Yunus Polis Nasıl Olunur?

19.10.2020
A+
A-
Yunus Polis Nasıl Olunur?

 

Henüz meslek seçiminde bulunmamış olan gençlerin tüm dikkatini çeken yunus polisleri kamu düzenini ve genel olarak güvenliği sağlamak amacı ile görevlendirilmiştir. Birçok genç yunus polisi olmak için çalışmakta ve bunu istemektedir. Bu yazımızı sizlere yunus polisi olmak için neler gerektiğini ve nasıl olunması gerekliliğini açıklamak için hazırladık.

Devriye Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı olan yunus polisleri polis mesleğinin farklı yapıdaki birimlerinden sadece biridir.

Yunus polislerine özel olarak verilen kıyafetler ve onlara tahsis edilen taşıt olarak kullandıkları motosikletler polis olmak isteyen genç sayısını oldukça arttırmıştı. Öncelikle şu bilinmelidir ki yunus polis olabilmek için ilk başta polis olmak gereklidir. Polislik görevi yapmayan kişiler yunus polis olmak hakkına sahip değildirler. Polis olmasının ardından yunus polis olarak mesleğine devam etmek isteyen kişiler istenilen şartları taşımaları halinde yapacakları müracaat ile isteklerini bildirebilirler. Her polislik biriminde olduğu gibi yunus polis olmak isteğini bildiren kişiler mülakatlara ve hemen ardından farklı derslere tabii tutulurlar.

PEKİ YUNUS POLİS NASIL OLURUM?

Trafikte oluşan yoğunluk nedeni ile kuruluşu gerçekleşen yunus polis birimi çıkabilecek olaylara zamanında ve hızlı müdahale edilmesini sağlamaktadır. Motosiklete sahip olmaları sebebi ile ise diğer arabalı devriyelere oranla suçluları kıskıvrak yakalayabilmektedir.

Polisliğin bir birimi olan yunus polis olabilmek için PMYO ya da POMEM okullarının birinden çıkmış olmak gerekmektedir. İhtiyaç talebine göre ildeki PMYO ve POMEM okullarından yeni çıkmış mezun olmuş olanlar arasından alımlar gerçekleşmektedir. Toplum tarafından çok sevilmekte olan yunus polisler cana yakınlığı ve hoşgörüyü temsil etmektedir.

 YUNUS POLİS OLMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Adayın öncelikle 28 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Erkek adaylarda 1.75 boy şartı aranırken, kadın adaylarda ise bu şart 1.70 olmaktadır. Motosiklet sürmek için sağlık açısından herhangi bir engelinin olmaması önemlidir. Bu özellikleri taşıyan adaylar yukarıda bahsettiğimiz okullardan mezun olmaları halinde mülakatlardan başarı ile geçerek yunus polis olmak için hak kazabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.