2019 1. Dönem Bekçi Alımı

17.03.2019
A+
A-
2019 1. Dönem Bekçi Alımı

2019 1. Dönem Bekçi Alımı

Herkesin merakla beklediği  Mahalle ve Çarşı bekçi alımları için önemli bir gün artık başladı. Son zamanlarda herkesin merakla beklediği ve takip ettiği ön başvurular 2019 yılı 1. dönem 8000 bin kişi ile alımı tamamlayacaktır.Öncelikle yapmanız gerekenler başvuru ücretini yatırıp ve devlet bilgileri ile Polis akademisi sitesi üzerinden başvurunuzu yapacaksınız. Daha sonra başvuru yapanlar için  adaylar için takip süreci bekliyor olacaktır.

Lise mezunu ve üstü adayların alınacağı bekçiliği için en az 80 bin adayın başvuru yapmasını bekliyoruz.. 81 ilimizin tümü için kontenjanlar ayrılan 2019 1. dönem bekçi alımı için tüm detaylar aşağıdıdır:

Ön başvuru

Ön başvuru yapacak adayların tarihleri 18 Mart 1 Nisan 2019 Tarihleri arasındadır. Başvurular e-devlet sitesi üzerinden  v e polis akademesi sitesi üzerinden  yapılacaktır.

ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b) En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
c) En az 167 cm boyunda olmak,
d) Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak.
e) Başvuru yaptığı İL sınırları içerisinde EN AZ BİR YILDIR ikamet ediyor olmak,
f) Askerlik ödevini bitirmiş olmak,
g) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (18/03/2001 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (18/03/1989 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak,
h) Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
i) Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,
j) Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,
k) Memuriyete engel bir hali bulunmamak,
l) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
m) Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
n) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
o) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
p) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
q) Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
r) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,
s) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

Lütfen buraya dikkat büyük yazı ile yazdığımız yazıyı dikkatli okuyunuz.

UYARI: ŞEHİT VEYA VAZİFE MALULÜ OLANLARIN, EŞ VEYA ÇOCUKLARI SINAV ÜCRETİ YATIRMAYACAKTIR.

UYARI: Şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocukları statüsündeki adayların başvuruları Başkanlığımızca yapılacağından, adayların dilekçeleri (adı, soyadı, TC. kimlik no, adres, kontenjan ili, 2 adet irtibat numarası, mezuniyet durumu) ile şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneğini ön başvuru tarihleri arasında 0 312 462 87 29 numaralı faksa göndermeleri gerekmektedir.

UYARI: 2019/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Sınavına başvuruda bulunan adaylardan;

 • •Başvuru ücretini yatırdığı halde internet üzerinden ön başvuru yapmayan ya da yapamayan,
 • •Ön başvurusunu yaptığı halde şahsen başvurusunu yapmayan ya da başvuru şartlarından herhangi birini taşımayan, sınava girmeyen, giremeyen, sınava alınmayan, sınavdan çıkarılan, sınavı geçersiz sayılan,
 • •Aday Değerlendirme ve Seçme Sınavında başarısız olan,
 • •Ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran veya aynı işlem için birden fazla ücret yatıran,
 • •Sınav ücretini kendi adına yatırmayan adayların sınav başvuru ücretleri hiçbir şekilde geri ödenmeyecektir.

UYARI: Şahsen Başvuru ve Sınav Merkezine gelirken adayların; cep telefonu, ses, görüntü, kayıt cihazı veya değişik benzeri elektronik eşya bulundurmaları yasaktır.

2019 1.Dönem  Hangi ile kaç kişi alınacak?

hangi ile kaç kişi alınacak tüm iller liste halinde resim olarak ekledik.

il-kontenjanlari-8bin-bekci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019 1. Dönem Bekçilik İkamet Şartı

ikamet-2019-bekci

 

 

 

 

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sınavina başvuracak adaylarda Yönetmeliğinin 5’inci maddesinde belirtilen diğer şartların yanında; “Erkek olmak, başvuru yaptığı il sınırlar içerisinde son 1 yıldır ikamet ediyor olmak (son bir yıl içerisinde söz konusu adreste ikamet ediyor iken; askerlik, ogrenim, tedavi, vb, makul sebeplerle ayrı adreste geçen süre dikkate alınmaz) ve en az lise veya dengi okul mezunu olmak” şartları aranacaktır.

2019 1. Dönem Bekçilik Yaş Şartı

2019 Bekçilik Yaş Şartı: 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (18/03/2001 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (18/03/1989 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak,

 • 18 Mart  1989 ve sonrası doğumlular başvurabilir.
 • 17 Mart 1989 ve öncesi başvuramaz.
 • 18 Mart 2001 ve öncesi başvurur.
 • 19 Mart 2001 ve sonrası başvuramaz.

2019 1. DÖNEM BEKÇİ ALIM TAKVİMİ

2019-1.DONEM-takvim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başvuru ücretleri nereye yatırılacak?

Buraya kadar her şey tamamsa Ücretler nereye yatıracağız diyen arkadaşlar olacaktır. 2019 yılı 1.dönem bekçi alım ücretleri :

Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halkbank Gölbaşı Şubesi/ANKARA “2019 1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavı” isimli hesabına yatırılacaktır.

 

Ve halk bank şubelerinden Yani ATM’Den yatıranlar  dekont alıp ve ayrıca internet şubesi aracılığyla yatıranlar yatırdığı  ücret dekontunu çıktı alması gerekiyor.evrak teslimi yaparken ücreti yatırdığına dair ATM ve internet şubesinden yatırdıgınız dekontu ibraz etmek zorundasınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. mehmet dedi ki:

  şu anda askerdeyim mahalle bekçiliği ne
  başvuru mu yapsam olurmu terhis im 2
  mayıs yardımcı olurmusunuz mülakata
  çağrılana kadar terhis alırım heralde .

  1. alpagu dedi ki:

   terhis olacaksan sıkıntı olmaz. ama terhis olamazsan başvurunda boşa gider.