Uzman Çavuşluktan İstifa Edenler Geri Dönebilir mi

12.03.2022
A+
A-
Uzman Çavuşluktan İstifa Edenler Geri Dönebilir mi

Uzman Çavuşluktan İstifa Edenler Geri Dönebilir mi

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde daha önce faaliyet gösteren ve uzman çavuş olanların istifa etmesi durumunda, tekrar görevlerine dönebilmeleri mümkün müdür? Uzman çavuşların kendi istekleri doğrultusunda işlerinden ayrılmış olmaları ve sözleşmeleri fesh edilen personellerin tekrar görevlerine dönmeleri mümkün müdür?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde sözleşmeli askeri personel olarak görev alan ve 5 yıllık ilk sözleşmeleri sonrasında, isteğe göre devam ettirilen uzman erbaşlık mesleğinde istifa etmiş olmak, sonrada askeri birimlerde çalışamamaya neden olmaktadır. Ancak çeşitli durumlar veya çeşitli nedenlerden ötürü sözleşmesini fesh edenler için 657 sayılı kanuna göre iş olanağı sunuluyor.

Uzman Çavuşlukta Yeniden Göreve Başlama

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde sözleşmeli personel olarak çalışan uzman çavuşların, feshedilen sözleşmeleri yeniden aktif edilmemektedir. TSK ile ilişikleri kesilen uzman personellerin, ilk 5 aylık sözleşmeleri dahilinde kurumdan istifa etmeleri durumunda, yeniden TSK’ya dönmeleri mümkün değildir.

2004 tarihinde belirlenen TSK mevzuatları dahilinde, sözleşme bitiminde fesh eden uzman çavuşlar için de yeniden kuruma dönmek mümkün değildir. Üstelik hiçbir askeri kurumda faaliyet gösterilememektedir. İstifa eden ve asalet tastik alan personeller, kamu görevlerine başvuru yapamamaktadır.

Uzman Çavuşluktan İstifa Edenler Geri Dönebilir miUzman Çavuşlarda Açıktan Atama

Uzman çavuşların minimum 2 yıl görev almış olmak ve sonrasında sağlık nedeni ile görevden istifa etmiş olmak, devlet kurumlarında görev almayı engellememektedir. İstifa etmiş olan ve 45 yaşına girmiş olmaları nedeniyle görev süreleri dolan uzman çavuşlar, sonradan kamu kurumlarında memur olabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu dahilinde, bu kapsamda olan uzman çavuşların devlet bünyesinde çalışması ve memur olmaları mümkündür. Açıktan atama konusunda 2019 yılı Türk Silahlı Kuvvetleri yönetmeliklerine göre uygulama yapılmaktadır.

Kendi istekleri ile istifa eden ve ilk 5 aylık süreçte sözleşmeleri fesh edilen personeller, sonradan Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev alamamaktadır. İl sözleşmelerinin 5 yıllık süresinde görevlerini tamamlayan ve sağlık veya benzeri nedenlerle görevlerinden istifa eden uzman erbaşların ise durumlarına ve istifa nedenlerine göre uygulama yapılmaktadır.

Askeri birimlerde yeniden görev alamayan uzman çavuşlar, devlet memuru olarak görevleri sürdürebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 60 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Bize de bir şans daha tanımlarını istiyoruz..

  1. Bülent dedi ki:

   Bir şans deha verse devletimiz sağlık raporu alsak eğitime başlasak

   1. Mehmet dedi ki:

    7 ekimden sonra meclise sunulacak işallah dostum az sabır

    1. Mehmet dedi ki:

     Arkadaşlar en son ki gelişme iç işleri bakanlığını tekrar aradım bizim geri dönme isteğimizi bakana iletmişler ama olumlu yada olumsuz geri dönecekler bi anda karar çıkmıyor çünkü toplanıp karar vermeleri gerekir KHK kararı lazım işallah geri döneriz..

    2. adnan dedi ki:

     geri donus icin meclisten gecdimi

    3. Recep sevgel dedi ki:

     Merhabalar bir whatsapp grubunuz vardı benide ekleyebilir misiniz?

     1. admin dedi ki:

      https://www.facebook.com/groups/uzmanseverler/
      Buraya katılarak whatsapp gruplarını öğrenebilirsiniz.

 2. Sinan dedi ki:

  Ilk eğitimlerde ailevi sebebten fesih ettik kötü bir suc islemedik bize bizler gibi vatanımı bayrağını seven insalar varken tekrar neden geri dönemiyoruz herkes askerlikten kaçar buz askerliğe tekrar geri dönmek icin can atıyoruz devletimiz bizi görsün bir sans versin ailevi sebebten ayrıldık ama herat yoluna girdi ve her gece askerliği düşünü yoruz arkdaslarimiz orda biz geri donmek istiyoruz

  1. Turgay Demirkan dedi ki:

   Cok haklısın araştırmadıgım yer kalmadı geri dönmek için

   1. Mehmet dedi ki:

    Kardeşim bir kaç vekile bu sorunu anlattım gerekeni yapacaklarını söylediler işallah olur..

 3. Mehmet dedi ki:

  Arkadaşlar bende eğitimden kendi isteğimle istifa ettim çok pişmanım ama geri dönüş için çalışmalara başladım çok sevdiğim vekilim le görüştüm ismini vermek istemiyorum meclis gündemine konuyu taşıyacak işallah işe yarar..

  1. İlhan dedi ki:

   Çok ama çok pişmanım.. geri alsalar bizleri T.S.K uvvetlerinde personel sıkıntısıda var insaşşah bir şans daha verirler

 4. Mehmet dedi ki:

  Arkadaşlar var mı bi gelişme araştıran var mı..

  1. Bulent dedi ki:

   Geri alımları herkez ıstiyor devletimiz neden bir şans vermez bize anlam veremiyorum

 5. Bulent dedi ki:

  Şu an yok bir gelişme

  1. FURKAN dedi ki:

   Hadi branşlarımıza geri dönüş olmuyor farklı kurumlara da mı başvuru yapamıyoruz jandarma Hava Deniz kuvvetleri gibi mesela bu hakkımız da mı yok

 6. Mehmet dedi ki:

  Arkadaşlar syn bakanımız Süleyman soyluya bir şekilde sıkıntımızı tanışmanı aracılığıyla ilettim inanın ki elimden geleni yapıyorum sizde uğraşın işallah yakın zamanda bize dönüş yapılacak..

 7. Furkan dedi ki:

  rüyalarıma giriyor artık dün akşam rüyada gördüm yeni yönetmelikle geri gidiyordum uzmanlığa

  1. Mehmet dedi ki:

   İşallah olacak kardeşim

   1. Yusuf dedi ki:

    İstifa edip geri dönmek istiyenler içinmi

    1. admin dedi ki:

     evet yusuf bey doğrudur

  2. yigit dedi ki:

   bizleri haberdar edin,dönelim tekrar , rapp rappp rap , niye kırmizi cekiyorlar hainlik yapmadik devletimize, geri dönmek istiyoruz yetkililer bseyler yapin , türkiyemizim bizlere ihtiyaci var

 8. Mehmet dedi ki:

  Arkadaşlar bugün güzel bi gelişme yaşadım hepimizin adına iç işler bakanlığı aradı beni durumu izah ettim eğitimden kendi isteğimiz ile istifa ettik pişmanız geri dönmek istiyoruz dedim gerekli yere iletilecek geri sayıma başlayalım hep beraber..

  1. AHMET dedi ki:

   Mehmet Bey ınsallah geri dönüş sağlar lar çok pismaniz ciddî anlamda ama mecbur kalmasak gerçekten duracaktim .

  2. Sinan dedi ki:

   Kardeşim varsa o grubu kuralım 0565665461

 9. AHMET dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba Eğitime gittim ailevi nedenlerden dolayı fesh ettik geri almaları icin ne yapabiliriz kotu bir suç işlemedik komutanlarımıza bi saygisizlik yapmadık geri alsilar diye dua ediyoruz ama alim yok hic birşey yok lütfen birlik olalim yeniden dönüş yapalim.

  1. Mehmet dedi ki:

   Ahmet kardeş tanıdım bi vekille konuştum bizim olayı komisyona sundu birde iç işleri Bakanlığın da yetkili biriylede konuştum gereken yere iletilecek çok uğraştım hala uğraşıyorum işallah geri alım olacak..

   1. Ahmet dedi ki:

    PEKI YENDIEN SINAVA HAK KAZANSAK OLURMU PEKI YA INSALLAH OLUR MEHMET KARDES NORMALDE GERI ALMALARI LAZIM NEDENIN BELLI MAAS BILE ALMADIK TSK ‘DAN YINE GERI DONUS SAGLAMAK ICIN BIZDE ELIMIZDEN GELENI SARF EDELIM

    1. Mehmet dedi ki:

     Kardeş karar onlara bağlı elimden geleni yaptım sizde bulunduğunuz yerdeki vekillere bu konuyu söyleyin bişeler yapsınlar

     1. Mehmet dedi ki:

      Kardeş karar onlara bağlı elimden geleni yaptım sizde bulunduğunuz yerdeki vekillere bu konuyu söyleyin bişeler yapsınlar.

    2. Mehmet dedi ki:

     Kardeş numaranı yazsana bana

   2. Ahmet dedi ki:

    Mehmet kardeş numaranı verebilirmisin bu konu icin bizde ugrasslim

    1. Mehmet dedi ki:

     05312330361

     1. Ahmet dedi ki:

      Mehmet bey attığınız mesajlar gözükmüyor.

 10. Mehmet dedi ki:

  03124224050 arkadaşlar iç işleri Bakanlığı numarası herkes arasın belki işe yarar..

  1. ALİ dedi ki:

   Arkadaşlar bizim salakligimiz gelin toplanın eylem yapalım protesto edelim biz sesimizi duyurmuyoruz ki böyle kaldık ortada

   1. Mehmet dedi ki:

    Kardeş gerekli yere iletildi bizim sıkıntımız top onlarda yakın bi zaman da haber gelecek bana ona göre hareket ederiz..

   2. yiğit dedi ki:

    wp gruba ekleyin birlik olalim 05466933407

 11. Süleyman dedi ki:

  Millet yeteri kadar işsiz zaten milyonlarca genç işsiz var. Bizde ailevi sebeplerden dolayı istifa ettik. Vatana ihanet etmedik hırsızlık yapmadık. Bunun tekrar dönüşünü engellemenin mantığı nedir. Oy verdiğimiz devlet bizim iş bulmamız için değilde işsiz kalmamız için her türlü yasayı çıkardı.

 12. nurullahd dedi ki:

  bende ailevi sorunlar, burun amaliyatı oldum sağlık sorunum ve orda bize yapılan baskılardan ve herşeyin üst üste gelmesinden dolayı bıraktım 4 ay boyunca maaşlarımız eksik yatıyordu hiç bir kimse sözleşmeli eri adam yerine koyup açıklama bile yapmadı ve bizi değersiz görmelerinden dolayı gelmiş olduğum izinden gerçekten piskoljmin bozulmasından dolayı gitmedim sözleşmemi fesh ettiler görevde başarısız ve yetersizlikten geri dönmeyi çok istiyor bu işi gerçekten en layıkıyla yapacağımı biliyorum sadece çok kötü bir zaman yaşadım ve şuan yaşamış olduğum pişmanlığmdan dolayı çok üzülüyorum

  1. Ahmet dedi ki:

   Arkadaşlar numaralarinizi birakin whatsapp grubu yapalim ordan hepimiz bir olalim lütfen .

   1. Emin dedi ki:

    541 665 61 12 wp grubu varsa benide ekleyin lütfen

    1. komando dedi ki:

     Watsap grup varsa linkini atarmısınız size zahmet

 13. Mehmet dedi ki:

  Arkadaşlar AKP milletvekillerini aradım telefona bile bakmadılar mesaj attım geri dönüş yapmadılar bana birtek CHP ve iyi parti millet vekilleri geri dönüş yaptı ilgilendi komisyona sundu bakalım zaman ne gösterir..

  1. hasan dedi ki:

   whtsap grubu varsa ekleyın benıde sıze zahmet 5052556267

 14. Mehmet dedi ki:

  Arkadaşlar uğraşmayın artık bilmeyenler de öğrensin sonuna kadar uğraştım olmadı en son iç işleri bakanımız syn süleyman soylu ile konuştum kesinlikle geri dönüş olmaz diyor..

  1. FURKAN dedi ki:

   Hadi branşlarımıza geri dönüş olmuyor farklı kurumlara da mı başvuru yapamıyoruz jandarma Hava Deniz kuvvetleri gibi mesela bu hakkımız da mı yok

   1. Sakarsirin dedi ki:

    İnan bende çok merak ediyorum jandarmadan istifa edip başka kurumlara geçiş yapılamıyor mu yani sağlık adalet bakanlığı gibi

 15. Sakarsirin dedi ki:

  Sözleşme bitmeden fesih edilince başka devlet kurumunda çalışma hakkı kazansak mesleğe başlayamaz mıyız. Örneğin sağlık personeliyim kendi branşında atandım göreve başlamamda sorun yaratır mı

  1. Sinan dedi ki:

   Sonuçta ailevi sebebten askerlik sözleşmesini fesih ettim 18 günlük egitimden suç işlemedik yanlış birşey yapamdik ailevi sebebten bıraktık geri donememiz için birşeyler yapılması lazım hal vatan bayrak askerlik için can atıyoruz bizleri geri alsınlar 05365665461

 16. ALİŞAN dedi ki:

  Ilk eğitimlerde ailevi sebebten fesih ettik kötü bir suc islemedik bize bizler gibi vatanımı bayrağını seven insalar varken tekrar neden geri dönemiyoruz BİR ŞANS DAHA İSTİYORUZ 05352825897

 17. Ali dedi ki:

  İNŞALLAH döneriz gardaşlarım varsa watsa grubunuz beni de ekleyin 0537 778 70 35

  1. Muammer dedi ki:

   Arkadaşlar herkes taplanıp bişeler yapabilir diye düşünüyorum

 18. Coşkun dedi ki:

  İstifa Eden Uzman Çavuşlar WhatsApp Grubunda Birleşiyoruz

  1. Komando dedi ki:

   5355710026 benı de ekleyın

  2. y becit dedi ki:

   benide ekleyin

  3. Vedat dedi ki:

   Benide alın arkadaşlar bende 5aydır sözleşmemi deha etim

 19. Sercan dedi ki:

  Bir hata yaptık ve aile nedenlerinden fesh ettim bir şans

  1. Mustafa Kılınç dedi ki:

   Geri alınma durumu olcakmı ben araştırıyorum wp grubu varsa benide alın

 20. Ali dedi ki:

  Varsa watsap grubunuz beni de ekleyin 0537 778 70 35