Yüzdeki sivilce Ve Ben Uzmanlığa engel mi

20.03.2019
A+
A-
Yüzdeki sivilce Ve Ben Uzmanlığa engel mi

Yüzdeki sivilce Ve Ben Uzmanlığa engel mi ?

Yeni askerlik kanunları ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen yeni mevzuatlara göre; askerliğe engel olan konuların pek çoğu düzenlendi. Eskiden daha katı kuralları bulunan askerlikler için artık daha esnek opsiyonlar sunuluyor. Hem askerlik süresi hem askerliğin tür ve kapsamlarında değişiklik yapılmıştır.

Yara izi, ameliyat izleri, ciltteki kalıcı lekeler, dövme, sivilce ve ben askerlik için engel midir? Uzman erbaş olmak için sivilce izleri, cilt sorunları engel midir?

Yüzdeki Cilt Sorunları Askerliğe Engel midir?

Askerlik başvuruları için ciltteki sivilce izleri, benler veya cilt sorunları herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Sivilcelerin yüz bölgesinde olması da herhangi bir sorun oluşturmamaktadır. Benler, kişilerde doğuştan olduğu için askerlik yapmak için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Sivilce izleri, akneler, cilt problemleri gibi yüz bölgesinde oluşan sorunlar için de askerlik için herhangi bir engel teşkil etmediği belirtilmiştir. Dövme, yara izleri veya ameliyat izleri de askerli yapmaya engel değildir. Peki, TSK’da sözleşmeli askeri personel olmak için cilt sorunları bir engel midir?

Yüzdeki Cilt Sorunları Uzman Erbaşlık İçin Engel midir?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde askeri personel olmak, sözleşmeli er veya erbaş olmak için cilt sorunları herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Sivilceler veya akne izleri, yüz bölgesindeki benler, cilt sorunları gibi hem görünür bölgelerdeki hem bedenin görünmeyen bölgelerindeki izler, uzman askerlik için herhangi bir sorun değildir.

Uzman Çavuşluktan İstifa Edenler Geri Dönebilir miYüz bölgesindeki sivilcelerin yoğunlukları, ebatları veya ben izlerinin boyutları, renk ve nitelikleri fark etmeksizin, uzman erbaşlık için başvuru yapılabilir. Yeni askerlik düzenlemeleri dahilinde bedenin görünen yerlerindeki yara izleri ve dövmeler de 20 cm’e kadar kabul edilmektedir. Vücudun görünmeyen bölgelerinde yani askeri üniformadan görünmeyen kısımlarında ise 50 cm’e kadar yara izi veya dövmeler engel teşkil etmemektedir. Sözleşmeli askeri personel adaylık başvurusu yapılabilir.

Uzman er ve erbaş olmak için sınavlara girmek isteyen, sözleşmeli personel başvurusu yapmak isteyen adaylar için, yüz bölgelerindeki cilt sorunlarının herhangi bir engel teşkil etmediği TSK tarafından belirtilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Uğur Aktaş dedi ki:

    Ciddi cilt sorunları engel olabilir. Görevdeyken kamuflaj ve botları günlerce çıkarmadıkları zamanlar oluyor.

  2. Deniz Kaya dedi ki:

    Böyle hafif cilt sorunlarının sorun olmayacağı ortada, çok ciddi cilt sorunlarınız olmadığı sürece sıkıntı çıkmaz.