçağıdır. 2020 yılında seri üretimine başlanması planlanmaktadır. Gövde tasarımı sayesinde radarda çok görünmemektedir. Kompozit malzemeler sayesinde, hayalet bir jet uçağı olacağını söyleyebiliriz. 5. Nesil savaş uçağı sınıfında yer alacaktır.

3 – TOROS 230/360

Uzun menzilli, güdümsüz topçu roketi olarak geliştirilmektedir. Menzil aralığı, 65 ile 110 km aralığındadır. Bu roketleri fırlatacak araç için çalışmalar devam etmektedir. Dünyanın en güçlü roketleri arasında yer almaktadır. Bu projede kullanılan teknolojiler sayesinde birçok proje fikri doğmuş ve önü açılmıştır. Projenin test aşamaları başarı ile sonuçlanmıştır.

4 – HİSAR FÜZELERİ

ROKETSAN firması tarafından üretilmektedir. Bu füzeler; limanları, askeri üsleri, taarruz helikopterlerini, insansız hava araçlarını ve birçok sistemi korumak amacıyla üretilmiştir. Hava savunma füzeleridir. Tüm komuta kontrol sistemlerine uyacak şekilde tasarlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. Bülent dedi ki:

  Bu okuduklarımda o kadar gurur duyuyorum ki anlatamam.Askerliğim döneminde kullandığım araçlardan bile aklıma gelirdi sürekli arıza yapan eski tip araçlarla vatanı savunmak çok zor olur diye.Umarım bu teknolojinin çok daha ilerisini de görmek nasip olur.

 2. yuteka dedi ki:

  Normal er olarak ne veriyorlar bilmiyorum ama inşallah eski silahlardan vermezler.

  1. Abdulkerim dedi ki:

   Son yıllarda savunma sanayisinin gelişimi kayda değer kullanılan silahların büyük çoğunluğu yerli olması ülkemiz açısından faydalı olur

 3. Abdullah Öter dedi ki:

  Hepside Ordumuz için büyük önem taşıyan silahlar umarım çok daha gelişmişlerini yapabiliriz.

 4. Ali Öztürk dedi ki:

  Ülkemiz içerisinde bu kadar güçlü mühimmatların hele ki Roketsan tarafından üretilmesi, yerli malı olması vs, Gurur verici bir şey.

 5. Uğur Aktaş dedi ki:

  Son yıllarda Türk Silahlık kuvvetleri için çok iyi çalışmalar yapılıyor. Dış kaynaklardan alınan silahların yanında yerli olarak üretilen ve yapımı devam eden silahlarda etkili olmaya başladı.

 6. Deniz Kaya dedi ki:

  Ülkemiz açısından güzel gelişmeler oluyor, siteniz sayenizde takip ediyoruz bu gelişmeleri.. Milletimizde vatan aşkı olduğu sürece teknolojik silahlarımız olmasa bile bu ülkeyi bölmeye, karıştırmaya çalışanlara karşı geçit verilmez. Umarım bu teknolojik gelişmelerin önü açılır ve ülkemiz savunma alanında oldukça ilerler. Yerli üretim olarak bu silahlara sahip olmak gurur verici.

 7. ilker durmuş dedi ki:

  gerçekten göğüs kabartıcı gurur duydum her geçen gün daha da güçleniyoruz özellikle 2020 yılında çıkacak olan savaş uçağı cok hoşuma gitti inşallah bir aksilik olmadan çıkar

 8. İlker durmus dedi ki:

  Bunlar harika haberler gurur duydum ulkemin muhendislerini tebrik ediyorum

 9. Furkan Dikyol dedi ki:

  Bir savaş çıksa kendimizi koruyacağımız kadar malzememiz var ve geçen hergün gelişiyoruz en önemli şeylerden birisi bence ekipman.

 10. Ramazan Turung dedi ki:

  Ordunun gücüne güç katıyorlar özelliklede benim favorim Hisar füzeleri ve S400’ler umarım bunlardan daha iyi teknolojik silahlar üretiriz.

 11. Lucifer dedi ki:

  Daha önce adını bil duymadığım bir çok silah varmış, şaşırdım açıkcası. S-400 ya da Patriot almak yerine 2 milyar doları da savunma sanayine ayırsak bence ithalat sorununu tamamen ortadan kaldırırız.

 12. Kimegoreiyi dedi ki:

  HİSAR FÜZELERİ bayağı güçlüymüş yav

 13. Alper dedi ki:

  Gerçekten hepsi çok güzel ve çok güçlü, dosta güven düşmana korku salan teknolojik aletlerimiz.

 14. Muzaffer Güney Kılıç dedi ki:

  Artık belirli ülkelere bağlı olmamamız bizi bir adım ileri taşıdı.Her ülkenin kendisine göre savunma sistemleri olmalıdır.En iyi sistemleri yapacağımıza eminim…

 15. Hakkı dedi ki:

  Ah her şeyi kendimiz üretebileceğimiz seviyeye gelsek Dünya devi olur çıkarız. Yinede günümüze göre güzel silahlar üretiyoruz.

 16. İlker TR dedi ki:

  Mühendislerimizi tebrik etmek gerek harika icatlar kendi işlemcimiz ve yazılımlarımizi geliştirmemiz lazım

 17. Hakkı dedi ki:

  Umarım daha da güçlenir daha iyi teknolojik silahlara sahip oluruz.

 18. Diyar Türk dedi ki:

  Türk yapımı silahların kullanılması daha faydalı olur bence.

 19. Umut dedi ki:

  Yazı detaylı ve açıklayıcı olmuş merak ettiğim tüm soruların cevabını tek kaynakta bula bilmem cok hoş birsey aklima birsey tskilirsa adres belli olarak buraya geliyorum diğer kaynaklara guvenemiyorum oyuzden tek geldiğim adres burası teşekkür ederim kolay gelsin

 20. Hakmet Yılmaz dedi ki:

  Yakin zamanda bu liste git gide uzayacaktir diye dusunuyotum. Son zamanlarda silah artisina hiz verdik.

 21. Can dedi ki:

  Hep merak ederdim acaba askerlerimizin en teknolojik aletleri veya silahları hangileri Ve tabii ki de yine Sizler sayesinde bu konu hakkında da bilgi sahibi oldum Konuyu çok detaylı ve çok açıklayıcı anlatmışsınız teşekkür ederim kolay gelsin

 22. Yusuf Şafak dedi ki:

  İleride kendi yapacağımız uçaklar, silahlar, tanklar vb. araç gereçlerle ordumuz daha güçlü ve düşmana korku salan bir yapıya sahip olacaktır.

 23. Yusuf ŞAKAR dedi ki:

  İnşallah hiç birini kullanmak nasip olmaz. Yurtta Sulh Cihanda Sulh. Barış içinde yaşamak dileğiyle.

 24. Fatih Keskin dedi ki:

  Bir devletin olmazsa olması askeri silahlar. Keske hiç ihtiyaç olmasa ama malesef olmadan olmuyor.

 25. Kreus dedi ki:

  Askeri envanterdeki böyle gelişmeleri görmek insanı gururlandırıyor. Umarım hiçbir zaman kullanmamıza gerek kalmaz fakat gerekirse dosta güven düşmana korku salacak bir envanterimiz olduğunu görmüş olduk.

 26. emravsr dedi ki:

  Tabi teknoloji hızla gelişiyor ve ilerliyor. Ülkelerde buna ayak uydurup savunma ve silah sanayisinde gelişime ve iyileştirmeye gidiyorlar. Bu konuda teknolojiye ayak uydurmak zorundasınız. Bu tür haberleri görmek sevindirici olabiliyor.