Vücutta Yara Varsa Bekçi Olunabilir mi?

17.04.2019
A+
A-
Vücutta Yara Varsa Bekçi Olunabilir mi?

Bekçi adaylarının son dönemde en merak ettiği sorulardan birisi; vücutta yara varsa bekçi olunabilir mi ile karşımıza çıkıyor. Yara izi bekçilik konusunda kişilerin elenmesine neden olabilecek tek unsur değil öncelikle bunu belirtmekte fayda var. Eskiden belediyeler tarafından seçilen ve kadroya alınan bekçiler artık Polis Akademisi şartlarına göre seçilerek mesleğe alındığı için eskiden sorun olmayan birçok durum yeni dönem için sorun yaratabiliyor. Özellikle gençlik döneminde ilerleyen dönemlerde bekçi ya da TSK ile çalışmak isteyen kişilerin vücutlarına özen göstermeleri şart çünkü artık alımlarda birçok detaya önem veriliyor ve bu detayların belirli kriterleri olsa da bazı durumlarda o kriterleri sağlamanız dahi seçmelerde elenmenize neden olabiliyor.

Bekçilik Şartları Nelerdir?

Vücutta yara varsa bekçi olunabilir mi diyenler için bazı alt başlıklara değinmekte fayda var. Vücudunuzdaki açık alanlarda kalan dövmeler dikkat çekiyorsa özellikle 5 metre ilerden tabiri caiz ise parlıyor ise bu durumda kontrol sırasında elenmeniz mümkün. Dövmeniz bir takım dini, siyasi görüşleri simgeliyorsa yine elenmeniz çok yüksek bir ihtimal ve dövme de yara kapsamında yer alan ve yara ile aynı prosedürlere sahip yani sizin elenmeniz üzerinde etkili.

Vücutta yara varsa bekçi olunabilir mi sorusunun cevabı ise iki farklı yönden ele alınıyor. Vücudunuzdaki yara 5 metre ilerden gözlemlenemiyorsa ve 20 cm altındaysa, yüzünüzde değilse sorun olmuyor. Yara izi; bir ameliyattan kalma ya da bir düşme sonucunda, kaza sonucunda oluşmuş olabilir fakat yara izi faça adı verilen jilet çizikleri gibiyse ya da intihar girişimi sonucu oluşan bilek yaralarıysa bu durum bekçiliğe alınmamanıza neden olabiliyor. Özellikle jilet izleri ne boyutta olursa olsun sizin mesleğe alınmamanıza neden olabilir. Boyutu hiçbir şekilde önemli değildir, görünmemesi bir anlam ifade etmez. Vücudunda kendine zarar vermesi sonucunda bu yaraların oluştuğuna kanaat getirilen bireylerin bekçi ya da kolluk kuvvetleri olarak çalışmasının tehlikeli olacağı düşünülmektedir. Vücudunuzdaki herhangi bir ameliyat izi jilet yarasına benziyorsa mutlaka başvuruya daha önceki ameliyatınızın evraklarını da götürmeniz gereklidir. Bu sayede izin nedenini kanıtlama imkanınız olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.