Dövmesi Olan Çarşı- Mahalle Bekçi Olabilir mi?

23.03.2019
A+
A-

Dövmesi Olan Çarşı- Mahalle Bekçi Olabilir mi?

Bekçilik başvuruları için gerekli şartlar ve başvuru opsiyonları, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sunuluyor. İç İşleri Bakanlığı mevzuatları dahilinde, Çarşı ve Mahalle Bekçiliği İşe Alım Yönetmeliği dahilinde aday değerlendirmesi yapılır.

Sağlık yönetmeliği ve niteliklere uygunluk dahilinde değerlendirilen bekçi adayları, yara izleri ve dövme izi gibi bekçiliğe engel olan ve olmayan konularda yönetmelikten bilgi alabilirler.

Bekçilik İçin İzler Engel midir?

Dövme izleri, yara izleri ve bedenin görünen yerlerindeki herhangi operasyon izleri, bekçilik için, niteliklerine göre engeldir. Renk körlüğü, görme bozuklukları ve çeşitli sağlık sorunları bekçi adayları için kapsamlarına göre değerlendirilir.

Polislik ve bekçilik işe alım süreçlerinde hem sağlık genel durumları hem de bedenin görünen yerlerindeki izler değerlendirilir. Özellikle jilet izleri, dövme izleri gibi konularda, bekçi adayları değerlendirilmiyor. Kesik izleri ve geniş yara izleri, bekçi olmaya engeldir.

2018 yılında güncellenen sağlık yönetmeliği, dövme izleri ve bere izleri konusunda detaylı olarak belirtme yapmıştır.

Dövmesi Olan Çarşı- Mahalle Bekçi OlabilirDövme Bekçiliğe Engel mi?

Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Yönetmeliğine göre A diliminde olan kişiler, bekçi adayı olarak değerlendirilirler. B- C ve D kapsamında olan adaylar ise bekçilik başvurularında değerlendirilmeyen gruplardır.

Cilt hastalıkları kapsamında değerlendirilen yara izleri ve dövme kapsamları, EGM Sağlık Yönetmeliğine göre şu şekilde belirtilir;

  • Yazlık üniforma kullanımlarında, bedenin açıkta olan kısımlarında dövme var ise başvurular kabul edilmiyor. Boyum, yüz, kollar ve bilekler gibi bedenin görünen kısımlarında olan dövmeleri olan kişiler, bekçilik ve polisliğe kabul edilmiyor. Ancak bedenin görünmeyen yerlerinde ise herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Yazlık üniforma kullanımlarında, bedenin görünen yerlerinde olan dövmelerin silinmiş olması ve fakat hala izlerinin görünmüş olması da bekçilik için herhangi bir engel değildir.

Polis Akademisi resmi internet sayfası üzerinden, sağlık yönetmeliği kapsamlarını detaylı olarak inceleyebilir ve uygunluk halinde doğrudan başvuru yapabilirsiniz. Bekçi olmaya engel hastalıklar, tedavi ve hastalığın kontrol süreçleri, ön sağlık muayene raporu gibi değerlendirmelerin tamamı sunuluyor.

Tüm adayların ön sağlık raporlarını sunmaları ve muayenelerini sunmaları gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.