Vucuttaki Yara izleri Uzmanlığa Engel mi

19.03.2019
A+
A-
Vucuttaki Yara izleri Uzmanlığa Engel mi

Vucuttaki Yara izleri Uzmanlığa Engel mi?

Türk Silahlı Kuvvetleri, askerlik adayları için çeşitli prosedürlerin uygunluğunu mevzuatlarla belirliyor. Vücuttaki yara izleri, ameliyat ve dikiş izleri gibi görünen veya görünmeyen bölgelerdeki sorunlar için kanunlara göre belirti sunuyor. Askerlik başvurusu yapan adayların, vücutlarındaki yara izleri tür ve boyutlarına göre değerlendiriliyor. Peki, uzman erbaş olmak için dövme izleri ve yara izleri engel midir?

Yara İzleri Askerliğe Engel mi?

Uzman askerlik başvuruları ve sınavları için vücudun herhangi bir yerindeki yara izleri, ebatlarına ve görünürlüklerine göre değerlendiriliyor. Askerlik için yara ve ameliyat izleri herhangi bir sorun teşkil etmemekle birlikte, askerliğin yapılmasına olanak sunuyor. Ancak uzman erbaş olmak için yara izi, bölgesine ve boyutuna göre değerlendirilmektedir.

Sözleşmeli askeri personel olarak görev yapmak isteyen adaylar, vücutlarındaki yara izlerine göre başvuru yapabilirler. Bedeninde dövme bulunan, ameliyat izi veya kalıcı yara izi bulunan kişiler, askeri sınavlar için başvuru yapabilirler. Yeni askerlik kanunları ve yapılan düzenlemelerle birlikte, vücudunda yara izi bulunan kişilerin de uzman er- erbaş olarak sınavlara girmesi mümkündür. Peki yara izlerinin boyutları ne kadar olmalıdır?

Askeri Sınavlar İçin Yara İzi Ebatları Ne Kadar Olmalıdır?

Bedenin görünür yerlerinde olan yara izleri, en fazla 20 cm’e kadar olmalıdır. Bedenin görünür yerlerinde olan dövme, ameliyat veya yara izlerinin kıyafetlerden görünen kısmı, maksimum 20 cm olarak belirlenmiştir. Ancak bedenin görünmeyen yani kıyafetten belli olmayan yara izlerinde ise 50 cm’e kadar olanak sunulmaktadır.

Askeri sınavlar için başvuru yapacak adaylar arasından, vücudunda dövme olan kişiler de aynı ebatlar dahilinde başvuru yapabilirler. Ancak; TSK mevzuatları dahilinde dövmelerin nitelikleri ile ilgili belirtiler sunulmuştur. Siyasi içerikleri, dini veya ideolojik ifadeleri içeren dövmeler, semboller, sözleşmeli askeri personellik için engeldir. Bu tür içeriklerle yapılan dövmeler, TSK kapsamında yasaklanmıştır.

Ayrımcı, ırkçı ifadeler içermeyen, bölücü veya keskin ideolojileri, görüşleri belirtmeyen dövmeler, askerlik için sorun teşkil etmemektedir. Asker adayları için yara izleri ve dövmelerin herhangi bir sakıncası yoktur. Uzman erbaş olmak için de Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen ebatlara göre başvuru yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  Abi benim baş kısminda 3 cm bir dikiş izi var bu uzman çavuş olmama engelmis

  1. ömer dedi ki:

   eledilermi seni dikiş izinden ? dönersen sevinirim bende de sağ gözümün üstünde 3cm dikiş izi var .

   1. Samet dedi ki:

    Varmı bı haber bendede var

    1. Yusuf Bahri dedi ki:

     Abi benim alnımda 2cm kadar yara izi var bir sıkıntı olur mu uzman çavuş olmak için ?

     1. admin dedi ki:

      5 metreden bakıldığı vakit belli olmuyorsa sıkıntı yok