Türkiye’den Pakistan’a PNS BABUR Savaş Gemisi Teslim Edildi

24.09.2023
A+
A-
Türkiye’den Pakistan’a PNS BABUR Savaş Gemisi Teslim Edildi

Pakistan MİLGEM Projesi’nin ilk gemisi olan PNS BABUR (F-280), bugün düzenlenen törenle Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Türk savunma sanayii tarafından Pakistan’a ihraç edilen PNS BABUR (F-280), ASFAT Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında üretilen ilk korvet tipi savaş gemisidir. Teslimat töreni, İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda gerçekleştirildi ve Türk ve Pakistanlı birçok askeri ve sivil davetli törene katıldı. Aynı törende, Türk Donanması’nın HİSAR Sınıfı Açık Deniz Karakol Gemileri AKHİSAR (P-1220) ve KOÇHİSAR (P-1221) de denize indirildi.

Türkiye’nin deniz platformları alanında gerçekleştirdiği en büyük ihracat olan Pakistan MİLGEM Projesi, Pakistan Donanması için 4 adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet’in üretilmesini içermektedir. Bu korvetlerin 2 tanesi İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, diğer 2 tanesi ise Pakistan’daki Karaçi Tersanesi’nde inşa edilmektedir.

Teslimatlar 6 Ay Arayla Devam Edecek

PNS BABUR’un teslim edildiği törenin ardından, diğer 3 gemi de 6 ay arayla teslim edilecektir. İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilen ikinci gemi olan PNS KAIBAR Korveti’nin de gelecek yıl bu zamanlarda Pakistan Donanması’na teslim edilmesi planlanmaktadır. Son korvet ise 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine girecek.

PNS BABUR, deniz indirilirken

MİLGEM ve PN MİLGEM Korvetleri

MİLGEM ve PN MİLGEM korvetleri, suüstü, hava ve denizaltı savunma harbi, keşif gözetleme, asimetrik tehditlere karşı savunma ve komuta kontrol görevlerini yerine getirebilmek amacıyla tasarlanmıştır. Geminin tam boyu 99 buçuk metre ve azami genişliği 14.4 metredir. Ayrıca, 2 bin 400 ton deplasmana sahiptir ve saatte 29 deniz mili sürat yapabilme kabiliyetine sahiptir.

Geminin tasarımında, gece ve gündüz helikopter harekatı yapabilme özelliği göz önünde bulundurulmuş ve bir helikopter için gereken platform hangar ve destek ekipmanları da gemiye dahil edilmiştir.

PN MİLGEM korvetleri ise, Ada Sınıfı Gemilerin geliştirilmiş bir versiyonudur. Bu korvetler, Pakistan Donanması’nın ihtiyaçlarına göre boyutları ve donanımı artırılarak oluşturulmuştur. Tüm tasarım süreci yeniden yapılmış ve geminin kapasiteleri yeniden hesaplanmıştır. PN MİLGEM korvetleri, dünyanın en iyi savaş gemileri arasında yer almaktadır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.