Yunan Donanması, Türk SİDA’larına Karşı Önlem Planı Başlattı

23.08.2023
A+
A-
Yunan Donanması, Türk SİDA’larına Karşı Önlem Planı Başlattı

Yunan Donanması, son zamanlarda artan Silahlı İnsansız Deniz Araçları (SİDA) faaliyetlerine karşı önlem planı başlattı. Türkiye’nin bu alanda en aktif ülkelerden biri olması nedeniyle Yunanistan, karşı tedbir sistemleri için çalışmalara başlamış durumda.

Yunan Donanması’nı kaygılandıran, Ukrayna’nın insansız su üstü araçlarına karşı Rus savaş gemileri ve deniz altyapısına karşı elde ettiği başarılar oldu. Bu nedenle Yunan Donanması, güvenlik önlemlerini artırmak adına harekete geçti.

Yunan Deniz Kuvvetleri Yüksek Deniz Konseyi, bir operasyonel ihtiyaç analizi yaparak sonuçları Genelkurmay Başkanları Konseyi’ne sunmayı planlıyor. Karşı tedbir sistemlerinin değerlendirilmesi ve otonom sistemlere uzmanlaşmış bir ekip kurulması bu sürecin bir parçasıdır.

ASELSAN ALBATROS

Yunan Deniz Kuvvetleri yetkilisine göre, operasyonel ihtiyaçlar, tehditlere bağlı olarak belirlenmektedir. Güdüm sistemi, hedefin büyüklüğüne, taşıyacakları patlayıcılara ve hedefi neresi olduğuna bağlı olarak belirlenmektedir.

MEKO Firkateynleri ile Türk SİDA’larına Karşı Önlemler

Aynı zamanda Yunan Donanması, Türkiye’nin yerli üretim insansız su üstü araçlarına karşı nasıl önlem alabileceğini de düşünmektedir. Dört Yunan MEKO firkateynin modernizasyonu, anti-drone sistemlerinin kurulumunu içerecek. Bu sistemler, dronların kontrol istasyonuyla iletişimini engellemek için sinyal bozucular kullanacaktır.

Yunanistan MEKO Sınıfı Firkateyn
Yunanistan MEKO Sınıfı Firkateyn

Türkiye’nin savunma sanayisinde şu ana kadar en az 4 farklı çeşitte SİDA üretimi gerçekleştirilmiştir: ULAQ, SANCAR, SALVO ve Marlin.

Yunan Donanması’nda Toplu İstifa Sorunu

Yunan Deniz Kuvvetleri, son teknoloji silah sistemlerini teslim almaya hazırlanırken, subayların toplu istifaları ile karşı karşıyadır. Ağustos ayından bu yana, 43 subay (9’u teğmen ve üsteğmen) özel sektörde daha iyi koşullar ve ücretler arayarak Yunan Donanması’ndan ayrılmıştır.

Ayrıca, Deniz Harp Okulu’na kayıtların düşmesi de dikkat çekmektedir. Yunan Genelkurmayı, genç yeteneklerin eksikliğini gidermek için Silahlı Kuvvetler için özel bir ücret skalası oluşturulmasını hükümete önermiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.