İlkokul Mezunları Bekçi Olabilir Mi?

24.03.2019
A+
A-
İlkokul Mezunları Bekçi Olabilir Mi?

İlkokul Mezunları Bekçi Olabilir Mi?

Geçtiğimiz dönemlerde, ilköğretim mezunları da bekçilik görevine kabul ediliyordu. Ancak 2017 yılından sonra bekçilik başvurularında ilkokul mezunları değerlendirilmemeye başlamış ve günümüzde yalnızca lise ve dengi okullardan mezun olanların başvuruları kabul edilmiştir.

İlkokul mezunlarının bekçilik başvuruları kabul edilmemektedir. 2019 yılı çarşı ve mahalle bekçiliği başvuru şartları arasında, lise ve dengi okullardan mezuniyet şartı aranıyor.

Bekçilik Başvurusu İçin Mezuniyet Şartı

2019 yılı bekçilik başvuruları için lise veya dengi okullardan mezuniyet şartı aranıyor. Bekçilik başvuruları için ön lisans ve lisans mezunları da başvuru yapabilirler. 2016 yılında ilkokul mezunları işe kabul ediliyordu. 2017 yılında ise ortaokul mezunları ve lise mezunlarının başvuruları kabul ediliyordu.

2018 yılında lise mezunları kabul edilmeye başlanmıştır. 2019 yılı çarşı ve mahalle bekçiliği başvuruları için lise ve dengi okullardan mezuniyet şartı aranıyor. Bekçilik başvuruları için en az lise veya dengi okullardan mezun olmak gereklidir.

Bekçi İşe Alımları İçin Başvuru Şartları

Adayların 18 ve 32 yaş aralığında olmaları gereklidir. 32 yaşından gün almamış ve 18 yaşını tam doldurmuş olan bekçi adayları başvuru yapabilirler. Bekçilik başvuruları için lise mezuniyet şartının yanı sıra ikamet şartı aranıyor. Başvuru yapılan il sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ediliyor olması gereklidir.

Adayların genel sağlık durumlarının, bekçilik yapmaya engel olmaması gereklidir. Herhangi suçlara karışmamış, hüküm giymemiş ve sicillerinin temiz olması gereklidir.

Bekçi Sınavlarına Giriş

Bekçilik işe alımlarında kabul edilen ön başvurular sonrasında sınav uygulamaları yapılır. Yazılı sınav ve sözlü mülakatın yanı sıra fiziksel yeterlilik testleri ve sağlık muayeneleri yaptırılır. Bekçilik sınavlarında 100 puan üzerinden minimum 50 ve üzeri alan adaylar yazılı sınavdan geçebilirler. Sözlü mülakat sınavlarında ise 100 puan üzerinden 70 ve üzeri alan adaylar, sınavda başarılı elde etmiş sayılırlar.

Sonrasında ise fiziksel yeterlilik sınavları yapılır. Tüm sınavlardan başarılı olan adaylar, aldıkları puanlara göre bekçiliğe kabul edilirler. Sınav sonuçları internet sistemi üzerinden ortalama 1 ay sonrasında sunulur ve atamalar ile hizmet içi eğitimlere başlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.