Uzman Çavuş İçin Göz Dereceleri En Fazla Kaç Olmalıdır

13.07.2019
A+
A-
Uzman Çavuş İçin Göz Dereceleri En Fazla Kaç Olmalıdır

Uzman Erbaş İçin Göz Dereceleri En Fazla Kaç Olmalıdır?

Ülkemizde en çok tercih edilen mesleklerden 1 tanesi olan kutsal meslek olan Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmaktır. Uzman Erbaş Rütbesine haiz olarak görev yapmakta ayrı bir güzelliktir. Türkiye’mizin genç nüfusa sahip olmasıyla birlikte en çok tercih edilen meslek olmakla birlikte hem kutsal meslek olan hemde  ailesini ve kendi geçimini sağlamak ve ailesine geleceğini daha iyi yerlerde görmek istemektir.

 

 

Sözlü ve Fiziki Yeterlilik testini başarıyla geçtikten sonra Sıradaki aşamanız heyet raporu almaktır. Bizlere  heyete raporu alırken en çok soru olarak göz dereceleri yada miyop’um geçer miyim elenir miyim diye sorular geliyor.  bizde sizlerin dertlerini dinleyerek bu yönde bir yazı yazdık umarım açıklayıcı olacaktır.

Heyet Rapor Alırken Göz Doktoru Muayenesinde Neler Oluyor?

Heyet raporu alırken neler oluyor, Muayene de neler yapılıyor  ?  Uzman erbaş adayı doktorları sırayla gezerken göz’de muayenede göz ölçümünden aldığı sonuç ile göz doktorunun muayenesine girerek önce renk körlüğünün olup olmadığını teste tabi tutuluyor. Renk  körlüğü olanlar maalesef eleniyor.  Renk körü olmayanlar testi başarıyla geçtikten sonra projeksiyon yardımı ile ekrana yansıtılan harfleri okuyabilme testine tabi tutuluyor.  Harfleri de doğru bir şekilde görüp okuyan adaylar sağlam raporu alıyorlar.

 

Göz Ölçüm Değerleri En Fazla Kaç Olmalıdır

göz derecesi

Uzman erbaş Adayı göz muayenesinde başarılı olabilmesi için adaylardan belli  derecelere sahip olmaları gerekmektedir yani gerekmektedir. göz dereceleri belli bir derece olmalıdır.

Göz dereceleri  iki göz ayrı ayrı tam olmak şartıyla 3 diyoptriye (3 dahil) kadar miyopi ve hipermetropi derecesine izin verilmektedir. En çok kafa karıştıran şeylerden  1 tanesi olan  iki gözün  toplamı 3 mü olacak diye kafalar karışmaktadır.  Bizlere bu yönden çok sorular soruluyor. Sağ göz için 3 ve sol göz için 3  olmak üzere toplam 6 dereceye kadar izin veriliyor.  Ve 1 Astigmatizme yani toplam 2 dereceye kadar olan gözlerde Şu rapor verilir :

” Uzman erbaş  , Komando olur , Paraşütle Atlar  olur ” raporuna  yazılır.

Göz Ölçüm Tanı Kodları Nedir?

A7F1 göz tanımı kodu sadece diyoptri yani miyopi ve hipermetropi için kullanılır.

A7F2 göz tanımı kodu sadece diyoptri yani miyopi ve hipermetropi ve astigmatizmalar için kullanılır.

Bu tanılar sağlık kurulu muayene fişinize yazıldıktan sonra en önemli olan derecenizdir. Göz doktoru muayene sırasında kendisine ayrılan kısımda bu dereceleri yazmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ramazan Turung dedi ki:

    Bence abartılı olmuş biraz hayali uzman çavuş olmak isteyen çok insan var fakat bu göz derecesi v.s durumlar buna engel oluyo.